UWAGA!

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

 Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Istnieją leki dostępne bez ograniczeń oraz takie, które pacjent może dostać jedynie po przedstawieniu w aptece recepty od lekarza. Ma to swoje uzasadnienie: wiele medykamentów nie nadaje się do samodzielnego stosowania, a pacjent, który sam je sobie „przepisze”, mógłby sobie w ten sposób poważnie zaszkodzić. Podobnie jest z soczewkami kontaktowymi, lecz niestety są one dostępne również bez recepty i niektórzy robią sobie krzywdę, dobierając i kupując je wedle własnego uznania.

Tego nie robi się samodzielnie
       W ten sposób wielu ludzi rezygnuje z noszenia soczewek, ponieważ źle, nieprofesjonalnie dobrane kontakty nie poprawiają widzenia. Powodują za to dyskomfort zmuszający do szybkiego wyjęcia ich z oczu. Pacjent, który uważa, że np. może sobie sam dobrać soczewki na podstawie recepty okularowej, zraża się w ten sposób do kontaktów, niekiedy już na zawsze. Bywa jednak i tak, że wytrzymuje, ale może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych: oko ludzkie jest organem niezwykle delikatnym i łatwo mu zaszkodzić.
      
       Soczewki dobiera okulista lub optometrysta

       Soczewki kontaktowe mają znacznie więcej parametrów, niż może się to wydawać laikowi. Warto o tym poczytać na stronie internetowej https://www.kontaktowe.pl/. Przy ich doborze liczy się nie tylko moc w dioptriach: trzeba je dopasować do gałek ocznych, by należycie przylegały, nie wypadały i zapewniały właściwą ilość płynu łzowego. Nawet sam sposób zakładania soczewek zależy od indywidualnych cech pacjenta i tylko specjalista może go zaordynować.
      
       Najpierw na próbę
       Wizyta u okulisty lub optometrystą to jedyny sposób na właściwy dobór soczewek kontaktowych – tym bardziej że nie każdy może je nosić, a nie wszyscy o tym wiedzą. Przeprowadzone badania pozwalają dobrać soczewki optymalnie, ale i to nie oznacza, że od razu zostaną pacjentowi przepisane na recepcie. Najpierw bowiem pacjent musi przez ok. tydzień nosić soczewki próbne. Dopiero gdy okaże się, że wszystko jest w porządku, pacjent otrzymuje receptę i może zakupić soczewki do normalnego użytkowania – np. na stronie https://www.soczewki365.pl/.
       Musi jednak wiedzieć, że niezależnie od soczewek powinien także posiadać okulary. Nawet najlepiej dobrane soczewki nie zastępują w pełni szkieł korekcyjnych, a ponadto rozmaite sytuacje powodują, że kontakty trzeba zdjąć. Może np. wystąpić wysuszenie oczu z powodu działającej klimatyzacji albo długotrwałej pracy przy komputerze. Czasem wystarczy unoszący się w powietrzu kurz, by pacjenta rozbolały oczy. W takich sytuacjach trzeba soczewki zdjąć i zastąpić okularami.
      

       ----- materiał płatny -----

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie