UWAGA!

Ma być cieplej i oszczędniej

 Elbląg, Ma być cieplej i oszczędniej
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl

Podczas dzisiejszej (22 maja) konferencji prasowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym podpisano umowę na dofinansowanie termomodernizacji szpitalnej kuchni i pralni. WSZ m. in. w ten sposób dąży do zmniejszenia zużycia energii i redukcji kosztów.

- Cała wartość inwestycji na ponad 9 mln zł robi imponujące wrażenie, jest to również najwyższa wartość z wszystkich projektów, które są dofinansowane właśnie w tym naborze z efektywności energetycznej - mówił Robert Turlej, reprezentujący zarząd województwa, przed podpisaniem umowy.

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga wpłynie na tę inwestycję niespełna 5,3 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.

Co konkretnie ma zostać wykonane? O tym mówił Robert Urbanowicz, który w WSZ kieruje działem odpowiedzialnym za energetykę w szpitalu.

- Systematycznie termomodernizujemy nasze obiekty. Ostatnim obiektem, który będzie teraz podlegał termomodernizacji, jest budynek kuchni i pralni. Będzie to tzw. głęboka, kompleksowa termomodernizacja, nie będziemy robili samych tylko przegród ścian, stropodachów, ale wchodzimy również w budynek, instalacje elektryczne, ciepłownicze, wentylacje, żeby można było jak najwięcej zaoszczędzić eksploatacyjne jeśli chodzi o ponoszone koszty utrzymania budynku. Poprawią się warunki zarówno dla pracowników, jak i lepszej pracy urządzeń. Gdy będziemy mogli odzyskać ciepło, które oddają urządzenia i będziemy mogli je wykorzystać do podgrzania powietrza wstępnego, które będzie trafiało do pomieszczeń, będziemy mieć duże zyski – podkreślił.

  Elbląg, Podpisanie umowy przez Roberta Turleja i Elżbietę Gelert, po prawej Robert Urbanowicz,
Podpisanie umowy przez Roberta Turleja i Elżbietę Gelert, po prawej Robert Urbanowicz, fot. TB

W planach jest też wymiana oświetlenia, regulacja układu ciepłowniczego etc.

- O kosztach szpitala waży również to, jakie mamy ogrzewanie, czy mamy oszczędności na energii – podkreśliła dyrektor WSZ Elżbieta Gelert.

Dodała, że w celu ograniczenia kosztów jest realizowana inwestycja dotycząca fotowoltaiki, o której pisaliśmy wcześniej niejednokrotnie, a która ma pokryć ok. 30 proc. potrzeb energetycznych szpitala. Planowana termomodernizacja, której dotyczyła dzisiejsza konferencja, ma zużycie energii pierwotnej zmniejszyć o 50 proc.

- Zakładamy też, że może będziemy powiększać fotowoltaikę, ale na dziś to wygląda w ten sposób – przyznała Elżbieta Gelert.

Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, projekt przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń „dzięki ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych oraz instalacji pomp ciepła typu powietrze-powietrze, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza i środowiska naturalnego w regionie.

Okres realizacji projektu to II kwartał 2025 - IV kwartał 2026 roku.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama