UWAGA!

Leśne plantacje (Opowieści z lasu, odc. 205)

 Elbląg, Leśne plantacje (Opowieści z lasu, odc. 205)
fot.nadesłana

- Nasze nadleśnictwo jako jedno z kilku w Polsce może pochwalić się plantacjami topolowymi, modrzewiowymi czy czereśniowymi – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Zakładane są najczęściej na gruntach porolnych, wtedy zazwyczaj służą jako przedplon dla przyszłego lasu.

W Nadleśnictwie Elbląg możemy spotkać lasy objęte różnymi formami ochrony przyrody, jak rezerwaty czy lasy będące strefą ochrony wokół gniazd ptasich. Są tu też lasy gospodarcze, w których pozyskiwane jest drewno, a także plantacje drzew szybko rosnących.
       - Nasze nadleśnictwo jako jedno z kilku w Polsce może pochwalić się plantacjami topolowymi, modrzewiowymi czy czereśniowymi – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Zakładane są najczęściej na gruntach porolnych, wtedy zazwyczaj służą jako przedplon dla przyszłego lasu. W trakcie jednego lub kilku cykli z opadających liści i gałęzi na glebie powstaje próchnica i zaczynają się rozwijać grzyby i inne organizmy niezbędne do funkcjonowania zdrowego lasu. Po pewnym czasie można w takim miejscu wprowadzić sadzonki drzew lasotwórczych. Przy okazji, dzięki szybkiemu wzrostowi drzew, uzyskuje się dużą ilość drewna o specyficznym zastosowaniu.

Topola uzyskuje rozmiary dojrzałej sosny w czasie mniej więcej cztery razy szybszym. W lasach Nadleśnictwa Elbląg pierwsza plantacja topolowa postała za sprawą nadleśniczego Henryka Lisowskiego w 1968r. To on wpadł na pomysł utworzenia takiej plantacji i kazał posadzić drzewa na powierzchni 17 hektarów.

- Drewno topolowe przydaje się między innymi na palety. Dzięki powstałym plantacjom pod Elblągiem rozbudowała się branża paleciarska, a firmy robiące palety funkcjonują tu do dzisiaj – mówi Jan Piotrowski. 

W związku z z wieloletnim doświadczeniem pracowników Nadleśnictwa Elbląg w hodowli plantacji topolowych, w 2017 r. w Kadynach odbyła się konferencja z udziałem naukowców i specjalistów z Polski zajmujących się plantacjami szybko rosnącymi, którzy chętnie zapoznali się z pracą i doświadczeniem elbląskich leśników.

- Warto jednak zaznaczyć, że mimo wszystko takich plantacji w Nadleśnictwie Elbląg jest stosunkowo niewiele, a jego teren porastają głównie lasy gospodarcze, zagospodarowane w sposób zrównoważony – podkreśla Jan Piotrowski. - Ich skład gatunkowy jest dostosowywany do naturalnych warunków przyrodniczych, a po pozyskaniu drewna są odnawiane najczęściej przy wykorzystaniu sił natury.

oprac. tb
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Piotrowski zamiast piep. rzyć trzy po trzy może zająłby się pan niszczeniem Bażantarni Za pana kadencji zniszczono niebieski szlak, a teraz jest w paskudny sposób niszczony czerwony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  1
  wdzięczni_mieszkańcy(2020-02-16)
 • @wdzięczni_mieszkańcy - Zniszczono??? Ale o czym mowa???
 • @wdzięczni_mieszkańcy - Bażantarnia nie jest przypadkiem lasem komunalnym, czyli miejskim?
 • to prawda - tną Bażantarnię na potęgę, rozjeżdząją szlaki, tworzą błotniste koleiny cięzkim sprzętem. Nie uszanują niczego
 • @dziupla dewastacja szlaku niebieskiego - zniszczono naturalną alejkę która była lata świetlne przed tą dewastacją. Włożono kilkadziesiąt ton plastiku i wysypano gruz. Gdzie byli ekoterrory. ści ? Efekt - rowerzyści nie chcą tym jeździć gdyż przebijają opony, biegacze nie chcą tam biegać - w razie upadku poważna kontuzja, nawet pójść tam na spacer z dzieckiem - to mało kto tam chodzi. Do bezimiennego - tak to las miejski, ale eksploatuje to pan Piotrowski i nadleśnictwo. Kto temu panu dał jakieś papiery na to ? A czerwony szlak to proszę zobaczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  wdzięczni_mieszkańcy(2020-02-17)
 • konopie?
 • masz problem z konopie ? Ale to nie forum dla takich jak ty ? Spróbuj we Fromborku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  wdzięczni_mieszkańcy(2020-02-17)
 • @wdzięczni_mieszkańcy aleś zabłysnął :)Komentować jest bardzo łatwo co? Poczytać Ciężej- pewnie oczki bolą :)Tyle już tu na portelu razy pisali, tym bardziej teraz gdy głośno o Bażantarnii było że teren ten jest w większości Miejski szczególnie tam gdzie są szlaki a nie lesnikow. Pozatym ja jeżdzę tą ścieżka na roweże i nigdy nie przebiłem opony - z kąd masz takie informacje? A ludzi sporo tam spotykam. Z za komputera widzisz więcej niż ludzie na miejscu. Po co marudzisz jak nie znasz tematu? Z resztą chyba to jacyś inżynierowa budowali tą ściekę i to z tego co pamietam prze Województwo było robione i samorządy. Wszystko CI się robaczku pokiełbasiło :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  zawsze_rowerek(2020-02-17)
 • @zawsze rowerek. portel nie wyświetlił mój post - odpowiedź temu od konopi. Teren jest miejski ale eksploatuje to nadleśnictwo. I całe to Green Velo to o kant d. .y potłuc. Nooo ale są takie osobniki jak ty które się z tego cieszą. Są i atkie co jak ktoś im narobi w kieszeń to też się z tego cieszą. To mi odpowiedz - czy lepiej jechało się leśną ścieżką czy po wysypanym gruzie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wdzięczni_mieszkańcy(2020-02-17)
 • @ do tego powyżej - jak jeździsz "na roweże"to nie ma problemu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  hamulcowy(2020-02-17)
 • Pod elbląskie lasy to nic innego tylko krzaczory. Kiedyś tu były piękne lasy z jagodziskami i starymi debami ale komuna i ich następcy zdemolowali wszystko i powstała kupa krzaków z alergizujacymi drzewami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  lubicz(2020-02-17)
Reklama