UWAGA!

Które zdrowe świece zapachowe są najlepsze?

 Które zdrowe świece zapachowe są najlepsze?

W dzisiejszych sklepach możemy kupić dosłownie prawie wszystko. Rynek świec jest także bardzo wielkim rynkiem, na którym spotkamy wiele towarów. Pytania, jakie sobie pewnie nie raz zadajemy, brzmią różnie. Czy wszystkie świece są takie same? Jak się je produkuje? Dlaczego mają różną cenę? Czy można wybrać świadomie konkretny produkt? Które świece są najlepsze? W dalszej części postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące pytanie.

Naturalne świece sojowe
       Czy wszystkie świece są takie same? Nie. Świece bardzo różnią się między sobą. Nie tylko materiałem, z którego zostały wyprodukowane, chociaż kwestia tworzywa jest chyba najważniejsza. To głównie od niego zależy czy zakupimy naturalne świece sojowe, czy też szkodzące nam i otoczeniu. 
       Świece mogą być wyprodukowane z parafiny, stearyny, naturalnego wosku pszczelego, wosków roślinnych lub mieszanek różnych substancji. Mieszanki wosków najczęściej w składzie zawierają parafinę. Należy dokładnie sprawdzić skład świecy, czytając etykietę przed zakupem. Kiedy tego nie zrobimy, może okazać się na przykład, że świeca, która miała być z wosku pszczelego, zawiera w swoim składzie tylko 10% naturalnego wosku.
       Aby świece były zdrowe, nie mogą zawierać parafiny. Badania naukowe dowiodły, że podczas spalania, parafina wydziela do otoczenia substancje rakotwórcze takie, jak toluen, benzen czy formaldehyd. Oczywiście nie są to wielkie ilości, ale po kilkugodzinnym przebywaniu w pomieszczeniu z parafinową świecą lub też, kiedy często używamy takich świec, produkty powstałe ze spalania mogą nam szkodzić. Dowód szkodliwości palącej się parafiny może objawić się natychmiastowym efektem w postaci bólu głowy.
      
       Jak produkuje się świece?
       Produkcja zdrowych świec zapachowych rozpoczyna się na etapie wytwarzania wosku. Może być on pochodzenia zwierzęcego. Wtedy produkują go pszczoły w ulu. Wosk może także być pochodzenia roślinnego. Wtedy za jego produkcję odpowiadają ludzie, utwardzając  oleje z roślin oleistych do postaci wosku roślinnego. Wosk może być np. palmowy, kokosowy, sojowy, rzepakowy.
       Wosk roślinny jest gotowym produktem, który można bezpośrednio umieścić w naczyniu, w którym będzie znajdowała się świeca. Aby świeca zapachowa była kompletna i w całości zdrowa, potrzebny jest jeszcze knot z naturalnego tworzywa oraz naturalny olejek zapachowy. Knoty najczęściej wykonywane są ze stuprocentowej bawełny, natomiast aromaty to w większości naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, lub roślinno-zwierzęcego.
       W przypadku świec sojowych, wykorzystuje się wosk sojowy. Świeca sojowa pali się znacznie dłużej - często jest to nawet czas dwukrotnie dłuższy od zwykłej świecy parafinowej. Stąd rosnąca popularnoś świec sojowych.
       Naczynie na świecę występuje najczęściej w postaci szklanego słoiczka lub rzadziej, jako metalowe opakowanie.
        
       Cena świecy sojowej

       Cena świec zapachowych jest uzależniona od materiału, z jakiego są wykonane. Najtańsze są świece zapachowe parafinowe. Droższe są zdrowe świece sojowe z wosku sojowego. Najdroższe są zdrowe świece zapachowe z wosku pszczelego. Cena wosku pszczelego wynika ze specyfiki naturalnego wosku, jego ograniczonej, sezonowej ilości w naturze oraz możliwości produkcyjnej pszczół. 
       Z racji tego, że soja nie jest prawie uprawiana w Polsce, ponieważ potrzebuje do wzrostu innego typu klimatu, musi być importowana. Importowane są często gotowe przetworzone produkty sojowe. Podobnie jest z woskiem sojowym. Dlatego jest on znacząco droższy od parafiny, którą można wytwarzać w Polsce. Głównie cena wosku sojowego wpływa na wysokość ceny gotowej świecy sojowej.
        
       Czy wiedza o rodzajach świec ma znaczenie przy wyborze i kupnie zdrowych świec sojowych?
       Oczywiście tak. Chociażby podstawowa wiedza pomoże przy zakupie odpowiedniej świecy, która nie będzie szkodziła ani nam samym, ani naszemu otoczeniu. Ważne jest, by czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach świec. Wszystkie interesujące nas informacje powinny być na nich wypisane. Najważniejszy jest skład. Jeżeli treść etykiety budzi nasze wątpliwości, lepiej odłożyć dany produkt i poszukać takiego, który będzie miał wypisane wszystkie informacje. Zazwyczaj, jeżeli produkt jest pełnowartościowy, producent informuje o tym szeroko, niczego nie ukrywając.
      
       Które zdrowe świece zapachowe są najlepsze?

       Odpowiedź zależy od oczekiwań kupującego. Zaznaczyć należy, że świece zapachowe z wosku pszczelego są produktem pochodzenia zwierzęcego. Pomimo ich wielu zalet i bardzo długiego czasu palenia, będą nieodpowiednie np. dla wegan.
        Oleje roślinne utwardzone do postaci wosku również mają różne właściwości, w zależności od tego, z jakiej rośliny zostały wyprodukowane. Najbardziej neutralny zapach posiada wosk sojowy - każda świeca sojowa będzie miała naturalny i ekologiczny charakter. Zdrowe świece sojowe wydaje się być więc najlepszym materiałem pochodzenia roślinnego, który uprzyjemni nam każdy wieczór.
      

       ------ materiał płatny ------

      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie