UWAGA!

Młodzi pamiętają

 Elbląg, Młodzi pamiętają
Fot. Marcin Godlewski

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego postanowili wspólnie uczcić pamięć o bohaterach i jednocześnie pokazać swoim rówieśnikom, kim byli „ Żołnierze Niezłomni”.

W przeddzień święta na szkolnych korytarzach pojawiło się wiele plakatów i zdjęć ukazujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Podczas przerw w szkołach rozbrzmiewały dźwięki piosenek Andrzeja Kołakowskiego i Tadeusza Polkowskiego (Tadek Firma Solo) upamiętniające polskich partyzantów. Odbył się również pokaz filmu obrazującego życie „Leśnych”.
      
       W trakcie happeningu przypomniano sylwetki „Niezłomnych” takich jak:
       Rotmistrz Witold Pilecki – „Ochotnik do Auschwitz”, autor szczegółowych raportów z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, twórca ruchu oporu, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku i powstaniec warszawski. Witold Pilecki został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci i stracony w 1948 roku.
       Danuta Siedzikówna, ps. „Inka” – sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK. Została rozstrzelana w 1946 roku w Gdańsku.
       „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – to cytowane często słowa niespełna osiemnastoletniej dziewczyny, która poświęciła życie w obronie wolności.
       Generał August Emil Fildorf ps. “Nil” – dowódca Kedywu,  zastępca Komendanta Głównego AK, w tajemnicy przed bliskimi powieszony w 1953 roku.
      
       Akcja miała nie tylko przypomnieć o zbliżającym się święcie. Poza oddaniem hołdu bohaterom, miała przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że autorytety można znaleźć w naszej polskiej przeszłości. Możemy się dziś wzorować na młodych ludziach, dla których wartości patriotyczne były najważniejsze. Budujące jest to, że duża grupa młodzieży czuje się związana z narodem, z tradycjami patriotycznymi i chce pamiętać o swoich bohaterach.
      
