UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Niebieska karta” i inne problemy

 
Elbląg, „Niebieska karta” i inne problemy
fot. AD

Na kolejnym posiedzeniu Komisji ds. bezpieczeństwa i spraw samorządowych elbląskiej Rady Miejskiej m.in. poddano analizie stan bezpieczeństwa na starówce, wpływ monitoringu na poprawę stanu bezpieczeństwa w mieście i omówiono problemy związane z funkcjonowaniem „Niebieskiej karty” - elementu wspierającego zapobieganie przemocy w rodzinie.

Ten ostatni temat uważamy za wyjątkowo ważny. Przede wszystkim ze względu na komfort życia najmłodszych mieszkańców miasta oraz seniorów. „Niebieską kartę” zakłada się, gdy drastycznie zakłócony jest mir rodzinny, stanowi dokumentację, która może posłużyć jako dowód w sądzie. W Elblągu założono 136 kart, zawarte w nich informacje rozpatruje zespół interdyscyplinarny, w którego skład wchodzą, oprócz policjantów, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oświaty, służby zdrowia, organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi oraz przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Członkowie zespołu nie kryją, że w czterech ścianach niektórych elbląskich mieszkań dzieje się bardzo źle, że wiele osób oczekuje na pomoc.
       Po zapoznaniu się z tą problematyką postanowiono wystąpić z wnioskiem do Prezydenta o powołanie zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ponadto Członkowie Komisji ds. bezpieczeństwa i spraw samorządowych zamierzają spotkać się z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Umarzanie wniosków o ukaranie, opieszałość w wydawaniu orzeczeń i bezduszność to główne grzechy wymiaru sprawiedliwości. Liczymy, że po spotkaniu i prokuratura, i sąd staną się naszymi koalicjantami w walce o dobro rodziny.
       Satysfakcjonujące natomiast było policyjne sprawozdanie na temat stanu bezpieczeństwa na Starym Mieście. W roku ubiegłym i pierwszych miesiącach roku bieżącego policjanci odnotowali tam 50 przestępstw, podczas gdy w całym mieście było ich ok. 3 tysięcy. Procentowo podobnie przedstawia się sprawa popełnionych wykroczeń. Z analizy wynika, że wysoki stan bezpieczeństwa zawdzięczamy stałemu dozorowi tej części miasta. Starówka jest monitorowana i patrolowana systematycznie przez policjantów i strażników miejskich. Największy kłopot sprawiają strażnikom miejskim niezdyscyplinowani posiadacze samochodów. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku popełnili 841 wykroczeń, co w 609 przypadkach zakończyło się to nałożeniem mandatu karnego. Pomimo korzystnej oceny stanu bezpieczeństwa na starówce zwrócono uwagę na konieczność systematycznego usuwania śmieci i w tej sprawie zwrócono się z wnioskiem do Prezydenta.
       Jednak najpilniejsza sprawa to zapewnienie bezpieczeństwa nad rzeką Elbląg. W związku z tym komisja opracowała wniosek do Prezydenta Miasta, by w ramach programu „Bezpieczny Elbląg” zakupić na użytek policji, straży pożarnej i straży miejskiej odpowiedni sprzęt-rzutki, który będzie umożliwiał holowanie z wody potencjalne ofiary nieszczęśliwych wypadków.
       Obecnie na terenie Elbląga jest zainstalowanych 19 kamer, to rażąco mało w porównaniu choćby z Malborkiem, gdzie jest ich 24, z Pasłękiem – 12 i np. z porównywalnym co do wielkości Płockiem – 80 kamer. Wizyjny monitoring znacznie poprawia bezpieczeństwo i działa prewencyjnie. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dzięki kamerom policja i straż miejska podjęły 4118 interwencji, dotyczyły głównie wykroczeń drogowych, choć nie zabrakło zatrzymywania nietrzeźwych obywateli, ukrócenia nieobyczajnych wybryków, uniemożliwienie działań przestępczych i zainteresowania nieletnimi poruszającymi się po mieście nocą bez opieki dorosłych.
       Monitoring nie obejmuje swym zasięgiem całego miasta, stąd pilna potrzeba - po konsultacji z policją i strażą miejską i przy pomocy sporządzonej mapy zagrożeń – sporządzenia wniosku o jego rozbudowę. Komisja wystosowała do Prezydenta Miasta stosowny wniosek dotyczący rozbudowy monitoringu miasta oraz wymiany na bardziej skuteczne i nowoczesne kamery.
       Kolejne posiedzenie Komisji ds. bezpieczeństwa i spraw samorządowych odbędzie się 24 maja. Zajmiemy się m.in. przygotowaniem infrastruktury miejskiej do sezonu letniego, bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wakacji, bezpieczeństwie pieszych i zmotoryzowanych na drogach miejskich w kontekście prowadzonych robót budowlanych, omówimy również strategię zapewnienia bezpieczeństwa społeczności lokalnej „Bezpieczne Przestrzenie”.
      
Maria Kosecka, przewodnicząca Komisji ds. bezpieczeństwa i spraw samorządowych RM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Lans Maryśki - a konkretnie co wynika z tej paplaniny?
 • O powstrzymajcie swoje POpędy, sądy w tym kraju są niezależne nawet od POlityków komisji miejskiej.
 • .. .wywieranie wpływu na Prokuraturę, na osąd Sądu niezawisłego. .. no nieźle. .. .
 • wymiar sprawiedliwości trochę lekceważąco podchodzi do spraw przemocy w rodzinie. W ubiegłym roku w Polsce na 13 600 spraw o znęcanie się nad rodziną zostało wydanych zaledwie 20 nakazów opuszczenia mieszkania przez damskich bokserów. Ktoś musi się temu przyjrzeć. Prokuratura woli łapać "domniemanych zabójców", by sąd skazywał ich na kilkunastoletnie odsiadki, podczas gdy rodziny damskich bokserów chronią się u rodzin, na klatkach schodowych i w noclegowniach. To jest zdrowe?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rozmaryn(2012-05-22)
 • pani Kosecka zamiast pomagać to się promuje, trochę skromności kochana pani
 • Jak tylko ktoś zacznie robić w tym mieście coś dobrego od razu oskarżany jest o lans i promowanie własnej osoby. To takie małomiasteczkowe i niskie. W ten sposób dalej możne tylko narzekać i nic nie robić. Gratulacje dla Komisji Bezpieczeństwa, że działa i stara się pomóc najbardziej potrzebującym. Pomimo, że wymiar sprawiedliwości jest niezawisły to są to przecież tylko ludzie i rozmowa z nimi na temat tej konkretnej problematyki nie stanowi zamachu na ich suwerenność. Trochę zabrakło krytykantom amunicji :)
 • Kolejne komisje? za mało kasy zarabiają urzędnicy? w takim razie odwołać policyjnych dzielnicowych i dzielnicowych straży miejskiej, którzy to oni powinni "pilnować porządku na podwórku, w gospodarstwie" to ich obowiązkiem jest działać przeciw przemocy w rodzinie, edukować, szkolić, pomagać, karać - a nie komisji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mac0000(2012-05-22)
 • "Pomimo, że wymiar sprawiedliwości jest niezawisły to są to przecież tylko ludzie i rozmowa z nimi na temat tej konkretnej problematyki nie stanowi zamachu na ich suwerenność. " - Jakoś tak mi się dziwnie kojarzy - wicie, rozumicie towarzyszu sprawa jest, ze tak powiem delikatna towarzyszu, nie to żebym naciskał, ale sami wicie rozumicie towarzyszu jak to trzeba robić!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wolne skojarzenia(2012-05-22)
 • Brawo dla Komisji więcej kamer, więcej straży miejskiej, więcej mandatów, większy wpływ do kasy, więcej wcu. .ch mieszkańców.
 • a moim zdaniem mieszkańcy już nie chcą więcej kamer !!! nie chcemy być ciągle monitorowani jak więżniowie w celi!!! jak bydło w chlewie! jak już wcześniej napisano w większości przypadków chdzi o zbiórkę kasy!, kiedy ktoś w końcu z tym skończy!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ANTYKAMERA(2012-05-22)
 • Niestety ten Formularz B już nieaktualny od prawie roku.
 • Niebieska Karta hahaha mężczyzna nie może podnieść głosu we własnym domu bo zaraz założą mu tą kartę. Masakra. .. tylko kobiety mają prawa w tym kraju? a co z mężczyznami. ..
Reklama