UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Inwestycja w fotowoltaikę: szanse i pułapki

2019-06-12
10:39
 
Inwestycja w fotowoltaikę: szanse i pułapki

Fotowoltaika staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Przynosi wymierne (choć rozłożone w długim okresie czasu) korzyści finansowe. Przyczynia się także znacznie do ochrony środowiska naturalnego. W związku z jej rosnącą popularnością, pojawiają się na rynku oferty nierzetelne oraz pułapki ofertowe, ma które powinniśmy zwracać uwagę.

Od czasu nowelizacji ustawy o OZE z 2016 roku wykształciły się już jednak standardy rynkowe, które umożliwią nam zakup instalacji fotowoltaicznych odpowiedniej jakości.
       Wybierając firmę oferujące instalacje fotowoltaiczne, powinniśmy kierować się nie tylko reklamą, ale także wykonanymi przez nią inwestycjami, wielkością, rzetelnością i składowymi oferty. Szczególne znaczenie w analizie oferty mają długość gwarancji, standard technologiczny urządzeń oraz sposób finansowania inwestycji.
      
       Znaczenie gwarancji fotowoltaiki

       Wyznacznikiem jakości instalowanych urządzeń jest długość okresu gwarancji. Nie chodzi tu tylko o gwarancję na same panele fotowoltaiczne, ale także na pozostałe komponenty, w tym zabezpieczenia, falownik i okablowanie. Poważna awaria falownika w okresie tuż po montażu instalacji sprawi, że zwrot fotowoltaiki (i zarobek na niej) odrobinę się wydłuży. Tymczasem przeciętny czas gwarancji na poszczególne rodzaje komponentów waha się w zakresie od 2 do 10 lat. Jest więc oczywiste, że warto korzystać z oferty producentów i instalatorów udzielających gwarancji rozszerzonej - optymalnie gwarancja na sprawność paneli powinna być przyznawana na okres dłuższy, niż 25 lat, a falownika na 15.
      
       Standardy montażu fotowoltaiki
       Zdarza się niestety często, że rzeczywiste standardy montażu urządzeń fotowoltaicznych odbiegają znacznie od oferowanych. Szeroka oferta rynkowa może okazać się zwodnicza: duży popyt na instalacje fotowoltaiczne sprawia, że na rynku pojawia się wiele ofert, nie zawsze jednak spełniających zapowiedzi i oferujących odpowiednią jakość. W wyborze firmy nie możemy kierować się więc jedynie marketingiem i reklamami. Często małe firmy instalatorskie kuszą niską ceną nie posiadając urządzeń, które oferują - mają je w swojej ofercie licząc na dostawy z hurtowni europejskich, a nawet na dostawy spoza Europy. Przy wyborze firmy montażowej przydatna będzie więc wyraźna gwarancja terminu montażu. Firmy udzielające takich gwarancji dysponują odpowiednimi sieciami logistycznymi i wyszkolonymi pracownikami, często w postaci ogólnokrajowych sieci.
       Istotny jest także czas zgłoszenia instalacji w zakładzie energetycznym. Szybki czas zgłoszenia oznacza oczywiście szybsze rozpoczęcie czerpania zysków z instalacji.
      
       Wydajność i jakość paneli fotowoltaicznych
       Tylko wydajne i wysokiej jakości panele fotowoltaiczne w pełni zaspokajają potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Chodzi tu o nowoczesną fotowoltaikę, która stała się już standardem w krajach Europy Zachodniej i staje się nim także u nas. Nowoczesne standardy technologiczne wymagają, by panele monokrystaliczne cechowały się mocą powyżej 300 Wp na panel. Powoli na naszym rynku standardem staje się również technologia ogniw połówkowych - HALF CUT PERC. Dzięki zastosowaniu tej technologii zapewnimy sobie wyższą wydajność instalacji, wyższą jej sprawność - nawet po okresie 25 lat.
       Należy unikać natomiast taniej fotowoltaika (nie tylko paneli, ale także inwertera i zabezpieczeń) o niskiej jakości. Są one zawodne, a koszty (mimo, że mniejsze) w dłuższym okresie czasu zwracają się wolniej niż w przypadku paneli wysokiej jakości. Trzeba więc korzystać przede wszystkim z urządzeń sprawdzonych, cenionych na świecie producentów. Ogniwa połówkowe stają się obowiązkiem również w przypadku inwestycji w panele polikrystaliczne.
      
       Dobry kredyt na panele fotowoltaiczne
       Wybór przedsiębiorstwa sprzedającego interesujące nas urządzenia opierać się powinien nie tylko na ich cenie i jakości, ale także na wygodnej i opłacalnej postaci finansowania. Niektóre firmy podpisały umowy z bankami, dzięki którym uzyskamy wielokrotnie lepsze finansowanie niż w przypadku zwykłej, osobowej pożyczki. Jest to oczywiście opłacalne, gdyż raty kredytu spłacamy wtedy korzystając z funduszy uzyskanych dzięki obniżonym rachunkom za energię elektryczną.
        
 ---- materiał płstny ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej