UWAGA!

Teraz ja - Nie podoba mi się Rondo Kaliningradzkie

 Elbląg, Nie podoba mi się Rondo Kaliningradzkie

Zaledwie co drugi Polak wie, co wydarzyło się 71 lat temu – tak przynajmniej wynika z sondażu GFK Polonia dla „Rzeczpospolitej”. Tylu ankietowanych wybrało odpowiedź, że tego dnia Rosja Sowiecka zaatakowała Nasz kraj. 19 proc. badanych sądzi jednak, że to dzień niemieckiego ataku. Inni twierdzili – dodaje „Rzeczpospolita” – że to dzień wybuchu Powstania Warszawskiego albo dokonania mordu w Katyniu.

71 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona podstępnie wdarła się na terytorium naszego kraju, łamiąc wcześniejsze międzynarodowe porozumienia gwarantujące nam w pakcie o nieagresji nietykalność do 1945 roku. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop – Mołotow, Rosjanie zaatakowali naszą ojczyznę o 6 rano. Wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy żołnierzy. W konsekwencji ataku Armii Czerwonej do niewoli trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Nastąpiły także masowe deportacje ludności, które według różnych źródeł, objęły od kilkuset tysięcy do miliona obywateli polskich.
       Dokładnie trzy lata temu radni obecnej kadencji Rady Miejskiej Elbląga zadecydowali, aby rondu u zbiegu Alei Grunwaldzkiej z ulicą Pasłęcką dać nazwę Rondo Kaliningradzkie.
      
       Kim był Kalinin?
      
Michaił Iwanowicz Kalinin w 1919 roku został Przewodniczącym Centralnego Komitetu Wykonawczego bolszewickiej Rosji, czyli formalną głową państwa. W tym samym roku 1919 został kandydatem do Biura Politycznego KC WKP, a w 1925 pełnym członkiem Biura Politycznego. Pełnił dalej ten urząd po utworzeniu ZSRR, a od roku 1938, czyli od przyjęcia nowej konstytucji, pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Jego podpis – jak i innych członków politbiura – widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu. Na jego cześć przechrzczono miasto Królewiec na Kaliningrad, również wiele innych miast (Twer) i instytucji nosiło jego imię. Nosiło, bo nawet Rosjanie odchodzą od nazw kojarzących się z przeszłym ustrojem, jego funkcjonariuszami i ich postępowaniem.
      
       Czyżby nasi radni nie wiedzieli przed przyjęciem kontrowersyjnej nazwy ronda, ku czyjej czci nazwano Kaliningrad i kim był Michaił Kalinin?
       Przypomnę tylko radnym, że skrzyżowanie równie dobrze mogło być nazwane Rondo Liepaja (inne partnerskie nasze miasto w kierunku Kaliningradu) lub Rondo Szlaku Bursztynowego (wszak kierunek Sambia wskazuje). Warto, aby mieszkańcy w końcu dowiedzieli się, kto był pomysłodawcą tej nazwy oraz kto jak głosował. W związku z tym, że nasi milusińscy przebudzeni z kilkuletniego letargu rozpoczęli bycie czynnymi członkami Rady Miejskiej, może uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania?
      
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.5 13 51

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .a ja nigdy tego ronda tak nie nazywałem i swoim dzieciom też nie każę wymawiać nazwy takiej świni. Ja idzieci moje, oraz wnuki mówimy, ,RONDO GRUNWALDZKIE"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janek z Zagonowej(2010-09-17)
 • Standard. Gospodarka się wali, ludzie ledwo wiążą koniec z końcem, a zapowiada się, że będzie jeszcze ciężej, a tu ktoś wyskakuje z takim tematem. Kogo to obchodzi, jak nazywa się to rondo? Może nazywać się nawet rondo "Castro". Patriotyzmem się nie najesz. Najpierw należy wywalczyć godne warunki życia, a potem roztrząsać kim kto był i czy na pewno zasłużył, żeby rondo nosiło nazwę pochodzącą od niego. A jak nazwa się nie podoba, to można iść w nocy i ją zmienić :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  standard(2010-09-17)
 • Nie podoba się rondo jako budowla drogowa czy nazwa ? Kolejna pierdoła w wykonaniu "wowki". I po co sobie strzępić język i popisywać się znajomością historii. Zresztą "wowka" to też zdrobnienie od Władimira - imię rosyjskie. To w końcu autorowi podoba się Rosja czy nie ? Zakrętów dużo jest w historii i nie tylko naszej, chociaż uważamy się za pępek świata.
 • Nazwa ronda wynika z tego że Kaliningrad jest miastem partnerskim Elbląga, inne rondo ma nazwę od innego miasta partnerskiego. Jak Ci nazwa tak bardzo nie leży to jedź do Kaliningradu i się oflaguj, może dla Ciebie zmienią nazwę znowu na Królewiec. Słusznie ktoś zauważył że w Elblągu są ważniejsze problemy niż nazwa ronda. Ale rozumiem że czymś trzeba zaistnieć. A może to jest Twój temat na wybory samorządowe, jeżeli tak to moje gratulacje, ja tam wolę kandydatów których tematy dotyczą gospodarki i ekonomii.
 • Precz z sowietami jeszcze ich upamiętniać. Większych judaszy nie ma na tym świecie jak ruski a Polacy powinni wszystkie nazwy co wiążą się z sowietami usunąć. Bydlaki pomordowali Polską elitę, żle nakierowali samolot z Polską delegacją, na dodatek nie chcą oddać samolotu. Boją się prawdy. MORDERCY.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-09-17)
 • Jak nie ma się nic sensownego do powiedzenia, to wymyśla się takie tematy jak Rondo Kaliningradzkie. Kaliningrad to miasto rosyjskie i Rosjanie nazwali tak swoje miasto. Mogą nazywać rosyjskie miasta jak im się podoba; od imienia Kalinina, cara Iwan Grożnego czy Piotra I. Każdy znich miał podobne zasługi w eliminowaniu swoich wrogów. Rondo nazwane zostalo na cześć sąsiedniego miasta. Dużą impertynecją jest pouczanie innych jak nazywają swoje miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  arek234(2010-09-17)
 • Mi się tez nazwa Kaliningradzkie nie podoba i źle kojarzy. Mogłoby być Królewieckie, podobnie jak nazwa ulicy. Z drugiej strony jak się spojrzy na totalny bajzel w zakresie dróg i ulic w Elblągu to co tu się dziwić nazwom. Lepiej więcej zakazów, nakazów, ulic jednokierunkowych wprowadzić. I zasadę, że skręcamy tylko w prawo - będziemy w kółko jeździć lol. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tubylec(2010-09-17)
 • wowka, wypij kawę, bo niskie ciśnienie masz. .. kaczyńskiego nie przelicytujesz. Nawet tu w kaczym dołku!
 • Może nazwijmy rondo nazwą wowka to wcale sie z Rosją nie kojarzy albo jeszcze lepiej nazwijmy rondo im. Lecha wielkiego prezydenta jedynego który tak wiele zrobił dla narodu polskiego któremu zagrażała Rosja i Niemcy i całą UE Twoje wypowiedzi- wypociny są głupie, jeżeli tak uważasz jak piszesz to. .. to powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zaniepokojony rusofobią(2010-09-17)
 • Gospodarka jest ważna, ale pod warunkiem że jest ona polską i dla Polaków (wymiar ogólnokrajowy) a nie w obcych rękach, cwaniaczki ciągną korzyści a wokół pełno ludzi, którzy na chleb nie mają. Słusznie mówił Jan Paweł II, honorowy obywatel m. in. i naszego miasta, iż "amerykański globalizm to nowy totalitaryzm". Otóż drodzy przedmówcy, szanowni czytelnicy, nie należy bagatelizować uczuć patriotycznych przy całej gospodarności, bo tak zaczęto budować III RP, i mamy teraz burdel. Gdzie zaś Bóg i wartości pokrewne, jak Ojczyzna, ta duża i ta mniejsza, sa na pierwszym miejscu (Pan na pierwszym i za nim wszystko wg. kolejności, czyli np. to że On jest Prawdą i nie ma co budowac na kłamstwie, bo szybko runie taki dom) to wszystko będzie na właściwym.
 • Rondo Campiegne też trzeba znieść, wszak to Francuzi i Anglicy mimo wiążących umów nie wsparli nas we wrześniu 1939r. .. ..
 • Nic nie mam do miasta KRÓLEWIEC, ale jak widzę te trzy świnie na tej fotografi to mnie wprost nosi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janek z Zagonowej(2010-09-17)
Reklama