UWAGA!

Jest nas coraz mniej

 
Elbląg, Jest nas coraz mniej
fot. Anna Dembińska (archiwum portEl.pl)

113 837 osób jest zameldowanych w Elblągu (stan na 31 grudnia 2018 r.) - tak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego. Ubiegły rok był kolejnym, w którym zmniejszyła się liczba mieszkańców miasta. Spada też liczba urodzeń w elbląskich szpitalach.

2486 urodzeń zostało zarejestrowanych w elbląskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie ma się jednak za bardzo z czego cieszyć, bo tylko 817 dzieci miało matki zameldowane w Elblągu.
       - W elbląskich szpitalach rodzą matki zameldowane w różnych miejscowościach, nie tylko w Elblągu. My zaś rejestrujemy wszystkie urodzenia – tłumaczy Anna Szocik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Elblągu.
       W porównaniu do 2017 r. urodzeń jest mniej. Przypomnijmy: wówczas w elbląskich szpitalach na świat przyszło 2804 dzieci, a w 2016 r. - 2705 maluchów.
        W ubiegłym roku elbląski USC wystawił 1854 akty zgonu, z czego 1255 zmarłych było zameldowanych w Elblągu. Mieszkańcy innych miejscowości zmarli w elbląskich szpitalach, hospicjach i zgodnie z prawem akty zgonu wystawiał elbląski USC. Liczba zgonów jest niemal identyczna jak w 2017 r. Wtedy wydano 1853 aktów zgonu.
       Na „nową drogę życia” zdecydowały się wejść 664 pary (w 2017 r. - 619 par). Nadal więcej osób decyduje się zawrzeć związek małżeński przed kierownikiem USC (412 par) niż przed księdzem (252 pary). Te liczby nie do końca odzwierciedlają, ilu elblążan zmieniło stan cywilny.
       - Od kilku lat obowiązuje zasada, że każdy USC rejestruje małżeństwa zawarte na jego terenie, bez względu na miejsce zameldowania nowożeńców – informuje Anna Szocik.
       Liczba mieszkańców Elbląga systematycznie spada i 2018 rok nie był wyjątkiem. Obecnie w naszym mieście jest zameldowanych na pobyt stały 113 837 osób i jest to o 1270 osób mniej niż było w 2017 r., i 2,5 tys. mniej niż przed dwoma laty.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • spokojnie, juz niedługo ruszy sztandarowy projekt pana Wróblewskiego czyli budowana za setki milionów Modrzewina, powstaną miliony miejsc pracy i Elbląg będzie miał milion mieszkańców, spokojnie proszę
 • I moim zdaniem tendencja się nie zmieni. Ludzi z roku na rok będzie coraz mniej.
 • A jakieś 30% z tej liczby elblążan, jest pracujących i wynajmujących mieszkania w Gdańsku, Warszawie. Czyli de facto jest nas jeszcze mniej. Wiarygodne dane można uzyskać w parafiach. Właśnie teraz odbywają się kolędy.
 • Bida z nędzą to po co ludzi ma przybywać?
 • @wicia - oj wicia, nie każdy jest tej wiary co ty a jak już jest to nie dy przyjmuje kolędę.
 • Prezydent poprawi ten stan rzeczy wraz ze swoimi radnymi, niektórzy zdobyli aż 132 głosy poparcia i nadzorują finanse miasta. Dadzą radę, dobrze z PO zaczęli od 30 % podwyżki. W końcu dieta im pokryje drożyznę a zwykłemu Kowalskiemu co zrekompensuje drogie uchwały koalicji prezydenckiej ? Może jest jakiś Janosik w Elblągu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  11
  Kryśka.(2019-01-02)
 • Jak patrzę na średnią wieku w radzie miejskiej i dziwne manewry przy wyborach samorządowych w tym mieście, zaj..płace itp itd. To co jedyne i słuszne dla młodych, to wiać z tej wioski, bo taką się staje. Tu, nie ma żadnych perspektyw na godne życie.
 • No zobaczcie jak Solidarność poradziła sobie z PRL-owskimi problemami mieszkaniowymi. .. .. część mieszkańców wygnała na Zachód za chlebem a dla części pozamykali zakłady pracy aby młodzi nie mieli perspektywy na przyszłość i problemu nie ma. .. .. Tak straciliśmy ponownie niepodległość. .. bo jesteśmy pod IV zaborem. .prusko-francuskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  21
  nowo(2019-01-02)
 • Chcielibyśmy dodać, że jest to zasługa naszego wodza i dobrodzieja, Wróbla Komucha III. Załoga Info Elbląg.
 • i będzie jeszcze mniej. Samych samobójstw rocznie jest około 30 tysięcy w kraju, wypadków śmiertelnych są tysiące, umierających przedwcześnie na nowotwory to setki tysięcy ale te dane są utajnione.
 • Zamordyzm, bezustanne dokręcanie śruby i nędza nie pozwalają na posiadanie potomstwa rozsądnym rodzicom. Nikt nie chce wychować czy kształcić dzieci w tym chorym do szpiku kości kraju.
 • Najważniejsze, że w Elblągu ekipa przy faktycznej władzy potrafi ' rolować ", należności. Na grzbiety przyszłych elblążan, problem w tym, że może ich fizycznie nie być. I co teraz Włodarzu i Najwyższa Jednogłośna Rado Miejska ? Co teraz, jak ludzi ubywa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  5
  ???????(2019-01-02)
Reklama