UWAGA!

Młodzi Demokraci szykują się do wyborów

Elbląg, Marek Kucharczyk
Marek Kucharczyk (fot. PS).

We wrześniu 2010 r. w Elblągu ma się odbyć konwent krajowy Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Wcześniej elbląscy Młodzi Demokraci pragną reaktywować Młodzieżową Radę Miasta, pomoc w tym zadeklarował prezydent Henryk Słonina. Zamierzają też pojawić się na listach wyborczych w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Wiedza, energia, młodość, brak „skażenia” wielką polityką – na te, własne atuty w wyborach samorządowych 2010 r. wskazuje Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, tzw. młodzieżówka Platformy Obywatelskiej. Zamiast bilbordów czy spotów telewizyjnych wolą bezpośrednie rozmowy z wyborcami. Ufają, że poparcie i przychylność można zapewnić sobie nie obietnicami, a konkretnym działaniem. Czy jednak sam zapał i chęci wystarczą do wygrania wyścigu ze „starszymi”?
       Dariusz Dolczewski, przewodniczący krajowego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” jest dobrej myśli: – Nie dysponujemy wielkimi pieniędzmi na kampanię, ale Młodzi Demokraci stawiają na inny jej rodzaj niż „dorośli” kandydaci. My wychodzimy do ludzi, stawiamy na bezpośrednie rozmowy. Rozmawiamy o naszym programie, o tym, co chcemy zrobić, konsultujemy nasze pomysły z ludźmi – z mieszkańcami, z wyborcami. Wydaje się nam, że to jest właśnie esencją polityki. Nie chcemy parytetów dla siebie. Zresztą w ogóle uważam, że parytety dla kogokolwiek prowadzą do absurdów i nie służą polityce – powiedział podczas pobytu w Elblągu na początku grudnia przewodniczący Dolczewski.
       W związku z planowanym udziałem w wyborach elbląscy Młodzi Demokraci biorą udział w programie pilotażowym „Vademecum samorządowca”, przygotowującym do pracy w samorządzie. Jak deklaruje Marek Kucharczyk, elblążanin, przewodniczący Regionu Warmińsko-Mazurskiego SMD, szkolenie ma zapewnić uczestnikom wiedzę na temat zagadnień związanych z zarządzaniem, istotą samorządów i ich funkcjonowaniem: – Chcemy się uczyć, poznawać, by jak najefektywniej pracować w samorządzie, by nie zawieść wyborców i by spełnić swoje plany i zamierzenia – deklaruje Kucharczyk.
      
       Centrala to widzi
      
Działania, jakie podejmują elbląscy Młodzi Demokraci, jak choćby akcje społeczne, zostały dostrzeżone przez zarząd krajowy SMD. Dariusz Dolczewski poinformował o organizacji konwentu krajowego, który odbędzie się w Elblągu we wrześniu 2010 roku.
       – Konwent to najwyższa władza w stowarzyszeniu, poza zjazdem krajowym. To reprezentacja wszystkich regionów z całej Polski. Moim zamierzeniem jest, by każdy konwent odbywał się w innym regionie - powiedział. – Nie jest tak, że każdemu regionowi obligatoryjnie przysługuje organizowanie konwentu. To swego rodzaju nagroda, wyróżnienie. Dobre rządy wojewódzkie, zaangażowanie w pracę Stowarzyszenia, jakie widać w Elblągu, przekonały mnie do tego, by jeden z trzech konwentów krajowych, jakie odbywają się w ciągu roku, zorganizować właśnie tu, w Elblągu.
       Z racji tego, że – jak zapewniają elbląscy przedstawiciele Młodych Demokratów – tematyka samorządowa jest im bardzo bliska, najprawdopodobniej także i temu będzie poświęcony konwent elbląski. Ze względu na bliskość i dobre wzajemne kontakty z młodzieżą z państw nadbałtyckich, we wrześniowym spotkaniu mają uczestniczyć przedstawiciele organizacji młodzieżowych, politycznych i społecznych z tych krajów.
       – Nie ograniczamy się jedynie do polityki, ale działamy też w wymiarze czysto obywatelskim – dodał Dolczewski. – Tematem elbląskiego konwentu będzie samorząd, ale w ujęciu międzynarodowym. Dlatego wizyta gości z zagranicy pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad rolą inicjatyw społecznych w samorządach, nad rolą młodych w samorządzie oraz nad ich przyszłością.
      
       Młodzieżowa Rada Miasta – reaktywacja
      
Ostatnim podjętym działaniem elbląskiego SMD jest reaktywacja Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. Jak przekonuje Marek Kucharczyk, Stowarzyszenie wyciągnęło wnioski z funkcjonowania poprzednich Młodzieżowych Rad Miasta i teraz zamierza ustrzec się błędów poprzedników.
       – Liderzy wcześniejszej Młodzieżowej Rady Miasta wywodzili się z jednego rocznika, i inicjatywa umarła śmiercią naturalną, gdy dostali się na studia i wyjechali z Elbląga. Teraz będziemy podkreślać znaczenie faktu, by w Młodzieżowej Radzie Miasta znaleźli się przedstawiciele różnych roczników, ale tylko i wyłącznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – mówi Kucharczyk.
       Jednocześnie dodaje, że Stowarzyszenie, które reprezentuje, będzie służyło pomocą nie tylko
       podczas reaktywacji Młodzieżowej Rady, ale również w jej późniejszym funkcjonowaniu: – Zapewniam o apolitycznym aspekcie tej inicjatywy. Jesteśmy koordynatorami tego przedsięwzięcia, ale nie narzucamy nikomu swoich poglądów i opcji politycznych. Działamy wspólnie ponad podziałami, czego dowodem niech będzie zgoda pana prezydenta Henryka Słoniny na wskrzeszenie tej inicjatywy oraz zapewnienie wszelkiej pomocy w realizacji tego pomysłu. Jesteśmy wdzięczni panu prezydentowi za taką decyzję i pozytywną ocenę naszych działań – deklaruje Kucharczyk.
       Koordynatorzy Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga planują na przełomie stycznia i lutego przeprowadzić wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych akcję informacyjną o Młodzieżowej Radzie, jej funkcjach i znaczeniu, a następnie pomóc w przeprowadzeniu wyborów.
      
      
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Rada młodzieżowa, apolityczna. .. Już to widzę. .. To jednak jest młodzieżówka PO więc wiadomo. .. No ale powodzenia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marszałek(2009-12-26)
 • Szanowni Państwo zwracam się do ludzi myślących twórczo. Chcę się z Państwem podzielić wiedzą popartą dowodami. 1.Zatoka Elbląska jest wielkim portem pobudowanym sztucznie przez Niemców – dokumentacja znajduje się w Archiwum Państwowym w Gdańsku- tego dokumentu szukałem parę lat – oto pierwsze strony rafzen.pl oraz dokumenty rafzen.pl 2.Dno Zatoki Elbląskiej- Portu Elbląg pokryte jest metrową warstwą fekali z dużą zawartością rtęci badania kliknij tu www.rafzen.pl 3.Zatoka Elbląska -Port Elbląg ma swoją tajemnicę kliknij tu www.rafzen.pl kto rozszyfruje tę tajemnicę. Zgłębienie tej wiedzy jest niezbędne do wypowiadania się na temat możliwości zagospodarowania Zalewu Wiślanego, a tym samym rozwoju Elbląga. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-12-26)
 • A Pan Grzegorz Nowaczyk to młody demokrata, czy się tylko zwietrzył okazję do zrobienia w balona młodych.
 • Bardzo dobrze ze maja takie plany i sie merytorycznie przygotowują
 • Fakt trzeba przyznać ze oni cały czas działają i chcą coś zmieniać w tym Elblągu.
 • Ratuszowe wróbelki ćwierkają, że jaśnie nam panujący który zdradził lewicę dla prezydenckiego stołka zawarł cichą koalicję z gwiazdami PO. Decyzja o zgodzie H. Słoniny na Młodzieżową Radę Miasta ( czytaj - Rada Młodych Demokratów) daje powody do twierdzenia o prawdomówności ćwierkających. Inaczej mówiąc wygląda na to, że nastąpiła kolejna metamorfoza poglądów H. Słoniny, który za wszelką cenę chce być u władzy - czytaj korytka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-12-26)
 • Ludzie co wy piszecie jaka rada MD? wybory odbędą się w szkołach wybierając niezależnych młodych ludzi. O co wam chodzi?? Młodzi Demokraci tylko poprosili aby taka ciało jakim jest MRM zostało reaktywowane. I to jest tyle na ten temat. Każdy upatruje w tym aspekcie drugie dno którego nie ma. Pan Słonina i PO ? Jakiś żart!!
 • Kucharczyk - to niemożliwe, należy przyjrzeć się co on robił w Swiatowidzie!!!!!
 • Znam Marka i to już bardzo długo i naprawdę jest osobą bardzo ambitną i pracowitą. Uważam, że dużo przed nim o ile będzie tak zaangażowany jak dotychczas.
 • Marek ma taki charakter że jak za coś się zabierze to naprawdę robi to z pasją i z ogromnym zaangażowaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  andreas 250(2009-12-26)
 • Młodzi Demokraci w Was jest siła i nadzieja na to, że może będzie lepiej. Zdobywajcie wiedzę i doświadczenie i myślcie o polityce jako posłudze a nie cele u zrobienia większych pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sympatyk(2009-12-26)
 • Marek to naprawdę bardzo fajny człowiek i znając jego determinacje to jeszcze wiele zrobi dla młodych ludzi.
Reklama