UWAGA!

Nie dla inwigilacji

 Elbląg, Mieszkańcy hotelowca chcieliby zamontowania kamer
Mieszkańcy hotelowca chcieliby zamontowania kamer (fot. Anna Dembińska)

Mieszkańcy chcieliby zamontowania kamery, aby dowiedzieć się, kto dewastuje im klatki schodowe. Urząd mówi nie, bo za pomocą kamery mógłby hipotetycznie inwigilować mieszkańców.

„Mieszkańcy hotelowca przy ul. Jaśminowej skarżą się na częste dewastacje klatki schodowej przez nieznane osoby. Informują, że w ciągu ostatnich pięciu lat odbyło się tam ponad 900 interwencji policji“ - napisał radny Marek Pruszak w interpelacji do prezydenta Elbląga.

Mieszkańcy chcieliby zmiany ustawienia kamery usytuowanej nad Departamentem Świadczeń Rodzinnych, tak aby można było zidentyfikować osoby wchodzące do budynku. Mieszkańcy proponują też podłączenie do miejskiego systemu monitoringu „własnej“ kamery, którą sfinansują na własny koszt.

Niestety, dla mieszkańców, kamera usytuowana nad departamentem, ma inne zadania. „Obraz z kamery jest obserwowany przez ochronę obiektu w celu przeciwdziałania ewentualnemu włamaniu lub dewastacji. Zmiana ustawienia spowodowałaby brak możliwości obserwacji w zakresie wcześniej wspomnianym. Stałaby się bezużyteczna dla ochrony obiektu“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację, podpisaną przez Janusza Nowaka, wiceprezydent Elbląga.

„Własnej“ kamery też nie można podłączyć do miejskiej sieci monitoringu, bo... obowiązuje ochrona danych osobowych. „Monitoring miejski instalowany jest tylko i wyłącznie w przestrzeni publicznej i miejsca potencjalnie niebezpiecznych w tych przestrzeniach. [...] Nie ma możliwości instalowania punktów kamerowych na terenach niepublicznych, które obserwowałyby prywatne posesje czy klatki schodowe. Taki sposób obserwacji stałby także w sprzeczności z przepisami o ochronie danych osobowych, ponieważ hipotetycznie mógłby służyć do inwigilacji osób tam mieszkających“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Mieszkańcom pozostaje więc szukanie innego sposobu zabezpieczenia porządku na posesji.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ZBK niech powiesi swoje kamery tak jak obwieszona jest cała sielanka
 • Skoro maja finanse na zamontowanie kamery, niech po prostu sfinansuja własny monitoring, to nie jest już wygórowany koszt. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Kamera(2021-11-10)
 • Zburzyć to jak stoi dać znak że 30 minut bo burzenie i już, cały czas ten policja nocą strach wyjść jak na łęczyckiej NIE dla hotelowcöw
 • niech taki mądry urzędas z ratusza zamieszka naw tym hotelowcu i zobaczymy czy bedzie taki cwany
 • Kamera przed klatką nie odpowie na pytanie kto dewastuje klatkę schodową. Kamery w liczbie mnogiej na klatce już tak więc solidarnie zebrać podpisy czy aby będzie komu potem płacić za ten monitoring i czujne oko ?
 • Gdyby była tam winda to czy kamera na zewnątrz w jakikolwiek sposób pomoże ano nie pomoże. A dewastacji dokonują sami mieszkańcy lub ich goście. Nie wygląda mi to nawet na wejście na zabezpieczone, domofonem czy nawet zamkiem na kod a zachciewa się monitoringu.
 • 900 interwencji w 5 lat. To chyba mowi wszystko kto tam mieszka. Zamiast montowac tam kamery to lepiej przeznaczcie kase na inne cele np. schronisko dla zwierzat?
 • A ja myślałem, że teren przed klatką schodową stanowi już przestrzeń publiczną. No cóż, dziwne to wszystko :)
 • A co na to dzielnicowy, jakie jest jego wsparcie, bo odpowiedż Ratusza na kazdy postulat mieszkańców szczegolnie przekazywany przez radnego Marka Pruszaka, jest NIE, bo nie. A ochrona danych osobowych złodziei, chuliganów i bandytów, to rzecz święta. Ale obfotografowywanie wszystkich z osobna twarzy uczestników wszelkich protestów i zamieszczanie ich w prasie internetowej jest jak najbardziej ok i zgodne z ROD. Zyczę powodzenia mieszkańcom hotelowca w szukaniu sprawcy, tylko proszę go nie dotykać, bo oskarży Was o naruszenie nietykalności. Czyli ogólnie w naszym kraju jest super i wszyscy są szczęśliwi.
 • Zawsze twierdziłem zę wandale sa bardziej pod ochrona niz prawy obywatel w tym kraju. Za PiSu jeszcze bardziej sa pod ochrona, jutro pojda w marszu Niepodleglosci. Ku chwale ojczyzny.
 • Zamiast kamer niech zainwestują w pierwszej kolejności w porządna dezynsekcje mieszkań i klatek, a nie wiecznie tylko trzeba robić dezynsekcje, która i tak idzie na marne bo kratką wentylacyjną to dziadostwo do mieszkania przechodzi od innych mieszkańców. Uważam, że to jest ważniejsze po tem można myśleć o kamerach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Mieszkanka(2021-11-10)
 • @Kiełbasa - Hahaha polecam kupić słownik to raz, a dwa ten hotelowiec w porównaniu do łęczyckiej to pikuś nigdy nie bałam się nawet w nocy tam przejść. Na Jaśminowej też mieszkają porządni ludzie którzy pracują, odprowadzają podatki nie można wrzucać wszystkich do jednego wora bo kiedyś było źle to opinia została i tak każdy myśli że tam jest strach te czasy minęły