UWAGA!

Matura po 40 latach

W piątek 9 maja w Zespole szkół Techniczno-Informatycznych odbędzie się „poprawkowa matura” dla piętnastki maturzystów z 1968 roku, czyli pierwszych maturzystów Technikum Mechanicznego dla Młodzieży Niepracującej przy Zakładach Mechanicznych „Zamech”.

Trzyletnie Technikum Mechaniczne umożliwiało kontynuację kształcenia absolwentom trzyletniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy „Zamechu”. Jesienią 1964 r. „zawodówka” przeniosła się z ul. Zamkowej do nowego budynku przy ul. Rycerskiej i tam rok później uruchomiono trzyletnie technikum na podbudowie szkoły zasadniczej zawodowej. Większość maturzystów z 1968 r. ukończyła wcześniej trzyletnią Zasadniczą Szkołę Zawodową. Przez cały okres nauki uczniowie byli pracownikami „Zamechu”; w szkole zawodowej jako uczeń zawodu, a w technikum - jako pracownicy urlopowani do kontynuowania nauki.
     - Klasa III a liczyła w ostatnich miesiącach nauki 29 osób, z czego 28 przystąpiło do matury i zdało ją - wspomina Henryk Miłosz, jeden z inicjatorów spotkania. - Kompletując klasę po 40 latach udało nam się zebrać w 15 osób. Niestety, siedmiu naszych Kolegów nie żyje, dwóch przebywa poza granicami Polski, a z pięcioma nie udało się skontaktować. W spotkaniu uczestniczyć będzie czterech profesorów, którzy uczyli nas w klasie maturalnej: Pani Teresa Nowak - wychowawczyni klasy, Pan Marian Pietryłowski, Pan Kazimierz Tuszyński i Pan Franciszek Podhorodecki oraz Pani Grażyna Chrostek-Żugaj, dyrektor ZST-I w Elblągu.
     Spotkanie rozpocznie się o godz. 12 wspólnym zdjęciem przed budynkiem ZST-I. „Matura” pisemna zacznie się kwadrans później w auli szkoły. Podczas części ustnej maturzyści i profesorowie zasiądą do wspólnego stołu, a maturzyści będą opowiadać o najważniejszych wydarzeniach swojego życia w ostatnich 40 latach - czas odpowiedzi 1,5 minuty. Spotkanie zakończy wspólny obiad.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama