UWAGA!

List otwarty do prezydenta Elbląga

 Elbląg, List otwarty do prezydenta Elbląga
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty do prezydenta Elbląga, którego autorem jest Komitet Obrony Demokracji Grupa w Elblągu oraz Rozmawiajmy o Demokracji Forum Inicjatyw Obywatelskich w Elblągu.

Szanowny Panie Prezydencie,
       jesteśmy obywatelami Polski, mieszkańcami Elbląga i okolic, dla których nie jest obojętne to, co dzieje się z naszym wspólnym dobrem – Ojczyzną. Od jesieni 2015 roku czyli od objęcia sterów władzy nad Polską przez PiS, aktywnie lub bardzo aktywnie reagujemy na bezpardonowe, szkodzące Polsce działania ze strony władzy. Ostatnio daliśmy wyraz temu poprzez zaangażowanie się w kampanię do wyborów samorządowych oraz przez uczestnictwo w nich jako obserwatorzy społeczni. Jednym z problemów nas, ludzi nazywanych też opozycją uliczną jest zbyt małe zaangażowanie społeczeństwa w sprawy wspólne. Szukamy okoliczności i okazji, by nie tylko protestować przeciwko czemuś, ale też jednoczyć społeczność lokalną wokół czegoś pozytywnego. Uważamy jednak, że to rola nie tylko opozycji tej opisanej i tej nieformalnej jak nasza (np. spod znaku KOD). To przede wszystkim rola władzy mającej łączyć wokół wspólnych wartości. Setna rocznica odzyskania niepodległości to była okazja, by władze wszystkich szczebli mogły pokazać, jak można dla wspólnego dobra jednoczyć ludzi. Nie warto roztrząsać żenującego zachowania władz najwyższych z Prezydentem i Premierem na czele. Układanie się do ostatniej chwili najwyższych władz z faszyzującymi ugrupowaniami
       i niemal rejterada przed nimi to porażka Państwa. Radość ze święta uratowali prężni samorządowcy z całego kraju, pokazując, że Polska to nie tylko stolica opanowana przez ONR.
       W kontekście tego pragniemy przedstawić nasz obywatelski punkt widzenia dotyczący świętowania 11 listopada 2018 roku w naszym mieście. To opozycyjno-obywatelskie postrzeganie z definicji zawiera element konstruktywnej krytyki. Inne nie miałoby sensu i zakrawałoby na podlizywanie się władzy.
       Pozytywy jednak są. Obchody zostały zorganizowane a udział w nim mieszkańców Elbląga i okolic był imponująco liczny. Wspaniała wojskowa grochówka też nie sprawiła zawodu.
       A co można poprawić?
       - Nagłośnienie. Niedostateczne na placu i jego brak na trasie marszu. Dobrze się śpiewa maszerując, gdy stosowna pieśń podpowiada słowa i melodię z głośników. Czyni to atmosferę święta bardziej radosną. A czy orkiestra wojskowa byłaby zbyt wielkim luksusem w takie święto?
       - Niedobrze jest być niepunktualnym. Gdy zapowiadane na godz 12:15 wspólne odśpiewanie roty odbyło się o godz 13 część uczestników święta chętnych do wspólnego śpiewania opuściła plac. Rota nie jest powszechnie znaną pieśnią. Należałoby zadbać o udostępnienie tekstu poprzez wyświetlenie lub powszechniejszy dostęp do treści wydrukowanej.
       - Zabrakło oferty dla dzieci. Chociaż listopad nie sprzyja rodzinnemu piknikowaniu, to obdarowanie dzieci np. chorągiewkami czy balonikami w narodowych barwach
       (a i unijnych) sprawiłoby dużo radości dzieciom. A to one powinny być w pierwszej kolejności edukowane „obywatelsko” .
       - Zabrakło też elementu ludyczności, zabawy dla dorosłych.
      
