UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Misje, adopcja i fotografie, czyli wszystko o Afryce

Elbląg, Misje, adopcja i fotografie, czyli wszystko o Afryce
fot. Łukasz Sokół

W akcję zbierania maskotek dla dzieci z Afryki włączyło się wielu ludzi nie tylko z Elbląga ale i całej Polski. Dziś temat Afryki powraca do nas w innej, równie ciekawej formie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu dzieci na Czarnym Lądzie, przyjdź na wernisaż fotografii pt. Misja. O Afryce, misjach i adopcji dzieci na odległość opowie działacz społeczny, podróżnik i dyrektor Stowarzyszenia Ruchu Maitri Tadeusz Makulski. 14 listopada, godz. 17, Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna. Przed wernisażem odbędą się warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

Być może są tacy śmiałkowie wśród was, którzy zdecydują się na adopcję dziecka z Afryki na odległość. Adopcja to może wielkie słowo, ale tak naprawdę niewiele potrzeba, by uszczęśliwić kogoś na drugim końcu świata. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przyjdź na to spotkanie.

Głównym punktem wydarzenia będzie oczywiście wystawa fotografii pt. Misja. Autorem zdjęć jest Łukasz Sokół, fotograf, wolontariusz Ruchu „Maitri”. Fotografie zostały wykonane w krajach Afryki subsaharyjskiej w trakcie pobytu na placówkach misyjnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 14 listopada o godz. 17 w Warmińsko – Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej, ul. Świętego Ducha 25.

 

W programie:

- Otwarcie wystawy – Elżbieta Mieczkowska, dyrektor W-MBP

- Pomagamy dzieciom w Afryce – spotkanie z Tadeuszem Makulskim, działaczem społecznym, podróżnikiem, koordynatorem programu Adopcja Serca Ruchu „Maitri”

 

Uczmy pomagać od małego

Przed wernisażem, w godz. 10- 14 w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu zaplanowano także zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Do udziału w zajęciach pt. "Afryka w sieci globalnych współzależności" zapraszamy uczniów klas VII i VIII. Pozwolą one uczestnikom poznać warunki życia ich rówieśników w krajach afrykańskich oraz zidentyfikować wpływ środowiska geograficznego i mechanizmów rządzących światowym handlem na losy mieszkańców Afryki. Uczestnicy wyjdą z zajęć z przekonaniem, że ich zachowania konsumenckie, pomoc humanitarna oraz promowanie Sprawiedliwego Handlu mają wpływ na zrównoważony rozwój i warunki życia ludzi w krajach globalnego Południa. Lekcje dla uczniów z wykorzystaniem metod aktywizujących poprowadzą: Hanna Szulman, koordynatorka Edukacji Globalnej VI LO w Gdańsku oraz Tadeusz Makulski, podróżnik, lider Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu oraz koordynator działań Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”. Zainteresowane szkoły prosimy o zgłoszenie poprzez stronę internetową WMBP w Elblągu.

W godz. 15-16.30 odbędą się warsztaty dla nauczycieli "Obudź się! Ostatni dzwonek dla klimatu!". Zakres szkolenia, które nawiązuje do hasła tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej, przypadającego na 18-24 listopada 2019 r.,  pozwoli nauczycielom poznać lepiej zasady Kampanii dla Sprawiedliwego Handlu, Cele Zrównoważonego Rozwoju i wpływ zachowań jednostki na zrównoważony rozwój. Na warsztaty zapraszamy nauczycieli geografii, wiedzy o społeczeństwie, bibliotekarzy, nauczycieli języków obcych, wychowawców i opiekunów wolontariatu w szkołach i placówkach. Spotkanie będzie też okazją do wymiany dobrych praktyk, w tym w zakresie programu "Adopcja serca". Zapisy odbywają się drogą elektroniczną.

 

Afryka znana i nieznana

Afryka to najbardziej okaleczony kontynent we współczesnym świecie. W świadomości zachodnich społeczeństw zwykle kojarzona jako miejsce pogrążone w biedzie, cierpieniu, wojnach, objęte pomocą dużych organizacji międzynarodowych i gwiazd show-biznesu. Poza blaskiem fleszy opiekę nad lokalnymi społecznościami sprawują misjonarze. Ich działalność ma charakter pracy u podstaw i wbrew powszechnej opinii nie polega na poszerzaniu terytorium kościoła. Misjonarze na co dzień żyją z lokalną ludnością, stąd najlepiej znają jej prawdziwe problemy, ale też potrzeby. Budują ośrodki zdrowia i szkoły. Dzięki wsparciu między innymi ruchu „Maitri” prowadzą centra dożywiania, koordynują programy edukacyjne i zdrowotne, zajmują się sierotami, ofiarami wojen i chorymi na AIDS. Poprzez program Adopcji dzieci na odległość stwarzają dla nich szansę na edukację i wychowanie. Ich pomoc jest bezwarunkowa, nastawiona na niesienie ludziom dobra i przywrócenie godności życia.

