UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe zadania biskupa elbląskiego

 
Elbląg, Bp Jacek Jezierski
Bp Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, arch. portEl.pl)

Biskup elbląski Jacek Jezierski został w ostatnim czasie (13 sierpnia) administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej, a także przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną (27 sierpnia). Z czym wiążą się jego nowe zadania?

- Arcybiskup archidiecezji gdańskiej przeszedł w stan spoczynku i do czasu ustanowienia jego następcy mam pieczę nad tą archidiecezją – tłumaczy bp Jacek Jezierski. - Chodzi o sprawy związane z sakramentami, a także administracyjne i organizacyjne, które należy podejmować i rozstrzygać, to jest moje zadanie.

Przypomnijmy, że dotychczasowym biskupem gdańskim był abp Sławoj Leszek Głódź, który zgodnie z obowiązującymi w Kościele normami złożył rezygnację z urzędu w związku z ukończeniem 75 roku życia.

- Jako administrator przychodzę po odejściu biskupa gdańskiego na emeryturę, moim zadaniem jest troska, by niczego w archidiecezji nie uszczuplić, nie zepsuć, a także przekazać ją nowemu zarządcy diecezji, który zostanie po pewnym czasie wskazany przez Stolicę Apostolską. Moja odpowiedzialność skupia się na sprawach bieżących, które wpłynęły i wpływają w tym czasie i tych, które należy podjąć z natury rzeczy. Mój poprzednik nie podlega mojej ocenie ani mojej jurysdykcji – zaznacza jednocześnie biskup elbląski.

Bp Jezierski został też przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.

- Istnieje wspólna komisja Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego, są to spotkania o charakterze ekumenicznym (dotyczące dialogu między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi – dop. red.). Polska Rada Ekumeniczna reprezentuje inne kościoły i one spotykają się z Kościołem rzymskokatolickim poprzez tę komisję. W ramach jej pracy programuje się głównie Tydzień modlitw o jedność chrześcijan czy uroczystości i rocznice ekumeniczne, które można podjąć i przeprowadzić wspólnie.

Bp Jacek Jezierski przyznaje, że jego nowe zadania wymagają pogodzenia ich z tymi, które wynikają z bycia ordynariuszem diecezji elbląskiej.

- Trzeba je jakoś pogodzić, na pewno pracy jest więcej, ale trzeba ją wypełnić. Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie – mówi. Nie wiadomo jednak, kiedy archidiecezja gdańska doczeka się nowego biskupa. - Może to być kilka tygodni, kilka miesięcy, a może i dłużej. Trudno powiedzieć, myślę jednak, że Stolica Apostolska będzie starała się to w miarę szybko przeprowadzić – przyznaje bp Jezierski.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama