UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Obecnie zagrożonych wyginięciem jest 6 tys. języków. Obchodzony 21 lutego dzień ustanowiony został przez ONZ w 1999 roku, aby chronić dziedzictwo językowe i zwrócić uwagę społeczeństw na łączące się z nauką języka ojczystego kwestie tożsamości narodowej.

Język ojczysty to pierwszy język, którego człowiek się uczy w najbliższym otoczeniu, w rodzinie. Jest dla każdego człowieka ważny, a przynajmniej powinien być ważny. Umiejętność posługiwania się nim wiąże się bowiem z możliwością zdobycia wykształcenia oraz utrzymywania kontaktów z rówieśnikami i pozostałymi członkami społeczeństwa.
       Na problemy z językiem polskim wskazuje narastające zjawisko tzw. wtórnego analfabetyzmu, widocznego m.in. w wynikach ostatnich badań nad czytelnictwem, o czym informowaliśmy w artykule „Nie o czytanie tu tylko chodzi…”.
       Język to też kultura komunikowania się i bogactwo możliwości przekazywania wartości wyższych, etycznych, artystycznych, którymi dzielić się można z innymi poprzez sztuki teatralne, poezję, teksty piosenek i inne środki wyrazu.
       Niestety dożyliśmy czasów, kiedy niemal 6 tys. języków zagrożonych jest wyginięciem. Dlatego, poza licznymi działaniami edukacyjnymi na świecie, UNESCO opublikowało w tym roku atlas zagrożonych języków świata.
       Przeciwdziałać tego typu zjawiskom można poprzez zapewnienie wszystkim dzieciom podstawowej edukacji, sięgając w wieku dojrzałym po książki, organizując konkursy mowy mówionej i pisanej, korzystając z prasy i Internetu. A przede wszystkim czytając.
       Osoby, które mają wątpliwości jak poprawnie pisać i mówić, odpowiedzi na pytania znajdą z pewnością na stronie www.jezykowedylematy.pl.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • haha dobry artykul jezyk polski tez nie dlugo wyginie bo chajs jest w jezyku angielskim dlatego wszystkie gwiazdy szoubiznesu muzycznego nagrywaja po angielsku bo polski to wiocha??
  • to wszystko przez anglojęzyczne makaronizmy przerabiane na niby polski; Mirko
Reklama