UWAGA!

Historie z tej ziemi: Kościół Trzech Króli

 Elbląg, Historie z tej ziemi: Kościół Trzech Króli

Przetrwał obie wojny światowe, ale niestety przegrał z komunizmem. Był jednym z dwóch największych elbląskich kościołów, mieścił się przy ulicy Janowskiej, gdzie dzisiaj stoją bloki mieszkalne i był poświęcony Trzem Królom. O historii kościoła i innych ciekawostkach związanych ze świętem Trzech Króli, które od tego roku, jest dniem wolnym od pracy opowiadają ksiądz Andrzej Kilanowski i Juliusz Marek.  Telewizja Elbląska .  

Zobacz film.
GR, Telewizja Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Podwójna helisa w zdobieniach ołtarza, ciekawe. ..
  • Tyle pięknych historycznie obiektów zniknęło z naszego miasta przez towarzyszy. Mam nadzieję że wraz z minionym rokiem plaga czerwonych umysłów odejdzie w niepamięć historii na zawsze, a nasze miasto będzie rozwijać się mając w pamięci czasy swojej świetności.
  • TAK jęczysz na czerwonych. A zobaczysz co zostawi ci PO
  • Czuję w tym nową inicjatywę
  • Nowa Władza potrafiła wszystko robić postępowo i planowo. Jednak nie przewidziała szybkiego swojego końca Pozostaje jedynie żal po tych wszystkich otumanionych aktywnych działaczach. Pewnie się wstydzą swojej naiwności. Rozpoznać ich trudno bo na cmentarzach same krzyże. A litościwy Bóg ciągle wysłuchuje modłów w mszach za POKÓJ ICH DUSZ. Zawsze byli sprytni. Niech przejdą do historii jako twórcy pustyń i prymitywnych szablonów.
  • Dziwne, że rozbiera się kolejny kościół protestancki, a wyposażenie jego odnajduje w kościołach kotolickich? To ewidentne zacieranie śladów innych wyznań. Podobna sytuacja z elbląkimi cmentarzami, które w latach 50 i 60 splantowano spychaczami, robiąc miejsce dla pochówku wiernych KK.
  • Indianin jesteś? Te pochówki KK to w parku Traugutta pewnie widziałeś? Pomódl się o zdrowie. .. .
  • Ja pamietam zabytkowy kościół przy ul. Robotniczej, w miejscu obecnego bunkra MBKP. Też komuniści rozebrali zabytek, bo niby grozil zawaleniem, a przeciez już w PRL istniały takie techniki budownane, ze kościółek mozna było uratowac. I jak zwyke " winnych nie ma ". Co za poje. .. bany kraj ta Polska, ech. ..
  • Pałacyk na rogu 1maja i Grota-Roweckiego, piekne drewniano-lustrzane wnętrze kawiarni Tęcza, kamienice przy 1Maja, zastąpione długim pudłem Sielanki, wyposażenie parku Ziese'go (Modrzewia), dom z zegarem na "górce" Królewieckiej. .. tysiące przykładów, ze Elbląg właściwie zniszczyli Sowieci oraz powojenna polityka władz miasta, której duch żywy jest do dzisiaj. W miejsce świetnych zespołów urbanistycznych powstawiano gnioty i to one nadają dzisiaj charakter miastu w początku kolejnego stulecia. Są tez i dobre przykłady ale pewnych rzeczy już się nie odwróci. .. Chodzi o to aby nie popełniac więcej błędów a nowej zabudowie centrum, gdzie wciąz sporo miejsca czeka na swoje zagospodarowanie, nadac szczególnie starannie wypracowany wygląd.
  • Ja też nie mogę Indiańcom darować głupiej decyzji rozbiórki kościoła na ul. Robotniczej - kompletny brak uzasadnienia takiego kroku poza bezmyslnością. Obecny katafalk jest w stylu pomnika puszki tuszonki i chyba o to chodziło
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2011-01-10)
  • Aborygen jestem trochę młodszy - może dla tego nie chwytam, ale co Indiańce mieli z wyburzeniem tamtej świątyni wspólnego? Tyle że oczywiście musieli wydać zgodę, co niestety uczynili, za radą pani magister konserwatorki dziś profesorki, a na prośbę ojczulków dziś od radiofonii kato w naszych domach. Osobiście uważam, że zniszczenie kościoła Trzech Króli i św. Anny to skandal - ale to był stalinizm. Nie wiem jak nazwać zniszczenie zabytku w dobrym stanie technicznym w czasie gdy system upadał i nie mógł już niczego na Kościele wymuszać. Przypomnę, że to co stanęło na miejscu zboru Baptystów zostało uznane za jedną z najbrzydszych świątyni katolickich w Polsce (vide Polityka z 2010 r. ). Podobno gdy w 1999 roku Jan Paweł II przelatywał śmigłowcem nad miastem zapytał bp Śliwińskiego czy te wierchy w blasze miedzianej to poradzieckie stanowiska rakiet nuklearnych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bob B.(2011-01-10)
  • Papież nad Elblągiem latał bez biskupa. Ale reszta może się zgadzać.
Reklama