       Reasumując: Święto Niepodległości w takim wydaniu przesuwa się w skali podobnych uroczystości w stronę obchodów pierwszomajowych z minionej epoki. Część oficjalną – przemówienia z okazji - warto zredukować na korzyść angażowania ludzi, którzy na takie święto przybyli.
       Nie wykorzystano okazji, by w tych trudnych dla kraju czasach dać licznie i spontanicznie zebranym mieszkańcom okazję to obywatelskiej edukacji, pokazywania wartości, zachęty do uczestniczenia w życiu miasta.
       Organizacja takich świąt to niełatwe przedsięwzięcie. Być może wykorzystanie przez Urząd Miasta tzw. czynnika społecznego czyli nas obywateli w organizowaniu następnych obchodów spowoduje, że podział na: my organizatorzy i wy uczestnicy (odbiorcy) nie będzie tak wyraźny. Z pożytkiem dla wszystkich.
      
       Leszek Kotyński w imieniu Komitetu Obrony Demokracji Grupa w Elblągu oraz Rozmawiajmy o Demokracji Forum Inicjatyw Obywatelskich w Elblągu
      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Portel znowu się popisał publikując to coś. Bez komentarza.
  • Zabrakło jeszcze międzynarodówki i czerwonych sztandarów z sierpem i młotem.
  • Ale bieda.
  • A czy u Was w rodzinie wszystko jest zawsze dopiete na przyslowiowy''ostatni guzik''?Bez przesady
  • RobertKoliński Mają autorzy listu rację - przygotowanie elbląskich uroczystości z okazji 11 Listopada to była organizacyjna porażka. Śpiewanie "Roty" zapowiedziane na 12.15 przesunięto o 45 minut, bo ważniejsze były przemówienia i apele poległych. Oraz składanie kwiatków przez oficjeli. Część zmarzniętych ludzi uciekła już przed śpiewaniem. Nagłośnienie 4 małymi kolumnami spowodowało, że ludzie w 10 rzędzie już nic nie słyszeli. Mikrofon bezprzewodowy przerywał więc było zabawnie. Brak był jakiejkolwiek orkiestry, choć mundurowych spędzono cały zastęp. Gadanie urzędasa trwało 15 minut, sam zaś apel poległych (!) kolejne 12 minut. Na "dekorację" w postaci pociągu dla dzieci, to najlepiej spuścić tylko zasłonę milczenia. To tylko kilka przykładów urzędniczego świętowania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    37
    37
    RobertKoliński(2018-11-19)
  • Czy ktoś z pierwszej trójki Państwa komentujących przeczytał opublikowany list i próbował w ogóle zastanowić się nad sednem sprawy? Mam wrażenie, że komentarze napisał ktoś "na pałę", byle dowalić Polakowi. Patrioci. ..
  • Co wy chcecie od takiego włodarza który jest z epoki słusznie minionej? Trzeba było wybrać młodszego, sprawniejszego, konkretnego, z wizją miasta nowoczesnego. I tak ma być przez 5 lat?
  • ble ble ble
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    29
    7
    korba(2018-11-19)
  • Chorzy ludzie, gdzie służby medyczne i kaftany bezpieczeństwa
  • @wicia - Tego młodszego z PIS?
  • Zabrakło większej ilości namiotów wojskowych z różnymi informacjami o wojsku i sprzęcie. Zabrakło wojskowego sprzętu, było przysłowiowe g. Coś niedobrego robi się z Elblągiem i w Elblągu, miasto upada i to widać na każdym kroku. Takie święto polskie i taka hala w mieście Elbląg. Nad tym trzeba ubolewac.
  • Byłam z dziećmi na obchodach 11 listopada i wiem że słowa roty były rozdawane w wersji wydrukowane na placu Jagiellończyka A moje córki trzymały i flagi w narodowych barwach jak i lizaki również w narodowych barwach więc ktoś kto pisał list chyba nie za bardzo był zorientowany w tej sprawie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    39
    5
    Gość 3(2018-11-19)
Reklama