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wieczna hańba zbrodniarzom przeklętym, mordercom Polaków, oprawcom kobiet i dzieci. Gimbusy powinny więcej za książki się brać, mniej za propagandowe filmy i głupawe agitki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  18
  papież_tygodnia(2014-02-28)
 • Papież-tygodnia mówisz oczywiście o komunistach, którzy mordowali Polaków, kobiety i dzieci ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  21
  MłodyPolak(2014-02-28)
 • Ot jak łatwo manipulować historią dla doraźnych celów politycznych. Założyciele " szkoły Annales" przewracają się w grobach. A nauczyciele owej młodzieży szkolnej zaprezentowali sylwetki trojga bohaterów, przemilczając jednocześnie akcje aprowizacyjne owych " wyklętych" na powojennej wsi czy likwidację szaraków, którzy niewygodni byli dla watażków.
 • No tak znowu anonimy, bez podpisu- typu uczniowie, społeczeństwo. .. .! Jakoś przybywa kombatantów AK( jest ich teraz ok 400 000,kiedy AK liczyła ok. 210 000), listy katyńskie się wydłużają. ( ponad 30 000). .. Sibiracy też maja Krzyże, a co młodzi ludzie wiedzą o wyrżnięciu jak zwierzeta 200 000 POLAKÓW na Kresach. .. pewnie nic no bo, ,zaprzyjażnione, ,UPA było zbrodniarzem. .. A co młodzi wiedzą o zbrodniach litewskich Szaolisów, a co wiedzą o obrońcach Lwowa przez gminazjalistów, bo armia gen. Hallera czekała na złote guziki do mundurów. .. a co wiedzą o Berezie Kartuskiej, czy wiedzą iż leglną władze obalił Piłsudski przy ofiarach rzędu 400 ludzi. .. .a co młodzi ludzie wiedzą o wykupie przez zachodnich bizmesmenów metodą na słupa ziemi polskiej? Rolnicy z zachodniopomorskiego nie maja szans. .. . Nie będe pytał o VOLKSLITE co niektórych, bo jakoś wszyscy mówią o KGB. V Klumna teraz tez jest tylko zmdyfikowana. .. .no może starczy jak na jeden raz. ..
 • Dodam tylko iż rotmistrz Witold Pilecki w Oświęcimu nie był sam i sam nie wydostał by sie poza druty. Orgaznizacja bojowa obozu też była. .. .. Może jednak przypomnieć skalę strat: 4,5 mln to straty zadane Polsce przez Niemcy, 1,5 mln to straty zadane przez Rosje, 400 000 ( w tym 200 000 kobiet, dzieci i starców siekierami, gwożdziami, pałkami. .. ) zabili Ukraińcy, 80 000 Polaków pozbawli życia Litwini. Własne nieudolne dowództwo to straty września 1939 - 600 000,wszelkie akcje typu Burza łącznie z tragedią Warszawy to 400 000.Po 1945 roku represje władzy dotknęły ok 100 000 ludzi, w tym ok 10 000 wyroków śmieci z czego wykonano ok. 1000.No i lęsni bohaterowie spod róznych znaków tp ok 65 000 ludzi zreguły mordy na wsiach i małych misteczkach. Lata 1948-56 to represje w gronie samej władzy, wsadzali sie nawzajem na lata bez sądu. .. 1956- ok 40 ludzi w Poznaniu, 1968 ok 20 w całej Polsce, 1970 - ok 230 osób zabitych, i ok 350 rannych zmarło pózniej z ran. 1975 - ok 12 osób, 1980/81 ok 30 osób. .. . No i mamy czas obecny. .. degrengolada całego narodu sprzedanego za srebrniki zachodowi. .. .
 • Brawo mlodziez! Nie zwracać uwagi na wiecznie narzekajacych i robić swoje 'śmierć wrogom Ojczyzny'
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  19
  Biały Witeź(2014-02-28)
 • klm za to twoje posty nie są anonimowe, bo każdy wie kim jest KLM. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  17
  Anonim:P(2014-03-01)
 • Widać teraz taka moda w Polsce promuje sie zdrajców ojczyzny choćby Kukliński sprzedawał kraj dla obcego wywiadu a teraz ma dostać Order Orła Białego i teraz jest bohaterem pytam czego?????
 • sovieckie pachołki dostaja białej goraczki i bardzo dobrze, prawda o bahaterach zwyciężyła i daremny trud waszej pachołkowatej pisaniny, chwała bohaterom, hańba zdrajcom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  19
  antydroktorek(2014-03-01)
 • towarzysze, oficerowie polityczni Ludowego Wojska Polskiego, nie kompromitujcie się bardziej niz do tej pory, te wasze " mundrości" z ruskich książek wsadzcie sobie w d. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  17
  kdssa(2014-03-01)
 • do Anonima P- czyzbyś był z grupy pogrobowcówUPA?
 • Drodzy towarzysze tfu, chciałem powiedzieć koledzy. Zebraliśmy się tu, na placu MPO nie przypadkiem. Bo, gdzie jest piasek wymieszany z solą jak nie tu. A najlepszy piasek do sypania w oczy jest ten z solą. Pamiętajmy tow. tfu, koledzy walka trwa. Koledzy, niema co się czarować, tych starych co to nas znają jak łyse konie, nie da się już oszukać. Bo za dużo o nas wiedzą. A ci z IPN jak dalej będą kopać, to dowody same im się ukażą. Sztuka polega na tym, żebyśmy my i nasi tow. tfu, koledzy oczywiście, nie byli zamieszani w to co sami zrobiliśmy. A raczej nasi poprzednicy. Mamy obowiązek wobec tego sypać piaskiem wymieszanym z solą po oczach wszystkim tym, co to podnoszą na nas rękę i język. Nie da się im tej ręki uciąć niestety, ale nasz kolega tow. Cyrankiewicz miał taki zamiar w 56,ale nie produkowaliśmy jeszcze siekier. A tow. z ZSRR nie ukradli jeszcze technologii produkcji tego skomplikowanego urządzenia. Tow. Cyrankiewicz również był w obozie w którym przebywał rot. Pilecki. Ale tow. Cyrankiewicz skupował i handlował tam złotem. To był szczwany lis. Umiał współpracować nawet z katami obozowymi. To był prawdziwy konspirator. Ale złoto ktoś mu ukradł. Nieważne. Ale czasu nie marnował, jak rot. Pilecki. Bo Pilecki to romantyk. Taki, wychowany na patriotę. Dlatego tow. i koledzy zajmijmy się młodzieżą. Zatem tow. tfu, koledzy do piachu. No, no ale mi się powiedziało. Do sypania oczywista. Do sypania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  17
  klin.(2014-03-01)
Reklama