UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Młodzi Demokraci szykują się do wyborów

Elbląg, Marek Kucharczyk
Marek Kucharczyk (fot. PS).

We wrześniu 2010 r. w Elblągu ma się odbyć konwent krajowy Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Wcześniej elbląscy Młodzi Demokraci pragną reaktywować Młodzieżową Radę Miasta, pomoc w tym zadeklarował prezydent Henryk Słonina. Zamierzają też pojawić się na listach wyborczych w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Wiedza, energia, młodość, brak „skażenia” wielką polityką – na te, własne atuty w wyborach samorządowych 2010 r. wskazuje Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, tzw. młodzieżówka Platformy Obywatelskiej. Zamiast bilbordów czy spotów telewizyjnych wolą bezpośrednie rozmowy z wyborcami. Ufają, że poparcie i przychylność można zapewnić sobie nie obietnicami, a konkretnym działaniem. Czy jednak sam zapał i chęci wystarczą do wygrania wyścigu ze „starszymi”?
       Dariusz Dolczewski, przewodniczący krajowego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” jest dobrej myśli: – Nie dysponujemy wielkimi pieniędzmi na kampanię, ale Młodzi Demokraci stawiają na inny jej rodzaj niż „dorośli” kandydaci. My wychodzimy do ludzi, stawiamy na bezpośrednie rozmowy. Rozmawiamy o naszym programie, o tym, co chcemy zrobić, konsultujemy nasze pomysły z ludźmi – z mieszkańcami, z wyborcami. Wydaje się nam, że to jest właśnie esencją polityki. Nie chcemy parytetów dla siebie. Zresztą w ogóle uważam, że parytety dla kogokolwiek prowadzą do absurdów i nie służą polityce – powiedział podczas pobytu w Elblągu na początku grudnia przewodniczący Dolczewski.
       W związku z planowanym udziałem w wyborach elbląscy Młodzi Demokraci biorą udział w programie pilotażowym „Vademecum samorządowca”, przygotowującym do pracy w samorządzie. Jak deklaruje Marek Kucharczyk, elblążanin, przewodniczący Regionu Warmińsko-Mazurskiego SMD, szkolenie ma zapewnić uczestnikom wiedzę na temat zagadnień związanych z zarządzaniem, istotą samorządów i ich funkcjonowaniem: – Chcemy się uczyć, poznawać, by jak najefektywniej pracować w samorządzie, by nie zawieść wyborców i by spełnić swoje plany i zamierzenia – deklaruje Kucharczyk.
      
       Centrala to widzi
      
Działania, jakie podejmują elbląscy Młodzi Demokraci, jak choćby akcje społeczne, zostały dostrzeżone przez zarząd krajowy SMD. Dariusz Dolczewski poinformował o organizacji konwentu krajowego, który odbędzie się w Elblągu we wrześniu 2010 roku.
       – Konwent to najwyższa władza w stowarzyszeniu, poza zjazdem krajowym. To reprezentacja wszystkich regionów z całej Polski. Moim zamierzeniem jest, by każdy konwent odbywał się w innym regionie - powiedział. – Nie jest tak, że każdemu regionowi obligatoryjnie przysługuje organizowanie konwentu. To swego rodzaju nagroda, wyróżnienie. Dobre rządy wojewódzkie, zaangażowanie w pracę Stowarzyszenia, jakie widać w Elblągu, przekonały mnie do tego, by jeden z trzech konwentów krajowych, jakie odbywają się w ciągu roku, zorganizować właśnie tu, w Elblągu.
       Z racji tego, że – jak zapewniają elbląscy przedstawiciele Młodych Demokratów – tematyka samorządowa jest im bardzo bliska, najprawdopodobniej także i temu będzie poświęcony konwent elbląski. Ze względu na bliskość i dobre wzajemne kontakty z młodzieżą z państw nadbałtyckich, we wrześniowym spotkaniu mają uczestniczyć przedstawiciele organizacji młodzieżowych, politycznych i społecznych z tych krajów.
       – Nie ograniczamy się jedynie do polityki, ale działamy też w wymiarze czysto obywatelskim – dodał Dolczewski. – Tematem elbląskiego konwentu będzie samorząd, ale w ujęciu międzynarodowym. Dlatego wizyta gości z zagranicy pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad rolą inicjatyw społecznych w samorządach, nad rolą młodych w samorządzie oraz nad ich przyszłością.
      
       Młodzieżowa Rada Miasta – reaktywacja
      
Ostatnim podjętym działaniem elbląskiego SMD jest reaktywacja Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. Jak przekonuje Marek Kucharczyk, Stowarzyszenie wyciągnęło wnioski z funkcjonowania poprzednich Młodzieżowych Rad Miasta i teraz zamierza ustrzec się błędów poprzedników.
       – Liderzy wcześniejszej Młodzieżowej Rady Miasta wywodzili się z jednego rocznika, i inicjatywa umarła śmiercią naturalną, gdy dostali się na studia i wyjechali z Elbląga. Teraz będziemy podkreślać znaczenie faktu, by w Młodzieżowej Radzie Miasta znaleźli się przedstawiciele różnych roczników, ale tylko i wyłącznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – mówi Kucharczyk.
       Jednocześnie dodaje, że Stowarzyszenie, które reprezentuje, będzie służyło pomocą nie tylko
       podczas reaktywacji Młodzieżowej Rady, ale również w jej późniejszym funkcjonowaniu: – Zapewniam o apolitycznym aspekcie tej inicjatywy. Jesteśmy koordynatorami tego przedsięwzięcia, ale nie narzucamy nikomu swoich poglądów i opcji politycznych. Działamy wspólnie ponad podziałami, czego dowodem niech będzie zgoda pana prezydenta Henryka Słoniny na wskrzeszenie tej inicjatywy oraz zapewnienie wszelkiej pomocy w realizacji tego pomysłu. Jesteśmy wdzięczni panu prezydentowi za taką decyzję i pozytywną ocenę naszych działań – deklaruje Kucharczyk.
       Koordynatorzy Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga planują na przełomie stycznia i lutego przeprowadzić wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych akcję informacyjną o Młodzieżowej Radzie, jej funkcjach i znaczeniu, a następnie pomóc w przeprowadzeniu wyborów.
      
      
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Rada młodzieżowa, apolityczna. .. Już to widzę. .. To jednak jest młodzieżówka PO więc wiadomo. .. No ale powodzenia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marszałek(2009-12-26)
 • Szanowni Państwo zwracam się do ludzi myślących twórczo. Chcę się z Państwem podzielić wiedzą popartą dowodami. 1.Zatoka Elbląska jest wielkim portem pobudowanym sztucznie przez Niemców – dokumentacja znajduje się w Archiwum Państwowym w Gdańsku- tego dokumentu szukałem parę lat – oto pierwsze strony rafzen.pl oraz dokumenty rafzen.pl 2.Dno Zatoki Elbląskiej- Portu Elbląg pokryte jest metrową warstwą fekali z dużą zawartością rtęci badania kliknij tu www.rafzen.pl 3.Zatoka Elbląska -Port Elbląg ma swoją tajemnicę kliknij tu www.rafzen.pl kto rozszyfruje tę tajemnicę. Zgłębienie tej wiedzy jest niezbędne do wypowiadania się na temat możliwości zagospodarowania Zalewu Wiślanego, a tym samym rozwoju Elbląga. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-12-26)
 • A Pan Grzegorz Nowaczyk to młody demokrata, czy się tylko zwietrzył okazję do zrobienia w balona młodych.
 • Bardzo dobrze ze maja takie plany i sie merytorycznie przygotowują
 • Fakt trzeba przyznać ze oni cały czas działają i chcą coś zmieniać w tym Elblągu.
 • Ratuszowe wróbelki ćwierkają, że jaśnie nam panujący który zdradził lewicę dla prezydenckiego stołka zawarł cichą koalicję z gwiazdami PO. Decyzja o zgodzie H. Słoniny na Młodzieżową Radę Miasta ( czytaj - Rada Młodych Demokratów) daje powody do twierdzenia o prawdomówności ćwierkających. Inaczej mówiąc wygląda na to, że nastąpiła kolejna metamorfoza poglądów H. Słoniny, który za wszelką cenę chce być u władzy - czytaj korytka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-12-26)
 • Ludzie co wy piszecie jaka rada MD? wybory odbędą się w szkołach wybierając niezależnych młodych ludzi. O co wam chodzi?? Młodzi Demokraci tylko poprosili aby taka ciało jakim jest MRM zostało reaktywowane. I to jest tyle na ten temat. Każdy upatruje w tym aspekcie drugie dno którego nie ma. Pan Słonina i PO ? Jakiś żart!!
 • Kucharczyk - to niemożliwe, należy przyjrzeć się co on robił w Swiatowidzie!!!!!
 • Znam Marka i to już bardzo długo i naprawdę jest osobą bardzo ambitną i pracowitą. Uważam, że dużo przed nim o ile będzie tak zaangażowany jak dotychczas.
 • Marek ma taki charakter że jak za coś się zabierze to naprawdę robi to z pasją i z ogromnym zaangażowaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  andreas 250(2009-12-26)
 • Młodzi Demokraci w Was jest siła i nadzieja na to, że może będzie lepiej. Zdobywajcie wiedzę i doświadczenie i myślcie o polityce jako posłudze a nie cele u zrobienia większych pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sympatyk(2009-12-26)
 • Marek to naprawdę bardzo fajny człowiek i znając jego determinacje to jeszcze wiele zrobi dla młodych ludzi.
Reklama