
- Nasze nadleśnictwo jako jedno z kilku w Polsce może pochwalić się plantacjami topolowymi, modrzewiowymi czy czereśniowymi – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Zakładane są najczęściej na gruntach porolnych, wtedy zazwyczaj służą jako przedplon dla przyszłego lasu.
W Nadleśnictwie Elbląg możemy spotkać lasy objęte różnymi formami ochrony przyrody, jak rezerwaty czy lasy będące strefą ochrony wokół gniazd ptasich. Są tu też lasy gospodarcze, w których pozyskiwane jest drewno, a także plantacje drzew szybko rosnących.
- Nasze nadleśnictwo jako jedno z kilku w Polsce może pochwalić się plantacjami topolowymi, modrzewiowymi czy czereśniowymi – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Zakładane są najczęściej na gruntach porolnych, wtedy zazwyczaj służą jako przedplon dla przyszłego lasu. W trakcie jednego lub kilku cykli z opadających liści i gałęzi na glebie powstaje próchnica i zaczynają się rozwijać grzyby i inne organizmy niezbędne do funkcjonowania zdrowego lasu. Po pewnym czasie można w takim miejscu wprowadzić sadzonki drzew lasotwórczych. Przy okazji, dzięki szybkiemu wzrostowi drzew, uzyskuje się dużą ilość drewna o specyficznym zastosowaniu.
Topola uzyskuje rozmiary dojrzałej sosny w czasie mniej więcej cztery razy szybszym. W lasach Nadleśnictwa Elbląg pierwsza plantacja topolowa postała za sprawą nadleśniczego Henryka Lisowskiego w 1968r. To on wpadł na pomysł utworzenia takiej plantacji i kazał posadzić drzewa na powierzchni 17 hektarów.
- Drewno topolowe przydaje się między innymi na palety. Dzięki powstałym plantacjom pod Elblągiem rozbudowała się branża paleciarska, a firmy robiące palety funkcjonują tu do dzisiaj – mówi Jan Piotrowski.
W związku z z wieloletnim doświadczeniem pracowników Nadleśnictwa Elbląg w hodowli plantacji topolowych, w 2017 r. w Kadynach odbyła się konferencja z udziałem naukowców i specjalistów z Polski zajmujących się plantacjami szybko rosnącymi, którzy chętnie zapoznali się z pracą i doświadczeniem elbląskich leśników.
- Warto jednak zaznaczyć, że mimo wszystko takich plantacji w Nadleśnictwie Elbląg jest stosunkowo niewiele, a jego teren porastają głównie lasy gospodarcze, zagospodarowane w sposób zrównoważony – podkreśla Jan Piotrowski. - Ich skład gatunkowy jest dostosowywany do naturalnych warunków przyrodniczych, a po pozyskaniu drewna są odnawiane najczęściej przy wykorzystaniu sił natury.