UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Każda informacja musi mieć źródło

 
Elbląg, Dziś w Bibliotece Elbląskiej wzbogacano Wikipedię hasłami dotyczącymi Elbląga
Dziś w Bibliotece Elbląskiej wzbogacano Wikipedię hasłami dotyczącymi Elbląga (fot. AD)

- Wikipedia jest jak tablica w korytarzu. Każdy może coś na niej powiesić, coś zdjąć, przeredagować, wydrukować na nowo i znowu powiesić – mówił Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Jak zatem sprawić, żeby wpis był wiarygodny? Kto edytuje tę internetową encyklopedię? I jak należy to robić? Tego wszystkiego dowiedzieli się ci, którzy wzięli udział w pierwszym, elbląskim WikiMaratonie. Odbył się on w Bibliotece Elbląskiej.

 - Elbląg jest bardzo ważnym miastem na mapie Polski, a chyba społeczność tych, którym by się chciało opisać Elbląg w Wikipedii, jest dość mała. Więc stąd pomysł na to, żeby nadrobić zaległości. Mamy olbrzymie braki, jeśli mówimy o historii Elbląga, olbrzymie braki, jeśli mówimy o teraźniejszości. Fajnie by było, gdyby elblążanie się za to zabrali - mówił Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska podczas pierwszego WikiMaratonu w Elblągu, który odbył się w sobotę (18 listopada), w Bibliotece Elbląskiej. - Wikipedię może edytować każdy, nawet nie trzeba zakładać konta, można anonimowo tworzyć nowe hasła lub poprawiać istniejące. Każdy czytelnik Wikipedii może być jej redaktorem czy "poprawiaczem". Nie jesteśmy redakcją, w takim tradycyjnym rozumieniu. Jesteśmy grupą ludzi, którą łączy tylko to, że siedzimy przed klawiaturą i poprawiamy hasła na tej samej stronie internetowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda edycja w Wikipedii powinna mieć źródło. Informacja nie może pochodzić z głowy, bo równie dobrze może to być informacja błędna, którą ktoś wprowadził dla żartu. Dlatego taki nacisk kładziemy na podawanie przypisów.
       Liczy się również wiarygodność źródeł, ich moc.
       - Jeśli chcemy napisać, że Józef Piłsudski zmarł w 1935 r., to spokojnie wystarczy strona internetowa. Jeżeli jednak chcemy napisać, że miał trzy nogi, to lepiej, żeby potwierdzały to i "Nature", i "Science", i jeszcze encyklopedia PWN. Im bardziej kontrowersyjna informacja, tym lepsze źródła wymagane – tłumaczył wikipedysta.
       Istotny jest także neutralny punkt widzenia.
       - To jeden z najważniejszych filarów Wikipedii. Staramy się pisać bezstronnie, niech to czytelnik decyduje – dodał Krzysztof Machocki.
       Jak wspomniał wikipedysta warto również pamiętać, że błędy się zdarzają i żadne źródła nie są od nich wolne.
       - Nic nie zastąpi krytycznego podejścia do tego, co się czyta, nic nie zastąpi umiejętności czytania ze zrozumieniem i odróżnienia tego, co jest uźródłowione od tego, co nie jest – dodał.
       Tego typu spotkanie odbyło się również w I Liceum Ogólnokształcącym, na początku roku.
       - Spotkaliśmy się z grupą chętnych licealistów z nadzieją, że przyda im się to nie tylko do pisania haseł w Wikipedii, ale i przejmą część tej wiedzy, którą wikipedyści mają. Na przykład umiejętność odróżniania dobrych źródeł od złych, umiejętność weryfikacji treści, nie tylko w oparciu o to, co się wyświetla wysoko w wynikach wyszukiwania, co jest częstym problemem licealistów, korzystanie z przypisów bibliograficznych – wyjaśniał Krzysztof Machocki.
       Organizatorem elbląskiego WikiMaratonu była Biblioteka Elbląska, I Liceum Ogólnokształcące oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama