UWAGA!

Narzędzia diamentowe i ich zastosowanie

2018-06-19
11:07
 
Narzędzia diamentowe i ich zastosowanie

Technika diamentowa umożliwia cięcie, wiercenie, szlifowanie i frezowanie w najtwardszych materiałach. Dzięki wykorzystaniu narzędzi diamentowych można obrabiać beton, cegłę, kamień, asfalt, żelbet oraz wiele innych. Metoda ta znalazła powszechne zastosowanie w budownictwie ogólnym i przemysłowym, ale nie tylko.

Zastosowanie techniki diamentowej
       Narzędzia diamentowe wyróżniają się wytrzymałością i wysoką precyzją, dzięki czemu są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i budownictwa. Stosuje się je podczas wykonywania instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych, hydraulicznych i wodno-kanalizacyjnych. Narzędzia przydają się przede wszystkim w czasie wiercenia otworów w betonie, cięcia konstrukcji z żelbetu oraz stropów, jak również podczas wykonywania precyzyjnych otworów w posadzkach przemysłowych i płytkach ceramicznych.
        Wybór narzędzi diamentowych dostępnych na rynku jest szeroki. Ściernica diamentowa jest wykorzystywana do obróbki HSS i węglika spiekanego, a piły wiertła i rozwieraki do obróbki ceramiki, szkła, elektroporcelany. W przemyśle budowlanym używa się pił, frezów, koronek i segmentów, a w geologii i górnictwie - koronek, świdrów, pierścieni kalibracyjnych i wielu innych. Ściernice, piły, koronki i świdry mogą być również przydatne w procesach regeneracji i naprawy innych narzędzi.
        
       Dlaczego używa się narzędzi diamentowych?

        Zastosowanie narzędzi diamentowych wynika z ich szczególnych właściwości. Przede wszystkim istotna jest twardość diamentów - jest to najtwardszy minerał według skali Mohsa. Dzięki technice diamentowej materiały o wysokiej twardości są precyzyjnie obrabiane, a podczas prac na mokro nie pojawia się pylenie. Ponadto narzędzia diamentowe pozwalają prowadzić prace w miejscach trudno dostępnych, obniżyć poziom hałasu i ograniczyć lub wyeliminować drgania. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w budownictwie, gdzie drgania mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji.
        Ściernice, piły, frezy i inne narzędzia diamentowe wykazują długą żywotność, nawet gdy są intensywnie eksploatowane podczas pracy z trudnymi w obróbce materiałami. Niezwykle rzadko dochodzi do uszkodzenia wierteł podczas wykonywania otworów w żelbecie czy też do stępienia piły podczas cięcia betonu. Dodatkowo wyjątkowa precyzja techniki diamentowej umożliwia tworzenie małych otworów w ceramice i posadzkach przemysłowych. Dzięki temu tworzenie różnego typu instalacji przebiega sprawniej i generuje o wiele mniej problemów niż w przypadku techniki tradycyjnej.
      

       ----- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej