UWAGA!

Młodzież polska i niemiecka wczoraj, dzisiaj, jutro

 Elbląg, Młodzież polska i niemiecka wczoraj, dzisiaj, jutro
fot. nadesłana

W dniach od 30 listopada do 6 grudnia grupa młodzieży z powiatu elbląskiego realizowała projekt pod nazwą „Wczoraj, dzisiaj, jutro” wspólnie ze swoimi rówieśnikami z partnerskiego powiatu Steinburg w Niemczech.

W projekcie wzięło udział 25-uczniów z Zespołu Szkół w Pasłęku oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, którzy przez tydzień mieszkali u rodzin swoich niemieckich kolegów w Itzehoe i Gluckstadt.

Projekt polegał na wymyśleniu scenariusza krótkiego filmu, który pokazywałby jak młodzi ludzie wyobrażają sobie swoje życie i otaczający świat w perspektywie 10-20 lat. Następnie mieszane zespoły polsko-niemieckie przystąpiły do realizacji filmów według opracowanych scenariuszy. Powstały bardzo ciekawe produkcje, zrealizowane różnorodnymi technikami filmowymi. W ostatnim dniu spotkania, na konferencji podsumowującej projekt, wszystkie grupy przedstawiły efekty swojej pracy.

Podczas spotkania zorganizowano także wiele zajęć służących zintegrowaniu młodzieży. Odbyła się również wycieczka do Hamburga, gdzie uczestnicy zwiedzali Muzeum Emigracji oraz jarmark świąteczny. Podczas wycieczki do Flensburga młodzież mogła przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów w Centrum Nauki Phänomenta.

Podczas spotkania młodzi ludzie nawiązali wiele przyjaźni, które będą dodatkowo wzmocnione kolejnym spotkaniem tej samej grupy młodzieży, tym razem w powiecie elbląskim. Rewizyta niemieckich uczniów została zaplanowana na drugą połowę marca 2020 roku.

Wymiana została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Marek Murdzia, koordynator projektu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mieszkałem kilka lat w Niemczech w różnych miejscach. Dlatego wiem, że jak młodzi Niemcy przyjadą do takiego Pasłęka to z pewnością doznają egzotyki i szoku kulturowego. Zobaczą wiele nowości. Pierwszy raz spotkają się z sytuacją, że ktoś prosi o drobne pod niemal każdym sklepem. Zdziwią się gdy Policja podejdzie gdy otworzą sobie piwko na ulicy. Będą się dziwić, że gdy powiedzą dzień dobry mijanemu Polakowi na ulicy to ten zrobi tylko zdziwioną minę. Zobaczą co to klaustrofobia w naszych przeciętnych mieszkaniach. A raczej szczurzych norach. Itd. Oj poznają egzotykę.
 • Pasłęk to przecież także Glückstadt (Szczęśliwe Miasto), to co marudzisz człowieku??? Najbardziej Ci przeszkadza, że nie możesz piwka sobie pod sklepem wypić. Żebraków też w Niemczech nie brakuje!
 • @StefanK - Przesadziłeś i tyle !
 • Żebracy są to fakt (oczywiście Niemca wśród nich szukaj... życzę szczęścia), ale nigdy nikt nie zaczepia o drobne pod sklepem. Przynajmniej ja przez kilka lat nie miałem ani jednej takiej sytuacji. A zakaz wypicia piwka na ulicy w Polsce owszem mi dokucza, bo po latach spędzonych w normalności gdzie obywatela się tak nie gnębi i nie stosuje samych zakazów a otworzenie piwka na ulicy jest tak samo naturalne jak odpalenie papierosa i nikomu to nie przeszkadza... to owszem dokucza.
 • Gdzie przesadziłem?? Ty chyba kolego nigdy stopy poza Polską granicę nie wystawiłeś nigdy.
 • @StefanK - Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, a najlepiej w domu - Chyba znasz to przysłowie? Odnośnie tego piwka to rzeczywiście kiedyś w Niemczech nie zobaczyłeś zapitego orzyganego ciecia jak jest to w Polsce, dlatego bardzo dobrze zrobili wprowadzeniem tego zakazu. Polacy na ogół są Narodem niezdyscyplinowanym, dlatego jest konieczność krótko mówiąc trzymać na wodzy ! I to też uważam za słuszne patrząc, co dzieje się na ulicach i drogach. Nigdy jeszcze nikomu trochę dyscypliny nie zaszkodziło.
 • @StefanK - O ile wiem to palenie papierosów w miejscu publicznym jest zabronione, spożywanie alkoholu też jest w miejscu publicznym zabronione. Hmmm. .. .. ciekawe kiedy i gdzie byłeś w Niemczech? Od wielu lat nazjeżdżało się dziadostwa z różnych krajów i zrobił się w Niemczech totalny syf, w szczególności w dużych miastach, także kolego nie ma, co chwalić !!!
 • Że co? Palenie papierosów na ulicy w Niemczech jest zabronione? Ty człowieku weź przestań już bajki opowiadać albo pojedź i sam zobacz. Zakaz masz w takich miejscach jak np. dworce kolejowe gdzie masz wyznaczone specjalne miejsca dla palaczy. Tak samo z alkoholem w Niemczech możesz pić na ulicy i nawet na dworcu. Pojedź i sam zobacz albo chociaż przynajmniej zapytaj wuja google a nie w opowieści z mchu i paproci.
 • Oj Stefan czepiasz się pivka na ulicy a spróbuj młodemu niemcowi wytłumaczyć że wypłata nie zawsze starczy na cały miesiąc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Z i e l a r z (2019-12-10)
 • @StefanK - - "Zakaz masz w takich miejscach jak np. dworce kolejowe gdzie masz wyznaczone specjalne miejsca dla palaczy. "- Czytasz, co piszesz? Czyli zakaz jest, z tym tylko, że są miejsca wyznaczone !!! To jest zakaz, czy nie ????
Reklama