UWAGA!

Jak zintegrować mieszkańców?

 Elbląg, Konsultacje odbyły się w SP 4
Konsultacje odbyły się w SP 4 (fot. RG)

Aż 15 procent mieszkańców wschodniej części śródmieścia Elbląga korzysta z pomocy społecznej. To jeden z problemów, na który zwracano uwagę podczas czwartkowych konsultacji dotyczących rewitalizacji Elbląga. W spotkaniu wzięli głównie przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń, zabrakło zwykłych mieszkańców.

Czwartkowe spotkanie w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Mickiewicza było drugim z cyklu konsultacji społecznych, dotyczących lokalnego programu rewitalizacji Elbląga do 2020 roku. Wzięło w nim udział około 20 osób, wśród nich przedstawiciele MOPS, policji, Straży Miejskiej, kościoła i stowarzyszeń. Podczas dyskusji przyznali, że największym problemem wschodniej części Śródmieścia, obejmującym obszar między ulicą Związku Jaszczurczego, Bema, Prusa, Żeromskiego i aleją Grunwaldzką, jest bezpieczeństwo i sprawy społeczne.
       - Dużym problemem jest sklep z dopalaczami, mamy bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców, którzy narzekają na kręcącą się po tej okolicy młodzież. Często tam interweniujemy - mówił asp. Waldemar Głodnicki, dzielnicowy w tej części miasta. - Mieszkańcy narzekają także na brak miejsc parkingowych przy wielu ulicach i niektóre miejsca, które szczególnie po zmroku nie należą do bezpiecznych, jak na przykład okolice ulicy Widok i Stefczyka, deptak wzdłuż rzeczki przy ul. Wyspiańskiego czy teren po byłej strzelnicy w okolicy ul. Komeńskiego i Sadowej.
       Są też miejsca, gdzie dzieci, młodzież i dorośli czują się bezpiecznie i chętnie spędzają wolny czas – należą do nich Orlik przy SP 4 lub skwer między ulicą Żeromskiego i Mickiewicza. Ale to za mało – podkreślali uczestnicy spotkania.
       - Trzeba wyjść do mieszkańców z ofertą, nam w październiku udało się zaangażować rodziców dzieci w przygotowanie festynu na terenie naszej szkoły. Wyszedł świetnie, wszyscy byli zachwyceni, 30 maja powtórzymy ten pomysł – zapowiedziała Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SP nr 4.
       Największym problemem tej dzielnicy miasta jest duży odsetek osób (15 procent), które korzystają z pomocy społecznej. - W naszej parafii opieką jest objętych 500 rodzin, ale wielkim problemem jest też rosnąca liczba osób starszych, którzy wyją z rozpaczy z powodu samotności. Czują się jak w więzieniu, bo zamarły więzi sąsiedzkie, podwórka opustoszały, sąsiedzi nawzajem się nie znają, a wiele mieszkań stoi pustych lub są wynajmowane. Dlatego trzeba znaleźć jakiś sposób, jak pomóc tym ludziom, jak ich zasymilować – mówił o swoich spostrzeżeniach z kolędowania ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii przy ul. Bema.
       Uczestnicy konsultacji zgłosili kilkadziesiąt pomysłów, wśród nich stworzenie klubu seniora, w którym mogliby się spotykać starsze osoby, stworzenie systemu usług sąsiedzkich i zajęć integrujących mieszkańców. Wszystkie propozycje zostaną zapisane w projekcie programu rewitalizacji Elbląga, nad którym po zakończeniu konsultacji będą głosować radni. Gotowy program będzie podstawą do ubiegania się o unijne środki na realizację poszczególnych projektów.
       Poniżej podajemy terminy najbliższych spotkań konsultacyjnych na temat programu rewitalizacji Elbląga (wszystkie rozpoczynają się o godz. 17):
       21 kwietnia – dla obszaru: rejon ul. Browarnej i Robotniczej, miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Elblągu, ul. Daszyńskiego 1
       23 kwietnia – dla obszaru: rejon ul. Krakusa i Obrońców Pokoju, miejsce spotkania: Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu, ul. Robotnicza 173
       24 kwietnia – dla obszaru zespół Budynków przy ul. Skrzydlatej i tereny przy ul. Lotniczej, miejsce spotkania: Gimnazjum nr 7 w Elblągu, ul. Lotnicza 12.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama