UWAGA!

Karma dla psa – jak wybrać odpowiednią

2018-06-26
15:57
 
Karma dla psa – jak wybrać odpowiednią

Właściwa, odpowiednio zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i witaminy dieta stanowi jeden z podstawowych warunków utrzymania odpowiedniej kondycji, zdrowia i dobrego samopoczucia twojego czworonożnego przyjaciela. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę karmy dla psów z uwzględnieniem rasy, wieku, czy indywidualnych potrzeb żywieniowych. Dowiedz się jak wybrać najlepszy pokarm dla swojego psa i na które aspekty zwrócić szczególną uwagę.

Właściwe żywienie twojego psa
       Wybór właściwej karmy dla spa nie jest rzeczą łatwą i powinien uwzględniać szereg indywidualnych aspektów. Różne psy mają zróżnicowane potrzeby żywieniowe, a rolą właściciela jest dostarczenie zwierzęciu takiej karmy, która w pełni na to zapotrzebowanie odpowie. Podawanie psu pokarmu, który sami zjadamy na co dzień, nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli pies systematycznie opróżnia miskę, do której trafia „ludzkie” jedzenie, nie oznacza to bynajmniej, że taki sposób żywienia jest właściwy, gdyż sporo składników, które nie szkodzą ludziom, ma bardzo destrukcyjny wpływ na organizm naszego czworonoga.
       Wybór dostępnych na rynku karm dla psów jest tak ogromny, że każdy posiadacz czworonożnego pupila znajdzie coś dla swojego psa w bogatej ofercie producentów i sprzedawców. Podstawowa linia podziału przebiega pomiędzy karmami bytowymi i specjalistycznymi. Te pierwsze adresowane są do psów zdrowych, bez szczególnego zapotrzebowania dietetycznego, te drugie najlepiej sprawdzają się w przypadku psów, które posiadają indywidualne preferencje żywieniowe – zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Dotyczy to psów chorych, mających skłonność do przybierania na wadze, wysterylizowanych lub zmagających się z różnymi dysfunkcjami.
        
       Jak dobrać karmę do potrzeb psa
       Jeśli twój pies cieszy się dobrym zdrowiem, możesz podawać mu karmę bytową, która z powodzeniem spełnia funkcję karmy podstawowej. Tego rodzaju pokarm w pełni pokrywa zapotrzebowanie energetyczne, dostarczając psu niezbędnych witamin, mikroelementów i składników odżywczych. Z kolei karmy weterynaryjne wymagają konsultacji ze specjalistą, który określi dzienne zapotrzebowanie na energię i pozostałe składniki. To pozwoli ci wybrać karmę adresowaną do psów o indywidualnych potrzebach żywieniowych.
        
       Karmy suche i mokre
       W stacjonarnych oraz internetowych sklepach zoologicznych czekają na ciebie zarówno karmy mokre, jak i suche. Mokra karma może mięć konsystencję pasztetu, konserwy w galaretce lub mięsnych kawałków zamoczonych w sosie. W odróżnieniu od karmy suchej jest mniej kaloryczna, dlatego, jeśli twój pies ma tendencję do przybierania na wadze lub z uwagi na różne okoliczności poziom jego aktywności fizycznej jest zbyt niski, karma mokra lepiej sprawdzi się jako podstawowy element jego codziennej diety.
       Karmy suche to przede wszystkim duża kaloryczność i większa koncentracja składników odżywczych. Karma sucha zwykle ma konsystencję chrupek lub pasztecików, zmusza więc psy do jej rozgryzania. Mniejsze psy o drobnym uzębieniu mogą nie poradzić sobie z dużymi i twardymi kawałkami, dlatego zawsze wybieraj karmę, dostosowaną do wieku i rasy psa. Z uwagi na swoje właściwości, karma sucha zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku psów o znacznie wyższym poziomie aktywności fizycznej, mających zapewnioną stałą, codzienną dawkę ruchu.
        
       Zwróć uwagę na zawartość mięsa
       Wybierając karmę dla psa, zwróć uwagę na jej skład. Im więcej mięsa w karmie, tym lepiej. Najtańsze karmy możesz odrzucić natychmiast – zwykle zawierają one tylko kilka procent mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego: zmielonych pazurów, chrząstek, skór i innych elementów, które z mięsem mają niezbyt wiele wspólnego. Cenne źródło łatwo przyswajanego białka, jakim są dobre jakościowo karmy dla psów, to inwestycja droższa, ale o wiele bezpieczniejsza dla twojego czworonożnego przyjaciela.
      

       ------ materiał płatny ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej