UWAGA!

Kongres Kobiet: Potrzebny „Okrągły stół” o niepełnosprawnych

 Elbląg, Kongres Kobiet: Potrzebny „Okrągły stół” o niepełnosprawnych
(fot. archiwum Jadwigi Król)

Są radosne, pełne energii i spontaniczne. Gdy przyjeżdżają na Kongres Kobiet, trudno ich nie zauważyć. Ich czerwone koszulki z napisem „Elbląg” zna niemal każdy. O wrażeniach elblążanek z VI Kongresu Kobiet, który odbył się w Warszawie, rozmawiamy z Jadwigą Król, pełnomocniczką Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach.

 - Jakie wrażenia przywiozły elblążanki z tegorocznego Kongresu Kobiet?
      
- Grupa elbląska przoduje w kongresach nie tylko ze względu na liczbę osób biorących w nich udział, lecz także ze względu na poruszaną przez nas tematykę. A dotyczy ona godniejszego życia osób niepełnosprawnych.
       - Temat poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych stał się w ostatnim czasie bardzo głośny i popularny.
      
- W naszym panelu o osobach niepełnosprawnych wzięły udział tłumy. Chętnych było więcej niż miejsc. Paneliści byli bardzo merytoryczni. Jednak nie oni są tu najważniejsi, są tylko po to, by nadać bieg dyskusji. Było bardzo wiele pytań. Na panelu były dyrektorki z domów pomocy społecznej, panie z terapii zajęciowej oraz kobiety, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie, że także na innych kongresowych panelach były poruszane sprawy osób niepełnosprawnych.
       - Pod koniec kongresu zawsze formułowane są postulaty. Niech zgadnę, wasz postulat dotyczył uzawodowienia opieki nad osobą niepełnosprawną?
      
- Nie do końca. Oczywiście owocem panelu są postulaty. Jednak tematów i problemów dotyczących osób niepełnosprawnych jest tak dużo, że nie wysunęliśmy w tym roku żadnego konkretnego postulatu jak na przykład uzawodowienie, lepsza opieka czy dostęp niepełnosprawnych do rehabilitacji. Uznaliśmy, że uzawodowienie to problem bardzo złożony i doszliśmy do wniosku, że należy zorganizować tzw. „okrągły stół spójnej i skutecznej polityki, poświęcony osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom” z udziałem reprezentantek Kongresu Kobiet.
       - Kto dokładnie miałby wchodzić w jego skład? I jakie zadania miałby spełniać taki „okrągły stół”?
      
- „Okrągły stół” ma skupiać przede wszystkim osoby, które mają do czynienia z niepełnosprawnymi, ale również poszczególnych ministrów: ministra polityki społecznej, ministra zdrowia czy edukacji. W tym obszarze jest bowiem tyle problemów, że należałoby uzupełnić i usprawnić politykę. „Okrągły stół” będzie kompleksowo uzupełniał dane, które składają się na konkretny problem dotyczący na przykład uzawodowienia opieki, lepszego dostępu do rehabilitacji czy wyjazdu na wypoczynek dzieci niepełnosprawnych.
       - Jakie inne tematy poruszano na kongresie?
      
- Mówiliśmy o czekających nas wyborach. Nie było oczywiście żadnej kampanii. Namawialiśmy jedynie kobiety, by szły na głosowanie i mówiliśmy, że byłoby dobrze, by głosowały na kobiety. Rozmawialiśmy także o zwiększeniu ściągalności alimentów poprzez wysokie grzywny bądź wyroki bez zawieszenia. W Polsce jedna trzecia dzieci wychowuje się w rodzinach niepełnych, a państwo się nimi nie interesuje. Ściągalność alimentów wynosi u nas 12 proc., podczas gdy w Europie ok. 80 proc.
       - Czy przy waszym „okrągłym stole” będzie także miejsce dla mężczyzn?
      
- Zależy nam, by przy naszym „okrągłym stole” znaleźli się zarówno mężczyźni jak i kobiety, choć w większości to kobiety zajmują się niepełnosprawnymi dziećmi czy schorowanymi rodzicami. Mówimy o wspólnym rozwiązywaniu ważnych spraw dla rodziny. Nie chodzi nam, by wyciąć z tego życia mężczyzn, ale o to, by problemy były rozwiązywane wspólnie. Kongres Kobiet stawia bowiem na partnerstwo.
      
Rozmawiała Dominika Kiejdo

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama