UWAGA!

Jak długo czeka się na bezpłatną mammografię?

Elbląg, Jak długo czeka się na bezpłatną mammografię?
fot.wikipedia.org

Jeden z czytelników zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o wyjaśnienie pewnej nurtującej go sprawy. Poruszona przez niego kwestia dotyczyła bezpłatnych profilaktycznych badań mammograficznych, na które zapraszane są kobiety po pięćdziesiątym roku życia.

Na takie badanie została zaproszona również matka naszego czytelnika. Chcąc skorzystać z takiego zaproszenia i zarejestrować matkę na badanie, nasz czytelnik próbował wielokrotnie dodzwonić się do Zakładu Radiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Nikt nie podnosił słuchawki. Mężczyzna zadzwonił więc do centrali szpitala. W odpowiedzi usłyszał, że w rejestracji Zakładu Radiologicznego jest teraz przepełnienie, jest zbyt wiele zgłoszeń, więc rejestrację wstrzymano. Zbulwersowany czytelnik zwrócił się do nas z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy.
       - Jak to się ma do profilaktyki i dumnego hasła :"Może pani wygrać życie"? Nie lepiej, by dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala w Elblągu powiedziała: „Pacjentko, lecz się sama?” – pisze rozgoryczony mężczyzna.
       Postanowiliśmy zbadać tę sprawę i zwróciliśmy się z prośbą o jej wyjaśnienie do Ewy Kućmierowskiej, Rzecznika Praw Pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
       - Wojewódzki Szpital Zespolony od kilku lat realizuje program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka piersi finansowane przez NFZ – wyjaśnia rzecznik. - Program ten przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Bez dolegliwości w obrębie piersi. Indywidualne zaproszenia na badania finansowane przez NFZ wysyłane są przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący przy Szpitalu MSWiA w Olsztynie – dodaje. - W tym roku najwięcej zaproszeń na mammografię zostało wysłanych dopiero w październiku - tysiąc zaproszeń tygodniowo. W poprzednich miesiącach zaproszenia nie były wysyłane, bądź wysyłane w niewielkich ilościach. Zaproszenia nie są również weryfikowane, dlatego zdarza się, że zaproszenie otrzymuje kobieta, która miała badanie finansowane przez NFZ w ubiegłym roku.
       Aktualnie realizujemy również program profilaktyczny tzw. norweski - wczesnego wykrywania raka piersi. Program ten przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 40 do 69 r. ż. W ramach tego programu obowiązuje skierowanie od lekarza – kontynuuje. - Na badania mammograficzne obowiązuje wcześniejsza rejestracja osobista lub telefoniczna pod numer telefonu 55 239 58 80. W pierwszej kolejności obsługiwane są osoby zgłaszające się osobiście na badania w Zakładzie Radiologii. W związku z powyższym techniczne możliwości nie pozwalają na odbieranie większej ilości zgłoszeń telefonicznych. Wszystkie osoby zgłaszające się do rejestracji (przed okienkiem) zapisywane są na mammografię na bieżąco bez jakiegokolwiek problemu.
       Przy okazji zadaliśmy pani rzecznik również pytanie drugiego naszego czytelnika. Zwrócił się on z prośbą o wyjaśnienie kwestii, dlaczego na badania tomograficzne płuc czeka się 9 miesięcy.
       Rzecznik praw pacjenta wyjaśnia: - To pytanie należy kierować do Kierownika Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “Nu – med.”, który nie jest w strukturach naszego szpitala.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czeka sie do pierwszych przerzutów :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  znaczxacy(2010-11-04)
 • z arogancją sluzby zdrowia jeszcze niewielu wygrało, ale i to się powoli zmieni, gdy nie tylko taksowkarze i szewcy będą mieli kasy fiskalne, ale takze lekarze i gdy bedzie wiecej placowek sprywatyzowanych, bo taki moloch jak Szp. Wojewodzki ze swoimi często zle ocenianymi przez pacjentow uslugami i złą organizacją powinien jak najszybciej się zmienić.
 • Zaproszenie dostałam w październiku, na badanie zarejestrowano mnie w listopadzie. Poszłam do szpitala i osobiście się zarejestrowałam-bez żadnych problemów ani czekania w kolejce.
 • Bzdury opowiada pani rzecznik, ze rejestracja jest na mammografie na bierząco. Prosze, by pani wstała od biurka i przewietrzyła sie i osobiście sprawdziła, jak na prawde wygląda rejestracja na to badanie w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu. Znów odesłano mnie z niczym. Nie mogłem zarejestrować matki, na pierwsze badanie, a tłumaczenie przyczyny to swoisty bełkot. Gdybym zapłacił 150zł*tyle kosztuje badanie prywatnie*to wykonano by je mojej matce od razu. To sie pytam, na co idą składki zdrowotne pobierane kazdemu z nas przez ZUS?Co teraz pani rzecznik powie?Tak NFZ łata braki w kasie wyciągając pieniądze od ludzi UBEZPIECZONYCH?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zbulwersowany czytelnik-florek(2010-11-05)
 • Wstyd, brak organizacji i nadzoru prawdopodobnie jest przyczyną tego bałaganu !!!!!
 • na badanie czekalam tydzien /dlugi weekend/ rejestracja telefoniczna uczy cierpliwosci nikt nie odbiera ale trzeba miec szczescie aby uslyszec meski glos slucham. Trzy lata temu czekalam 4 miesiace
 • zlikwidować etat rzecznika :)
 • W starym szpitalu jest program norweski, byłam 2 tyg temu i już jestem po mammografii!
 • pani rzecznik, ruszyć swą dupę zza biurka i sprawdzić rzeczywistość dot. rejestracji na mammografię, a nie pieprzyć ogólnie formułki wyuczone, by sie ludzie odpie. .. li.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PACJENTKO,LECZ SIĘ SAMA !(2010-11-05)
 • prawda jest taka ze dopoki nie zaplacisz nie otrzymasz fachowej opieki obslugi badan a nawet porady lekarskiej!!! sama z dos wiem ze dopoki nie zobacza kaski nie traktuja cie jak nalezy ginekolodzy chirurdzy onkolodzy itd pielegniarki uwielbiaja kawe i czekoladki. .. na badania czeka sie po kilka miesiecy. .. jesli nie zalatwisz sobie po znajomosci czy nie polozysz pieniedzy niestety czekasz i czekasz a choroba postepuje. .. prawdziwych lekarzy z powolania juz nie ma moze na palcach u jednej reki policzysz ich!! zreszta wszedzie tak jest nie tylko w medycynie!!! tak nauczylismy i sami teraz na tym cierpimy! czytajac artykul przypomniala mi sie kampania dot raka szyjki macicy, co 5 Polka umiera. jak ma nie umierac jak kur**a szczepionka kosztuje ponad 1000 zl?
 • w takim razie, chcąc zarejestrować pacjentkę, będę rocił prowokację. jaką?nie powiem. STOP ŁAPÓWKOM !Na co idzie nasze ubezpieczenie w NFZ ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zbulwersowany czytelnik-florek(2010-11-05)
 • u młodych kobiet też wykrywa sie czasem nowotwory piersi ale nie ma co liczyć na darmowe USG nawet raz na 10 lat. Masz wątpliwości, chcesz wiedzię czy jesteś zdrowa?? Daj nam 50 zł a my Ci to powiemy. Co kogo obchodzi, że składki zdrwotne płacę regularnie i chodzę do lekarza góra raz w roku. .. wolałabym sobie gdzieś odkładać te pieniądze i sama decydować kiedy chcę je wydać na swoje zdrowie. ..
Reklama