UWAGA!

Naucz się ratować!

Elbląg, Naucz się ratować!
fot. arch. AD

Akcja „Zdrowe wakacje” odbędzie się w 45 miastach kraju w sobotę 4 czerwca w godzinach 10-14. W Elblągu organizuje ją Dział Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

Akcja pod patronatem minister zdrowia Ewy Kopacz „Zdrowe wakacje”, ma na celu szerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznanie obywateli z zasadami organizacji i funkcjonowania systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne”.
      
       Co nas czeka przed Światowidem”:
      
       – Stanowisko BLS AED u dorosłych – nauka podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, tzn. uciskania klatki piersiowej i sztucznego oddychania, oraz obsługi automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Czynności te wykonywane przez świadków zdarzenia, podczas którego doszło do zatrzymania krążenia, zapobiegają nieodwracalnym zmianom w mózgu i zwiększają szanse powrotu człowieka do pełnej sprawności. Dostępny będzie fantom z możliwością wykonania automatycznej defibrylacji zewnętrznej.
      
       – Stanowisko BLS u dzieci – nauka podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, tzn. uciskania klatki piersiowej, udrażniania dróg oddechowych i sztucznego oddychania u dzieci. Czynności te wykonywane przez świadków zdarzenia, podczas którego doszło do zatrzymania krążenia, zapobiegają nieodwracalnym zmianom w mózgu i zwiększają szanse powrotu dziecka do pełnej sprawności. Dostępne będą fantomy niemowlaka i kilkuletniego dziecka.
      
       – Stanowisko urazowe – nauka podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy pacjentom urazowym. W dobie dużego rozwoju motoryzacji tego typu umiejętności mogą okazać się nieocenione na drodze, w pracy, w szkole.
       Stanowiska prowadzone będą przez ratowników medycznych, którzy zawodowo pracują w ratownictwie medycznym.
      
       – Stanowisko dyspozytorskie – nauka podstawowych zasad zgłaszania zdarzenia do ratownictwa medycznego: co powinno zawierać zgłoszenie i dlaczego, wyjaśnienie, jak to działa. Dyspozytorzy medyczni chętnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
      
       – Stanowisko promocji zdrowia – pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wagi, wzrostu z obliczaniem BMI, pomiar cukru i cholesterolu, rozdawnictwo ulotek edukacyjnych.
      
Ewa Kućmierowska, WSzZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Bardzo bym chciała tam być ! Niestety nie będę. Ja wiem że nie da się wszystkim dogodzić. .. ale osobiście nie mogłam być na żadnej elbląskiej imprezie, która mnie interesowała, bo zawsze są w godzinach pracy. Tak w soboty ludzie też pracują. .. .:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piesza(2011-05-31)
 • a bedzie pani ratowniczka, ktora widzialem w poniedzialek na SOR ? niestety rozmawiala przez telefon, a ja muisalem zmykac i nie bylo mi dane jej poznac; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  m21d24(2011-05-31)
Reklama