UWAGA!

Nie korzystamy z 1 procenta

Marzec i kwiecień do czas, kiedy najwięcej osób rozlicza się z fiskusem. Od 2004 roku każdy z podatników może sam decydować o tym, na co zostanie wydana część płaconego przez niego podatku dochodowego, jednak wciąż korzystamy z tego prawa bardzo rzadko.

Od roku 2004 Polacy mogą sami decydować o tym, na co zostanie wydana część płaconego przez nich podatku dochodowego. Przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie umożliwiają im przekazanie kwoty równej maksymalnie 1 proc. podatku na działalność wybranych przez nich organizacji pożytku publicznego. Najnowsze dane dotyczące skali wykorzystania tego mechanizmu pokazują, że coraz częściej korzystamy z tej możliwości. Coraz częściej, lecz wciąż bardzo rzadko.
     
     Wiemy
     W listopadzie 2006 roku, niemal trzy lata po wejściu w życie rozwiązania umożliwiającego przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, co drugi Polak zadeklarował, że słyszał o tej możliwości - to o 20 proc. więcej niż w 2004 roku, ale zaledwie 3,5 proc. więcej niż w roku 2005. Wygląda więc na to, że w ciągu ostatniego roku informacja o istnieniu mechanizmu 1 proc. nie dotarła do zdecydowanej większości tych, którzy dotąd o nim nie wiedzieli.
     Dla porównania: na Słowacji (według badań z 2002 r.), półtora roku po wprowadzeniu tego mechanizmu o możliwości przekazania 1 proc. słyszało 70 proc. obywateli tego kraju.
     
     Mniej niż co dwudziesty
     Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w 2006 roku (rozliczając się za rok 2005), z możliwości przekazania 1 proc. podatków skorzystało ponad 1,1 mln Polaków, a więc ok. 4,85 proc. ogółu podatników. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku liczba osób korzystających z mechanizmu 1 proc. wzrosła o ok. 60 proc.
     Jednak w porównaniu do innych państw, w których od dawna funkcjonują podobne rozwiązania, wypadamy wciąż bardzo słabo. Na Węgrzech, gdzie 1 proc. można przekazywać już od 10 lat, z opcji tej skorzystała w 2005 roku 1/3 podatników, wspierając w ten sposób prawie 25 tysięcy organizacji.
     
     62 miliony
     Kwota, którą przekazali podatnicy organizacjom pożytku publicznego w roku 2006 (62 mln zł) jest o połowę większa niż ta pochodząca z 1 proc. w 2005 roku, i sześć razy większa niż w roku 2004, kiedy to 1 proc. podatku można było przekazywać po raz pierwszy.
     
     Dlaczego nie?
     Dlaczego Polacy nie przekazali 1 proc. w 2005 roku? Na to pytanie odpowiadali tylko ci respondenci, którzy zadeklarowali, że przed badaniem słyszeli o mechanizmie 1 proc. Oto najczęściej wymieniane powody:
     - uważają, że zbyt dużo z tym zachodu, formalności (19 proc.)
     - nie mieli żadnych dochodów, nie rozliczali się z fiskusem (16 proc.)
     - nie wiedzieli, jak to zrobić (14 proc.)
     - osiągnęli zbyt niskie dochody, żeby ktoś miał z tego rzeczywisty pożytek (13 proc.)
     - nie interesują się tym, nie czują takiej potrzeby (12 proc.).
     
     Ilu tym razem?
     To, że połowa Polaków słyszała o mechanizmie 1 proc., nie oznacza, że planują oni skorzystać z tej możliwości. W listopadzie 2006 roku tylko 18 proc. Polaków zadeklarowało, że to zrobi (w tym 15,2 proc. bezwarunkowo, a kolejne 2,8 proc. pod pewnymi warunkami). To o 5 proc. mniej niż rok temu, co wskazuje, że w bieżącym roku po raz pierwszy od czasu wprowadzenia mechanizmu 1 proc. liczba korzystających z niego podatników może się zmniejszyć. Aż 26 proc. Polaków spełniających podstawowy warunek skorzystania z możliwości 1 proc. (rozliczanie się z fiskusem według skali podatkowej) deklaruje, że nie zamierza podzielić się swoim podatkiem. Dodatkowe 16 proc. nie zrobi tego, ponieważ nie odprowadza podatku, zaś kolejne 1,7 proc. - ponieważ odprowadza go w formie ryczałtowej. 39 proc. respondentów zastanawia się nad skorzystaniem z opcji 1 proc.
     
