UWAGA!

Kleszcze, komary i spółka

Elbląg, Kleszcze, komary i spółka

To już półmetek wakacji, ale nie imprez w plenerze. Nad jeziorem, nad morzem czy w górach, dosłownie wszędzie w okresie letnim jesteśmy narażeni na ukąszenia, użądlenia czy ukłucia owadów i kleszczy. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy swędzi i boli!

O problemach skórnych z tym związanych porozmawiamy z Danutą Dąbrowską, lekarzem dermatologiem.
      
       Agnieszka Jasionowska: Czy ukąszenia owadów i kleszczy mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia?
       Danuta Dąbrowska: Ukąszenia owadów takich, jak osa czy pszczoła mogą być bardzo groźne dla ludzi szczególnie tych, którzy są uczuleni na te owady. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.
      
       Jak możemy pomóc osobie użądlonej przez osę?
       Większość pojedynczych użądleń przez pszczołę lub osę powoduje tylko miejscową reakcję na skórze, która zanika po kilku, kilkunastu godzinach. U tych osób wystarcza zimny okład, przemycie skóry preparatem antyseptycznym. Można posmarować miejsce użądlenia np. kremem antyhistaminowym, Altacetem, nałożyć okład z octu, roztworu kwasu bornego, sody oczyszczonej czy amoniaku.
       Zdarza się jednak, że u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (osa, pszczoła, szerszeń) lub silnie pokąsanych użądlenie może wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej, np. gdy wystąpi wstrząs alergiczny lub gdy język lub twarz zaczynają puchnąć, powodując trudności w oddychaniu czy połykaniu. Dlatego koniecznie w razie wstrząsu lub użądlenia w usta, język, gardło wezwij pogotowie lub zawieź osobę użądloną na ostry dyżur do najbliższego szpitala. Obłóż miejsce użądlenia zimnym kompresem. W przypadku użądlenia w język ssij kostkę lodu.
      
       Co możemy zrobić, żeby załagodzić dolegliwości związane z ukąszeniem komara?
       Umyj ranę dokładnie wodą z mydłem lub zdezynfekuj, aby uniknąć infekcji bakteryjnej. Skutki ukąszeń komarów łagodzą dostępne na rynku żele czy okłady. U alergików może wystąpić swędząca wysypka na całym ciele. Dlatego te osoby powinny przyjmować leki przeciw alergiczne dostępne w aptece bez recepty. Wybierając się w rejony, gdzie jest dużo komarów warto pamiętać o stosowaniu środków odstraszających je.
      
       Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą kontakt z kleszczem i co możemy zrobić w przypadku ukąszenia?

       Niektóre kleszcze są zakażone wirusami kleszczowego zapalenia mózgu i bakteriami zwanymi Borrelia, które wywołują chorobę zwaną boreliozą. Obie choroby mogą być groźne dla zdrowia człowieka. Borelioza jest chorobą bardzo podstępną, która może przez wiele lat niszczyć skórę, serce, stawy, mózg i inne narządy.
       Pierwsza pomoc po ukąszeniu przez kleszcza polega na uchwyceniu go delikatnie pęsetą przy samej skórze i wyciągnięciu zdecydowanym ruchem obrotowym. Miejsce ukąszenia dezynfekujemy. Jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24 godzin, ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty zostanie zminimalizowane.
       Pamiętajmy również o profilaktyce, czyli odpowiednim ubraniu się do lasu, czy na łąkę, a także dokładnym oglądaniu całego ciała po spacerze i stosowaniu preparatów odstraszających.
      
       ***
       Weź udział w konkursie „Wakacje z portElem - słoneczne i bezpieczne". Następny konkurs już za tydzień.
      
       Zobacz inne artykuły z cyklu „Wakacje z portElem - słoneczne i bezpieczne”:
       Bezpieczne wakacje nad wodą
       Siedem grzechów rowerzysty
       Bezpieczeństwo dzieci w sieci
       Bezpieczne wakacje na... skuterach.
      
Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nie wierzcie że jak jest krócej niż 24 godziny to zarażenie jest mało możliwe. Nieprawda!!!! Znam trochę ludzi - niestety chorych, które kleszcza miały dosłownie chwilę. A teraz w konsekwencji - borelioza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tez chora na boreliozę(2009-08-05)
 • Znowu ktoś mądrzejszy od lekarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  arek234(2009-08-05)
 • a ja kleszcza złapałam w Oliwskim Zoo podczas wycieczki z moim maluchem! kurcze one sa wszędzie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dnigga(2009-08-07)
 • Banały, banały. .. Gdzie informacja co KONKRETNIE zrobić w przypadku podejrzenia boreliozy. Dokąd się zwrócić? Lekarze odsyłają do Olsztyna. .. A tam kilkumiesięczne terminy. .. Paranoja. ..
Reklama