W 2019 roku mijają 24 lata od rozpoczęcia Programu „Adopcja Serca”, polegającego na wspieraniu w edukacji konkretnych dzieci ze skrajnie ubogich rodzin z krajów Afryki i Azji. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na dzieci, którym można zapewnić szansę na lepsze jutro. To także okazja, aby dowiedzieć się więcej o pracy misjonarzy, dzięki którym ten program może funkcjonować.

 

Adoptuj dziecko na odległość

Celem Adopcji Serca jest uchronienie najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących dzieci od głodu i chorób oraz zapewnienie im środków na naukę i przygotowanie ich do samodzielnego życia. Program ten zapewnia środki na pomoc w utrzymaniu dziecka i pokrycie wydatków związanych z jego edukacją. Daje w ten sposób dziecku szansę na długotrwały i stabilny rozwój oraz nadzieję na lepszą przyszłość.

Program wspierany jest przez pojedynczych darczyńców, rodziny, szkoły, wspólnoty osób. Udział w Adopcji Serca jest moralnym zobowiązaniem do pomocy konkretnemu, znanemu z imienia i nazwiska afrykańskiemu dziecku do czasu zakończenia nauki. Darczyńca otrzymuje informacje o warunkach życia podopiecznego, jego fotografię. Może podjąć z nim korespondencję.

Objęcie dziecka patronatem przez “rodziców adopcyjnych” wiąże się z wydatkiem niespełna 60 zł miesięcznie (13€ w szkole podstawowej). Ta niewielka w naszej skali kwota sprawia, że dziecko nie głoduje i może się uczyć, co nie byłoby dla niego osiągalne w sytuacji skrajnego ubóstwa jego rodziców lub opiekunów.

Ta forma adopcji na odległość sierot i dzieci ze skrajnie ubogich afrykańskich rodzin stała się jednym z najbardziej rozpowszechnionych programów pomocy humanitarnej funkcjonujących w naszym kraju. Poprzez działalność licznych zgromadzeń zakonnych i kilku organizacji pozarządowych, tysiące ludzi dobrej woli wspierają dzieci w Afryce, Ameryce Południowej i w Indiach. Dostarczanie pomocy trwa dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu misjonarek i misjonarzy z Polski pracujących na rzecz ubogich w odległych zakątkach naszego globu.

Więcej na temat akcji dowiesz się na stronie.

Zapraszamy do adopcji dziecka na odległość.

 

Ruch Maitri - co to takiego?

Program „Adopcja Serca” zainicjował Ruch "Maitri", na przełomie lat 1995/96, po drastycznej w skutkach wojnie domowej w Rwandzie, w wyniku której życie straciło niemal milion osób, a kilkaset tysięcy osieroconych, zagrożonych śmiercią głodową dzieci w dramatycznych warunkach oczekiwało na ratunek. Świadkowie tych zdarzeń, księża pallotyni i siostry pallotynki z Polski, dzięki zaangażowaniu uczestników Ruchu Maitri rozpoczęli program adopcji na odległość.

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" jest federacją wspólnot osób świeckich, których celem jest niesienie pomocy najuboższym z krajów rozwijających się, a także żyjących wśród nas. Ruch realizuje swoje cele poprzez organizację programów i projektów pomocy humanitarnej służących walce z głodem i niedożywieniem dzieci, poprawie ich dostępu do edukacji, dostępowi najuboższych do opieki zdrowotnej a także budowie niezbędnej infrastruktury pomocowej. Wspólnoty Ruchu działają od 1976 roku przy parafiach kościoła katolickiego w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Ruch Maitri, WMBP w Elblągu, DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
  • To nie wygląda na patronat tylko artykuł sponsorowany XD
  • "adopcji dzieci na odległość" czego to ludziez nei wymysla
  • Nie no jasne. Zamiast pomóc, lepiej siedzieć przed ekranem komputera i krytykować wszystko i wszystkich. Żałosne. A cała akcja wspaniała. Kto chce i ma możliwość może pomóc, a kto nie, to tego nie robi. Proste. Nikt z tego przecież nie rozlicza. Zamiast pisać bezsensowne komentarze, lepiej się w ogóle nie wypowiadać, bo pomoc nie jest obligatoryjna. Ja na pewno przyjdę na spotkanie i wernisaż i z chęcią dowiem się więcej na temat adopcji na odległość.
  • Mam taką adopcję chłopca z Kamerunu już 5 lat minęło super sprawa. Piszemy listy wysyłamy zdjęcia super
  • Czy prawdą jest, że ruch Maitri jest organizacją francuską? Czy siostry zakonne z którymi współpracuje Maitri Polska pochodzą z naszego kraju ?
Reklama