     Kto przekaże?
     Gotowość skorzystania z mechanizmu 1 proc. rośnie wraz z wykształceniem. W grupie osób z wykształceniem podstawowym deklaruje ją tylko 10 proc. respondentów, średnim - ok. 18,5 proc., zaś wśród osób z wykształceniem wyższym - 32,5 proc. Najrzadziej chęć przekazania 1 proc. podatku deklarują osoby w wieku 35-45 lat a także w wieku powyżej 55 lat (co jest o tyle zrozumiałe, że w przypadku emerytów i rencistów wymagałoby to samodzielnego wypełnienia PIT).
     
     Dane pochodzą z badania przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, zrealizowanego przez firmę SMG/KRC A Millward Brown Company. Badanie wykonano w dniach 17-21 listopada 2006 r. na losowej, reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków. Zostało ono zrealizowane w ramach Programu Trzeci Sektor finansowanego przez Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe i Fundację im. Stefana Batorego.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ciekawe ile w Elblagu mamy organizacji pozytku publicznego, powinien Portel podać, dla wyboru i ulatwienia
 • pracuję w warszawce. chciałbym wpłacić 1% na fundację związaną z elblągiem. gdzie można znależć jakiekolwiek info aby dokonać wyboru?
 • OPP uprawnione do 1%: Caritas Diecezji Elbląskiej OPP Elbląski Bank Żywności Elbląskie Stow. Amazonek Elbląskie Stow. Organizatorów Pomocy Społecznej Elbląskie Stow. Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza "Lazarus" Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty Komenda Hufca ZHP w Elblągu Liga Kobiet Polskich - o. Terenowy w Elblągu Ludowy Klub Sportowy "Mlexer" OSP Ratownictwo Wodne w Elblągu Polskie Tow. Turystyczno-Krajoznawcze - o. Ziemi Elbląskiej Stow. "Jantar" Stow. Gmin RP "Euroregion Bałtyk" Stow. Integracyjne "Razem" Stow. Kulturalne "Viva Art" Stow. na rzecz Hospicjum Elbląskiego Stow. Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Wiejskiej "Szansa" Stow. Promocji Zawodowej Kobiet i Młodzieży Stow. Spokrewnionych Rodzin Zastępczych Tow. Opieki nad Zwierzętami w Polsce - o. w Elblągu Tow. Pomocy "Dajmy Szansę" Tow. Przyjaciół Dzieci - Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu Startus OPP: Elbląskie Tow. Kulturalne Fundacja "Zdrowe Serce" w Elblągu Fundacja Elbląg KS "Olimpia" Elbląg Lions Club Elbląg Stow. "Serce za Uśmiech" przy 110 Szpitalu Wojskowym Stow. Ewangelizacyjno-Charytatywne "Betania" Stow. Miłośników Muzyki "Cantata" w Elblągu Stow. Zastępczego Rodzicielstwa - o. w Elblągu Tow. Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - o. w Elblągu Uczniowski Klub Sportowy "Jar" Dane: Baza danych NGO - www.baza.ngo.pl
 • Troche to nieczytelnie wyszło :( Od czwartku wykaz organizacji pożytku publicznego będzie można znaleźć na stronie Centrum Organziacji Pozarządowych w Elblągu www.cop.elblag.pl
 • Chciałem przekazać, ale jak poinfomowano mnie jak mam to załatwiać, to zrezygnowałem. Chyba na Węgrzech i Słowacji są mniej biurokratyczne formy przekazywania tych kwot. Myśłę, że takich jak ja jest więcej. Może tak skomplikowany system przekazywania został celowo opracowany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Cimafiej(2007-02-27)
 • Ze swoich mizernych dochodów mogę przekazać 12 zł . Przelew w banku to dodatkowa opłata 5-6 zł. Mimo to przekażę te moje 12 złociszy na ZHP (na pewno nie Caritas!), bo wystarczy,że zrobi to jeszcze 100 osób i ZHP będzie miało 1200 albo dużo więcej zł. Przyda się Im, bo to super ORGANIZACJA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KRYCHA(2007-02-27)
 • a ja przekazuję, i nie stanowi to żadnego problemu- dla chcącego, nic trudnego - a narzekają ci, którym się nie chce i szukają wymówki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  adamba(2007-02-27)
 • wszystkim zainteresowanym polecam link wim.ngo.pl . tam jest przycisk Baza OPP - wystarczy kliknąć i wyszukać organizacje pożytku publicznego z Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik(2007-02-27)
 • lista do OPP jest między innymi tu: www.umelblag.pl
Reklama