UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Iracki rolnik potrzebuje traktora, a nie paczki z makaronem

 
Elbląg, Bartisz Rutkowski pomaga ofiarom konfliktu w płn. Iraku
Bartisz Rutkowski pomaga ofiarom konfliktu w płn. Iraku (fot. Anna Dembińka)

Na początku był impuls, kiedy Bartosz Rutkowski dowiedział się, że ISIS ukrzyżowało dwunastoletniego chłopca. Po czym zaczął pomagać odbudowywać życie ludziom, którzy zostali w północnym Iraku.

- Przyszedłem do pracy 7 października 2015 r. i przeczytałem, że ISIS ukrzyżowało żywcem dwunastolatka. Sam jestem ojcem dwójki chłopców, starszy miał wówczas właśnie 12 lat. Wówczas byłem nurkiem w wojsku. Po powrocie do domu podjąłem decyzję o przejściu na emeryturę. I zająłem się pomocą ludziom dotkniętym wojną – mówił Bartosz Rutkowski, który przyjechał do Elbląga, aby rozpropagować pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie.
       I pojechał do Iraku zorientować się na miejscu, jak to wygląda.
       - Pojechałem do północnego Iraku, byłem na linii frontu, mieszkałem z jazydami, spędziłem dziesiątki godzin na rozmowach z ludźmi, chciałem „na własne oczy” się przekonać jak to wygląda – mówił Bartosz Rutkowski.
       Założył fundację „Orla Straż” i zaczął działać. W fundacji na razie działają trzy osoby, efekty jednak już widać.
       - Nie chodzi nam o to, żeby pomóc jednorazowo. Chcemy zmienić czyjeś życie, a żeby to zrobić musimy ich ustabilizować ekonomicznie. W związku z tym odbudowujemy np. miejsca pracy: warsztaty, sklepy, punkty usługowe, gabinet lekarski, małe firmy budowlane, wypożyczalnia narzędzi. W ramach naszego programu „Dobra praca” odbudowaliśmy ponad 50 warsztatów pracy – chwalił się założyciel fundacji. - Chcemy tak pomagać, żeby po naszym odejściu ci ludzie nie potrzebowali już dalszej pomocy i byli w stanie sami się utrzymać.
       Ale także „drobnostki” z europejskiego punktu widzenia, takie jak remont traktora, który rozwoził wodę, czy zakup generatora prądu. Fundacja swoją pomoc kieruje do osób, które zostały (z różnych względów) w północnym Iraku, gdzie sytuacja jest najcięższa. Jej działalność w wielkim skrócie: zdobywanie pieniędzy w Polsce i współpraca z organizacjami charytatywnymi w Iraku, które z tych funduszy finansują lokalne działania.
       - Ważny jest fakt, że prawie niczego tam nie przywozimy. Jeżeli kupujemy np. zwierzęta dla mieszkańców obozów, to one pochodzą stamtąd. W ten sposób wspieramy także lokalną społeczność – mówił Bartosz Rutkowski. - Iracki rolnik nie będzie mógł odbudować swojego gospodarstwa, jeżeli kraje zachodnie będą przysyłać mu cały czas pomoc żywnościową. Gdyby świat naprawdę chciał mu pomóc, to odbudowałby jego gospodarstwo i zapewnił, że przez pięć lat będzie od niego kupował.
       Do tego jednak potrzebne są pieniądze.
       - Śmieję się, że jak ktoś pyta, jak może pomóc, to proszę o umówienie z lokalnym proboszczem. I zbieram pod kościołami do puszki, spotykam się z ludźmi i opowiadam. Wbrew niemal powszechnej opinii Polacy chcą pomagać i pomagają. Mamy też konto w banku, na które można przelać środki – opowiadał Bartosz Rutkowski.
      
       Strona fundacji Orla Straż
      
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Szacun, o taką pomoc właśnie chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  PolskaAnarchista(2019-07-10)
 • Szacun, ale to nierealne na większą skalę. Szwecja w pewnym okresie przyjmowała Irakijczyków z powodów politycznych, zapewniała im wykształcenie, socjal itp. Chyba wygrała. .. w 1990r pracowałem przez 3 mce w restauracji w Lund u Irakijczyka, który zdobył tam studia, ożenił się ze Szwedką, a ich syn był mistrzem juniorów w boksie. Mile wspominam spotkanie z tą rodziną. Byłem zapraszany na uroczystości rodzinne i ramadan. W twoim przypadku dążył bym do ściągnięcia tego rolnika do Polski i udzielił pomocy w zakresie życia i pracy w rolnictwie. Wszystkim nie pomożesz, ale wybiórczo możesz. .. o ile ortodoksyjny PiS jego wyznawcy nie zlinczują Ciebie /ha ha/ @Elbing. Jedyny proble
 • Ja chcę być polskim rolnikiem ale nie mam ziemi. Co robić? Elblazanin.
 • @Elblazanin 500 - kup
 • @Elblazanin 500 - Kup
 • @Elblazanin 500 - kup
 • Inicjatywa jest słuszna i należy właśnie tym ludziom pomagać tam na miejscu. Trzeba właśnie dać im wędkę, a nie rybę, tak, żeby sami na siebie pracowali i zarabiali. Jak Ty niby chcesz tego człowieka tu ściągać i dać mu gospodarstwo skoro pełno polskich rolników ma za mało ziemi? I jak to niby ma pomóc Irakowi? Irakowi pomoże tylko stabilny rząd i inwestycje i pomoc na miejscu, tak, aby u nich się gospodarka rozwijała. Ewentualnie możliwość kształcenia specjalistów na naszych uczelniach, którzy potem by wrócili do Iraku i rozwijali swój kraj.
 • Brawo! Cieszę się, że tacy ludzie są i chcą pomagać i tak dużo właśnie Polaków pomaga we właściwy sposób. Tylko taka mała refleksja na koniec. Tak się teraz psy wiesza na Kościele, że pedofile, złodzieje, mohery itd. a mimo to jednak tam najlepiej iść zbierać pieniądze na datki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  KKKlan(2019-07-10)
 • zamienie wedke na wodke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  podkoscielny(2019-07-11)
 • W pierwszej kolejności proszę pomagać obywatelom Polski. Wszyscy się martwią o ukraińców, czy irakijczyków a w naszym kraju nie potrafią biedy dostrzec.
 • Elblazanin 500 zacznij ciężko pracować
 • Panie młodociany emerycie, to ja mam zapieprzać po 12 godz. na twoją emeryturę aty zamiast zwrócić te pieniadze własnemu państwu to chcesz abym finansował czyjeś prywatne warsztaty, gabinety ? Pomóż biednym bieszczadzkim dzieciom, polskim dzieciom.
Reklama