UWAGA!

Neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy wynikające z uszkodzenia układu nerwowego. W naszym kraju specjaliści uważają że neuropatia występuje nawet u 50 proc. diabetyków. U wielu pacjentów wiąże się to z dolegliwościami bólowymi, które u osób niepoddających się leczeniu obniżają jakość życia chorych i często sprawiają, że normalne funkcjonowanie w rodzinie i w miejscu pracy staje się praktycznie niemożliwe.

Układ nerwowy człowieka odpowiedzialny jest za przewodzenie bodźców różnych sygnałów i informacji na temat bólu, temperatury czy dotyku, od tkanek i narządów do naszego mózgu i z powrotem. Dzięki tym bodźcom, na przykład, do naszych mięśni dociera sygnał kiedy i jaką częścią ciała mamy poruszyć.
     Nawet u prawie połowy osób cierpiących na cukrzycę, w wyniku choroby układ nerwowy jest w mniejszym lub w większym stopniu uszkodzony. Zaburzenie to nazywane jest neuropatią cukrzycową i może być związane z dolegliwościami bólowymi o różnym stopniu nasilenia. Najczęściej występującą formą uszkodzenia układu nerwowego u pacjentów z cukrzycą jest tzw. neuropatia czuciowa, która może powodować zaburzenia czucia dotyku, bólu i temperatury w stopach i dłoniach, wywołując objawy mrowienia, drętwienia, kłującego lub piekącego bólu.
     
     Objawy neuropatii cukrzycowej
     Możesz sprawdzić czy cierpisz na neuropatię cukrzycową w szybki i łatwy sposób. Wystarczy wypełnić poniższy test, w którym zawarto objawy towarzyszące neuropatii cukrzycowej.
     W zapobieganiu i leczeniu neuropatii cukrzycowej bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie jej objawów lekarzowi. Zaznacz na poniższej liście te objawy, które u siebie zauważyłeś. Następnie porozmawiaj o nich z lekarzem podczas kolejnej wizyty:
     Czuję mrowienie stóp
     Mam wrażenie igieł wbijających mi się w stopy
     zuję piekący, kłujący lub ostry ból w stopach
     Moje stopy są bardzo wrażliwe na dotyk (np. bola mnie, kiedy przykrywam je kołdrą)
     Odczuwam ból stóp w nocy
     Moje ręce i stopy robią się albo bardzo zimne albo bardzo gorące
     Drętwieją mi stopy i tracę w nich czucie
     Nie czuję bólu w stopach nawet jeśli się skaleczę lub mam pęcherze
     Chodząc nie czuję stóp
     Mam bardzo osłabione mięsnie stóp i nóg
     Tracę równowagę wstając lub chodząc
     Tracę czucie ciepła lub zimna w stopach i dłoniach
     Mam otwarte rany na stopach i nogach, które goją się bardzo długo
     Mam wrażenie jakby mięśnie i kości moich stóp zmieniły swój kształt.
     
     Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy, możesz skorzystać z bezpłatnych badań, które odbędą się w ramach „Białej soboty” już jutro 15 listopada w godz. od 9 do 14 w Elbląskim Centrum Diabetologii. Centrum znajduje się na I piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Królewieckiej 146, gabinet 1033.
     
     Sytuację, w jakiej znajdują się diabetycy chorzy na neuropatię najlepiej obrazuje historia jednej z pacjentek:
     
     „Mam 43 lata, a na cukrzycę typu 1 choruję od 19 lat. Od 3 lat cierpię na neuropatię czuciową. Początkowe objawy nie były tak bardzo uciążliwe - delikatne mrowienie i drętwienie nóg i dłoni. Nasiliły się one jednak bardzo szybko i to z dnia na dzień. Mam ostre bóle i mrowienia w nogach i rękach oraz w obrębie twarzy, czasem ból jest szarpany - jakby moje ciało poraził prąd. Bóle nasilają się zwłaszcza w nocy. Nie śpię, tylko chodzę cały czas po mieszkaniu. Czasem mąż albo dzieci robią mi masaże nóg, ale to pomaga tylko doraźnie - jest lepiej tylko w momencie wykonywania masażu, potem ból wraca. Przykrycie się kołdrą jest dla mnie niezwykle bolesne, pościel tylko przeszkadza. Oprócz bólu, drętwienia i mrowienia dokuczają mi także kurcze mięśni i brak czucia temperatury - moje nogi od stóp do kolan zawsze są zimne.
     W ciągu dnia uciążliwe jest nawet noszenie ubrań. Pilnuję, żeby mieć wysoko upięte włosy - kiedy opadają mi na ramiona, czuję przeszywający ból, podobnie jak wtedy, gdy w towarzystwie ktoś przez przypadek mnie dotknie albo uściśnie mi na przywitanie dłoń. Czasem ból w rękach jest tak silny, że nie mogę w nich nic utrzymać. Ogólna przeczulica sprawia, że nawet branie prysznica wiąże się dla mnie z bólem nie do zniesienia. Problemem jest także poruszanie się zatłoczoną komunikacją miejską.
     Ból zdominował nawet nasze życie rodzinne. Ciężkie są dla mnie sytuacje, kiedy chcę przytulić moje dzieci i dojmujący ból mi to uniemożliwia. Ogólny dyskomfort czuję cały czas. W tej chwili, gdyby nie leki, praktycznie nie mogłabym funkcjonować. Dwa razy dziennie muszę brać środki przeciwbólowe, inaczej nie byłabym w stanie zrobić podstawowych rzeczy w domu. Przepracowałam 22 lata i od lipca jestem na rencie, a leczenie neuropatii jest długie i kosztowne.”
     
     Ten przykład z życia wzięty najlepiej chyba oddaje sytuacje osób chorych na neuropatię cukrzycową. Im wcześniej więc uda się zdiagnozować chorobę, tym szybciej możemy zapobiec własnemu dodatkowemu cierpieniu. Warto.
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama