UWAGA!

Mają haka na chłoniaka

 
Elbląg, Oni wiedzą dużo o nowotworach i radzą innym: Przede wszystkim profilaktyka
Oni wiedzą dużo o nowotworach i radzą innym: Przede wszystkim profilaktyka (fot. Witold Sadowski)

Profilaktyka nowotworowa – takie hasło młodym ludziom może zbyt wiele nie mówić. Z reguły wolą oddawać się zabawie, a z obowiązku - nauce. Na naukę przez zabawę postawili licealiści z "dwójki" włączając się w ogólnopolską akcję "Mam haka na raka". Dziś (25 lutego) zorganizowali taneczny flash mob na szkolnym boisku. Zobacz zdjęcia.

"Mam haka na raka” to ogólnopolski program skierowany do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, którego głównym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez edukację oraz oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych. W naturalny sposób wykorzystuje potencjał młodych - ich energię, niekonwencjonalny sposób myślenia oraz siłę perswazji - do promocji oraz ochrony zdrowia.
       Już po raz drugi do programu przyłączyli się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Od grudnia 2013 r. trzy klasy prowadziły działania pod hasłem "Mam haka na chłoniaka".
       - Rocznie w Polsce na chłoniaka zapada ok. 5 tys. osób i ta liczba stale rośnie – mówi Justyna Szulc z kl. I c (klasa medyczna). - Jest to więc poważny problem, ważna jest profilaktyka, stąd nasza akcja.
       Licealistka sporo wie na temat chłoniaka.
       - To nowotwór układu limfatycznego. Objawy: powiększone węzły chłonne, kaszel, wysoka temperatura, nocne obfite poty – wymienia Justyna. - Gdy zaobserwujemy u siebie taki stan, jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza.
       Wiedza jest spora, bo uczniowie II LO dobrze przygotowali się do tej lekcji.
       - Dziś jest flash mob, ale wcześniej były prelekcje, prowadziliśmy zajęcia w szkole, u elbląskich zuchów, byliśmy też na mieście z ankietami – mówi Justyna Szulc. - Takie działania są bardzo ważne – podkreśla. - Przede wszystkim profilaktyka. Staramy się upowszechniać tę wiedzę, mówić o nowotworach, przestrzegać, by nie bagatelizować objawów i by się regularnie badać – kończy licealistka.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama