UWAGA!

Mieszkanka w obronie jerzyków

 Elbląg, Mieszkanka w obronie jerzyków
(fot. Anna Dembińska)

- Jerzyki nie mogą dostać się do swoich gniazd. Możliwe, że ekipa malująca mój blok zakleiła gniazda – twierdzi jedna z mieszkanek ulicy Pokornej, która zadzwoniła do naszej redakcji z interwencją. Zarządca budynku uważa, że prace przebiegają zgodnie z przepisami.

Przy ul. Pokornej 11 trwa malowanie elewacji budynku, w którym znajdują się gniazda jerzyków. To pożyteczne ptaki, które żywią się drobnymi owadami. W Polsce upodobały sobie właśnie elewacje budynków. W wielu miejscach Elbląga (na przykład na osiedlu Zawada) na elewacjach zamontowano dla nich specjalne budki.

- Jerzyki objęte są ścisłą ochroną gatunkową i są chronione prawem o ochronie przyrody. Firma malująca budynek powinna mieć zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na prowadzenie prac. Wątpię, żeby mieli takie zezwolenie, bo trwa okres lęgowy jerzyków – twierdzi mieszkanka.

Kobieta o sprawie poinformowała Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, policję i Straż Miejską. Funkcjonariusze SM byli na miejscu i... pouczyli Czytelniczkę za bezpodstawne wezwanie. - Na miejscu nie stwierdziliśmy, by gniazda były zaklejane. Dlatego poczuliśmy tę panią za bezpodstawne wezwanie – dowiedzieliśmy się w Straży Miejskiej.

- Byłem na miejscu podczas interwencji Straży Miejskiej. Prace polegają tylko na malowaniu elewacji, nikt nie zakleja otworów ani w żaden inny sposób nie niszczył siedlisk jerzyków – zapewnił nas przedstawiciel zarządcy z firmy Tu Mieszkamy.

 

Paweł Bogdański

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama