UWAGA!

Kontrola w domu u Pasożyta

 
Elbląg, Dzieci opowiadały kontrolerowi, jak funkcjonuje ich dom
Dzieci opowiadały kontrolerowi, jak funkcjonuje ich dom (fot. Witold Sadowski)

- Mam nadzieję, że kontrola wypadnie pomyślnie. Choć z tego co wiem, w naszych działaniach jest masa braków. Dodatkowo mieszkańcy tego osiedla i całego Elbląga uskarżają się na nasz dom – mówił Arek Pasożyt, który jest pomysłodawcą budowy domu na skwerze przy ul. Władysława IV. Kontrolę przeprowadził we wtorek po południu urzędnik z... Ministerstwa Kultury. Jak wypadła? Zobacz zdjęcia.

Karol Daniłowicz, inspektor z Ministerstwa Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Tasiemcowa 150, po zapoznaniu się z dokumentacją przedstawioną przez opiekunów domu nie krył niezadowolenia. Brał nawet pod uwagę zamknięcie sławnego Domu Pasożyta.
       - Sprawdzałem dom pod kątem tego, czy dzieci czują się w nim bezpiecznie, czy są przymuszane do wykonywania proponowanych im zajęć – mówi inspektor. - Nie wygląda to dobrze. Poza tym dzieci nie są zbyt miłe, niektóre wyznały nawet, że wcale tego domu nie chcą.
       - O kontroli wiedzieliśmy już od kilku dni, zostaliśmy poinformowani listownie – mówi Anetta Szczepińska, opiekunka domu. - Wysprzątaliśmy dom, przygotowaliśmy całą dokumentację. Słuchy nas dochodziły, że zostanie wykazana masa niedociągnięć. Zobaczymy.
      
       Tutaj głos mają dzieci
       Dom Pasożyta to dzieło dzieci. Powstał z tego, co miały pod ręką. Dorośli nie ingerują zbytnio w ich pomysły. Arek Pasożyt, Anetta Szczepińska i inni dorośli zaangażowani w funkcjonowanie domu są jedynie animatorami nadzorującymi inicjatywy najmłodszych. - My tylko pomagamy i podpowiadamy, a wszystko robią dzieci – mówi Anetta Szczepińska. - To one malowały dom, pieliły grządki, sadziły rośliny.
       Wiele ostatnio słyszało się jednak o niedociągnięciach w funkcjonowaniu domu, aż w końcu zainteresowało się nim Ministerstwo Kultury. Stwierdzono liczne błędy, a kontrola zakończyła się nałożeniem na domowników grzywny w wysokości 50 zł.

  Elbląg, W rolę inspektora z ministerstwa wcielił się Karol Daniłowicz
W rolę inspektora z ministerstwa wcielił się Karol Daniłowicz (fot. WS)

Dali się państwo nabrać? Inspekcja była mistyfikacją. Inspektor z „ministerstwa” ma zaledwie 14 lat i to on jest sprawcą całego zamieszania.
       - Ta kontrola to pomysł dzieciaków – mówi Arek Pasożyt. - Karol wiele razy mnie „straszył”, że naśle na mnie kontrolę, bo w domu potrzebne jest to i tamto, bo brakuje tego i tamtego. Ja mu na to: zrób to. I zrobił.
       - Kilka dni temu Karol przyszedł do nas po rozmowie z dzieciakami i oznajmił, że kontrola wykaże nieprawidłowości i w związku z nimi, nałoży na nas karę grzywny, na którą po symbolicznej złotówce złożą się dzieciaki, a pieniądze zostaną przekazane na operację małej Agatki Karaś – dodaje Anetta Szczepińska.
      
       Mój drugi dom
       Okazuje się, że małym mieszkańcom ulicy Władysława IV Dom Arka Pasożyta jest bardzo potrzebny: - Ten dom jest moim drugim domem – mówi dziewięcioletnia Zuzia. - Tu można robić, co się chce. Można malować, a pan Arek wszystkich godzi. Dobrze, że zrobiliśmy ogródek, bo bez niego dzieci by się nudziły.
       - Jest to fajny czas na spędzenie wakacji – dodaje dwunastoletnia Daria. - Niektóre dzieci nigdzie nie wyjeżdżają na wakacje, a tu mają dużo zabawy.
       Pozytywy domu zauważają także dorośli mieszkańcy osiedla: - Ten dom to bardzo udany pomysł i tylko panu Arkowi można zawdzięczać, że tak o niego dba – mówi pan Bogdan. - Młodzież często nie ma możliwości wyjazdu na kolonie, a on z nimi pracuje, z nimi projektuje i to jest wspaniała rzecz. Mało kto zajmuje się młodzieżą tak jak on.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Te dzieci z tymi karabinami- zabawkami. Zdjęcie 4.Kiedyś zrozumieją, że wojna to nie zabawa. NIGDY WIĘCEJ WOJNY! Gdzie rodzice tych dzieci, którzy im kupują militarne zabawki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  23
  GdzierodziceTychDzieci?(2014-08-06)
 • a nie, no tak! Lepiej dać chłopcom szminki, w myśl nowej ideologii gender!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  genderman(2014-08-06)
 • Jeden wielki syf, kto na to pozwolił? Samowola budowlana. Dzieci wykorzystał do budowy a potem sobie pomieszkiwał. Pogonić go z tym całym grajdołkiem.
 • ale ma niewdzieczne nazwisko, masakra, ja bym zmienil
 • Bardzo fajna inicjatywa :) Sam pamiętam, jak jako mały chłopak z kolegami budowaliśmy małe domki z cegieł, klub na drzewie lub ziemianki w okolicach Zw. Jaszczurczego. Zabawy i przeróżne gry(podchody, świniopas, państwa miasta na ziemi z pokrywką, skakanka na kilka osób). Może to ktoś pamięta? Piękne czasy dzieciństwa, swobodnego i beztroskiego. Tego już nie ma, " to se ne vrati"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  ajajużpoczterdziestce(2014-08-06)
 • przyjechalem ostatnio do elblaga na urlop, mieszkam na nowowiejskiej i sie zastanawialem wlasnie co to k. .. .za domek na alejkach??
 • Moze to i dobry pomysl ale nie w tym miejscu. Jest to park w centrum miasta a ten domek z calym obejsciem odstrasza.
 • Takiego Pasożyta to ze świecą szukać!! na każdej dzielnicy powinien być przydzielony taki Pasożyt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  skórczpowieki(2014-08-06)
 • Widać, rośnie nam nowy polityk. 14-latek uczy się od najlepszych szumowin polskiej polityki. No i ta wypasiona teczka. .. Już na sam widok ciarki idą. ; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  elbąk(2014-08-07)
 • dwóch pochwaliło, a pięciu obsmarowało! i to jest prawdziwa proporcja elbląska. Ciężkie jest życie z takimi ludźmi.
Reklama