12:00

Zaledwie co drugi Polak wie, co wydarzyło się 71 lat temu – tak przynajmniej wynika z sondażu GFK Polonia dla „Rzeczpospolitej”. Tylu ankietowanych wybrało odpowiedź, że tego dnia Rosja Sowiecka zaatakowała Nasz kraj. 19 proc. badanych sądzi jednak, że to dzień niemieckiego ataku. Inni twierdzili – dodaje „Rzeczpospolita” – że to dzień wybuchu Powstania Warszawskiego albo dokonania mordu w Katyniu.
Dokładnie trzy lata temu radni obecnej kadencji Rady Miejskiej Elbląga zadecydowali, aby rondu u zbiegu Alei Grunwaldzkiej z ulicą Pasłęcką dać nazwę Rondo Kaliningradzkie.
Kim był Kalinin?
Michaił Iwanowicz Kalinin w 1919 roku został Przewodniczącym Centralnego Komitetu Wykonawczego bolszewickiej Rosji, czyli formalną głową państwa. W tym samym roku 1919 został kandydatem do Biura Politycznego KC WKP, a w 1925 pełnym członkiem Biura Politycznego. Pełnił dalej ten urząd po utworzeniu ZSRR, a od roku 1938, czyli od przyjęcia nowej konstytucji, pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Jego podpis – jak i innych członków politbiura – widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu. Na jego cześć przechrzczono miasto Królewiec na Kaliningrad, również wiele innych miast (Twer) i instytucji nosiło jego imię. Nosiło, bo nawet Rosjanie odchodzą od nazw kojarzących się z przeszłym ustrojem, jego funkcjonariuszami i ich postępowaniem.
Czyżby nasi radni nie wiedzieli przed przyjęciem kontrowersyjnej nazwy ronda, ku czyjej czci nazwano Kaliningrad i kim był Michaił Kalinin?
Przypomnę tylko radnym, że skrzyżowanie równie dobrze mogło być nazwane Rondo Liepaja (inne partnerskie nasze miasto w kierunku Kaliningradu) lub Rondo Szlaku Bursztynowego (wszak kierunek Sambia wskazuje). Warto, aby mieszkańcy w końcu dowiedzieli się, kto był pomysłodawcą tej nazwy oraz kto jak głosował. W związku z tym, że nasi milusińscy przebudzeni z kilkuletniego letargu rozpoczęli bycie czynnymi członkami Rady Miejskiej, może uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania?