UWAGA!

Muzeum otwiera podwoje po remoncie

 Elbląg, Muzeum otwiera podwoje po remoncie
fot. nadesłana

W czwartek, 8 listopada o godz. 16 po blisko dwóch latach Muzeum otworzy ponownie budynek Gimnazjum oraz po raz pierwszy udostępni zwiedzającym najstarsze piwnice skrzydła południowego Podzamcza. Oba obiekty przeszły gruntowny remont, a za sprawą nowych wystaw i instalacji multimedialnych goście będą mogli dosłownie i w przenośni zagłębić się w historię miasta i regionu.

W dniu otwarcia udostępnione zostaną trzy nowe wystawy stałe. Żuławy – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły to ekspozycja prezentująca historię regionu w nowej odsłonie, która przeniesie zwiedzającego w świat i wnętrza wiejskich domów dawnych mieszkańców Żuław. Wystawa Relikty chwały Elbląga i regionu, stworzona we współpracy z ks. Rektorem Sławomirem Małkowskim, stanowi pierwszą część przygotowywanej ekspozycji prezentującej wyroby rzemiosła elbląskiego i inne zabytki związane z miastem i regionem. W skrzydle południowym budynku Podzamcza znajdziemy interaktywną wystawę Historia ukryta pod ziemią, zachęcającą do poznawania specyfiki badań archeologicznych i obcowania ze znaleziskami. W budynku Gimnazjum zainstalowane zostały dwie multimedialne platformy edukacyjne umożliwiające wirtualną podróż w czasie, zaś w piwnicach skrzydła południowego będzie można wrócić do klimatu PRL w Escape room. Atrakcje te zostaną zaprezentowane w dniu otwarcia, z możliwością korzystania z nich od dnia 9 listopada, za uprzednią rezerwacją pod numerem telefonu: 55 232 72 73, w. 60 - ze względu na konieczność dodatkowej stałej obsługi. Przez cały weekend obchodów Święta Niepodległości (9-11 listopada) oferta Muzeum dostępna będzie dla zwiedzających nieodpłatnie, wyjątkowo w godz. 10 – 18 (w sezonie zimowym Muzeum otwarte jest od 8 do 16).

  Elbląg, Fragment ekspozycji muzealnej,
Fragment ekspozycji muzealnej, fot. nadesłana


       Wobec konieczności przeniesienia do budynku Gimnazjum stanowisk pracy oraz pozostałych zbiorów Muzeum z dniem 8 listopada czasowo zamyka budynek Podzamcza. Przerwa techniczna potrwa do końca stycznia 2019 roku. Wstęp na uroczystość otwarcia budynków bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
      
       Budynek Gimnazjum to obiekt o bogatej historii i istotnym znaczeniu dla Elbląga. Jego najstarsze fragmenty powstawały podczas budowy Zamku Krzyżackiego, w połowie XIII w. Od połowy XV w. do lat 20. XVI w. budynek był siedzibą Zgromadzenia Sióstr Brygidek, a po opuszczeniu przez nie miasta, decyzją Rady Miejskiej przekazano gmach na powstające Gimnazjum Elbląskie – przez blisko dwa stulecia najlepszą szkołę akademicką w Prusach, gdzie wybitni nauczyciele tworzyli wzorcowe, nowoczesne programy i systemy nauczania. Budynek Gimnazjum, w międzyczasie wielokrotnie przebudowywany, ocalał ze zniszczeń II Wojny Światowej i niemal pół wieku temu przeszedł remont kapitalny. Jednak ze względu na zły stan techniczny, zagrażający muzealnym zbiorom, konieczne było przeprowadzenie kolejnego remontu, którego efekty będzie można podziwiać od 8 listopada.
      
       Skrzydło południowe budynku Podzamcza, składające się z XIII/XIV-wiecznego muru obronnego i wspartej o niego kondygnacji piwnicznej dawnego budynku słodowni, dotychczas nie było użytkowane ze względu na zły stan obiektu. W latach 2012 - 2014 zrealizowano pierwszy etap remontu obiektu, zaś obecnie, w ramach projektu „Z Muzeum w przyszłość. Modernizacja Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – etap II” – przeprowadzono prace wykończeniowe. Dzięki temu Muzeum zyskało dodatkowe 300 m2 z przeznaczeniem na cele ekspozycyjne i magazynowe. Jest to powierzchnia nie udostępniana wcześniej zwiedzającym.


       Patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • i naganę Witia w prezencie wręczy :)))
  • A dyrekcja do kiedy ma kontrakt?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Fan_Gargamela(2018-10-30)
  • dyrekcja nie poparła Pana prezydenta, nie był w komitecie i to bardzo zła wróżba , cza było się ustawić jak prawdziwe dyrektortwo i poprzec Witolda
  • kolejny wielkopolskie sukces Pana Wróblewskiego, dzięki jego niesłychanym wysiłkom, uporowi,inteligencji i wizjonerskiemu podejściu do historii mamy muzeum XXI wieku, brawo Panie prezydencie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    15
    wybirca emeryt człowieka egzeku(2018-10-30)
  • Usuńcie w końcu te okropne druciane płoty wokół muzeum. Kto to widział by w innych krajach zabytkowe budynki ogradzać zasiekami.
  • Dyrektorka jeden głos chciała oddać na Missana a drugi (gdyby miała) na Wilka. Żenada.
  • Wyremontowany budynek otwierają a wcześniej zmodernizowany za miliony obiekt zamykają i otworzą w lutym ! Szkoda gadać organizacja pracy na poziomie zerowym .Podczas dwóch lat można było wszystko dopracować. Ale Pani dyrektor zajmuje się polityką choć bez powodzenia.
  • Wróblewski nie ma już nic do stracenia ale jeśli pożegna się z dyrektorką to będzie szczyt dyktatury.
  • Wróblewski prowadził wojenki, a ludzie w muzeum kawał ciężkiej pracy zrobili. Gdyby go słuchali dalej grzyb rozrastałby się na murach.
  • No i zgodnie z "elbląskomuzealną" tradycją muzeum będzie czynne do 16 czyli faktycznie do 15.Po jaką cholerę wydawać ciężkie miliony z naszych podatków żeby płacący te podatki nie mógł po pracy go odwiedzić !!!! Czy na prawdę nie da się zmienić organizacji pracy?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    2
    podatnikdociekliwy(2018-11-06)
  • Tylko po dwoje. .? A jak bym chciał z żoną i z dziećmi, to kiedy?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    3
    DonaltPysk(2018-11-06)
  • Kto bedzie chcial odwiedzic Muzeum, znajdzie na to sposob, z pewnoscia godzin nie bedzie sie czepiał, juz widze, jak np w srode o godz 18-tej w Muzeum tłumy ogladaja wystawy :-)
Reklama