UWAGA!

Jak uratować pszczoły

 
Elbląg, Jak uratować pszczoły
(fot. Kinga Kołacka)

Pszczelarze w całym regionie apelują do rolników, by używali do ochrony roślin środków w taki sposób, by nie zaszkodzić pszczołom. Sami też walczą z pasożytami w swoich pasiekach.

Pszczoły pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. To dzięki ich ciężkiej pracy mamy pożywienie, bo zapylają rośliny, które dają nam plony i miód, który jest końcowym produktem ich wysiłku. Gdyby pszczół zabrakło, równowaga w przyrodzie zostałaby zachwiana. Niestety, często te pożyteczne owady giną z powodu stosowania w rolnictwie środków chemicznych. - Środki chemiczne są trujące dla pszczół. Rośliny powinny być pryskane w późnych godzinach lub bardzo rano. Najlepiej po zachodzie słońca, kiedy pszczoły skończyły obloty i są w ulach – mówi Paweł, pszczelarz zamieszkujący okolice Braniewa.
       Rolnicy powinni ograniczyć używanie środków chemicznych, ponieważ pszczoły jest delikatna i nawet niewielki kontakt z chemikaliami może skończyć się ich śmiercią. Niebezpieczna dla pszczół jest też warroza, choroba wywołana przez drobne pajęczaki, które żerują najpierw na larwie, a później na dorosłej pszczole. Warroza osłabia je i sprawia, że są podatne na wirusy, grzyby bądź bakterie. - Można się tej choroby pozbyć poprzez stosowanie leków, np. tabletki, którą się podpala, ona się dymi w ulu i uwalnia opary, które zwalczają warrozę. Można też użyć kwasu mrówkowego – mówi Grzegorz, pszczelarz pochodzący z okolic Braniewa.
       - W mojej pasiece przeprowadzam takie zabiegi przez cały rok cztery razy, wczesną wiosną i późną jesienią, bo z warrozą trzeba walczyć przez cały rok – dodaje Paweł, pszczelarz.
       Rozwojowi pszczelich rodzin sprzyjają także inne działania człowieka. - Pszczołom można pomóc poprzez sadzenie roślin miododajnych, które są dobrym pożytkiem dla pszczół. Roślin, które są w różnym okresie kwitnienia. Najlepsze są drzewa owocowe, lipy, akacje, klony lub maliny – mówi Paweł.
       Nasz region należy do krajowej czołówki pod względem hodowli pszczół. I powinniśmy być z tego dumni. Bez tych pożytecznych owadów nie byłoby nas, warto o tym pamiętać.
      
Kinga Kołacka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ja jestem ciekawy, jaką karę poniesie rolnik który pod Lęborkiem wytruł miliony pszczół, to że dąży do ugody z pszczelarzami to mało, swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem spowodował katastrofę ekologiczną i powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności z mocy prawa. ..
  • @mkt - do mkt - żadnej ugody nie powinno być! Kara i to dotkliwa z urzędu! Niech inni będą w ten sposób ostrzeżeni. To nie jest tylko strata pszczelarzy ale katastrofa ekologiczna dla całego regionu - dla sadowników, działkowców i innych upraw warzywnych i owocowych, a nie tylko rolników, którzy zboże uprawiają!!!!
  • ". .. , ponieważ pszczoły jest delikatna i nawet niewielki kontakt z chemikaliami może skończyć się ich śmiercią. " Wy czytacie teksty zanim je opublikujecie ?
  • z tym apelem trzeba się zwrócić do PIORiN !!!Po co ten urząd w ogóle jest? Całkowicie zbędny, szkoda tylko kasy na takich bezwartościowych i nieskutecznych nierobów !!!
  • Co dziennie widzę jak tony chemii lądują na polach, głównie w formie oprysków. Zabrać dopłaty rolnikom a pszczoły przestaną w sposób masowy ginąć. Pamietajcie, że ci rolnicy bogacą się naszym kosztem i za nasze pieniądze trują pszczoły i nas wszystkich !!!!!
Reklama