UWAGA!

Kobieto! Nie daj się!

 
Elbląg, Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek co roku organizuje marsz "Kocham Cię życie", a teraz zaprasza na konferencję
Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek co roku organizuje marsz "Kocham Cię życie", a teraz zaprasza na konferencję (fot. arch. AD)

Rak piersi to nie wyrok, można z nim żyć, pokonać go, a później mówić o nim innym i pokazywać, że przede wszystkim najlepiej myśleć o nim "przed", a nie "po". Co robić, żeby go w porę zauważyć? Co sprzyja jego rozwojowi? Jak radzić sobie psychicznie z tym problemem? W Ratuszu Staromiejskim trwa konferencja zorganizowana przez Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.

Hormony, czynniki genetyczne, czyli mutacja w genach BRCA1 i BRCA2, pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, pierwszy poród po 30 roku życia, regularne spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach czy choroby w rodzinie – to wszystko sprzyja rakowi piersi. Jak z nim walczyć, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie?
      

  Elbląg, O profilaktyce opowiada Elżbieta Kimsa, lekarz onkolog w WSZ
O profilaktyce opowiada Elżbieta Kimsa, lekarz onkolog w WSZ (fot. WS)


       Po pierwsze – badaj się
       I to regularnie. Pierwszy krok to samobadanie, które powinno odbywać się pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem cyklu miesiączkowego, a u kobiet po menopauzie powinien być to jeden stały dzień w miesiącu, przy czym trzeba zaznaczyć, że kobiety należące do tzw. grupy ryzyka takie badania muszą zacząć wykonywać szybciej, niż przed 20 rokiem życia. Piersi należy badać najpierw przed lustrem (trzeba zwrócić uwagę, czy skóra jest napięta, pomarszczona, czy z sutków wycieka jakikolwiek płyn), potem pod prysznicem, a na koniec w pozycji leżącej. Później, w razie wątpliwości przychodzi czas na badanie lekarskie, a na koniec mammografia, która według Polskiego Towarzystwa Onkologicznego powinna być wykonywana u kobiet od 40. do 50. roku życia raz na 2 lata, a po 50. roku życia - raz w roku. Nie dotyczy to kobiet z grupy ryzyka, które badania muszą wykonywać mammografię jeszcze częściej. Kobietom młodszym zazwyczaj wystarczy badanie USG.
      
       Po drugie – trzymaj się faktów
       Jak mówiła Patrycja Skierska, psycholog, przede wszystkim trzymać się faktów. Jeżeli na kartce napisane jest "podejrzenie raka piersi" to oznacza to podejrzenie, a nie zdiagnozowanego raka piersi. Dużą rolę odgrywa wspracie bliskich czy poczucie własnej wartości, ale też przyjazna atmosfera w gabinecie lekarskim.
       Co jeszcze można zrobić? Nie porównywać swojej sytuacji z innymi, zamiast tego lepiej posłuchać muzyki, wykonać ćwiczenia oddechowe, poćwiczyć jogę, skorzystać z treningu autogennego Schultza albo trening Jacobsona.
       Można również pracować z własną wyobraźnią, na przykład za pomocą metody Maultsby'ego, a także wyobrażać sobie konkretne myśli, sytuacje, emocje, czyli to, co byśmy chcieli aby się zdarzyło. Czemu ma to służyć? Temu, by mózg zaczął kontrolować stres, by nad nim panował. Warto jednak zaznaczyć, że istotna jest tutaj powtarzalność.
      
       Konferencja potrwa jeszcze jutro (28 czerwca), poniżej program:
       godz. 9 - Spacer z kijkami po Starym Mieście. Trasa i spacer przygotowane przez Stowarzyszenie Dobrego Czasu, w ramach ruchu dla zdrowia.
       Spotkanie przy Ratuszu Staromiejskim
       godz. 11 - Ratusz Staromiejski Warsztaty : Odpowiedzialność za własne Zdrowie ponosi każdy sam. mgr Bogumiła Salmonowicz , mgr Patrycja Skierska. Wprowadzenie i prowadzenie dyskusji.
       Godz. 12 - Badania profilaktyczne.
       Godz. 13.30 - Zakończenie Konferencji i Warsztatów
      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama