UWAGA!

Nowe zadania biskupa elbląskiego

 Elbląg, Bp Jacek Jezierski
Bp Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, arch. portEl.pl)

Biskup elbląski Jacek Jezierski został w ostatnim czasie (13 sierpnia) administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej, a także przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną (27 sierpnia). Z czym wiążą się jego nowe zadania?

- Arcybiskup archidiecezji gdańskiej przeszedł w stan spoczynku i do czasu ustanowienia jego następcy mam pieczę nad tą archidiecezją – tłumaczy bp Jacek Jezierski. - Chodzi o sprawy związane z sakramentami, a także administracyjne i organizacyjne, które należy podejmować i rozstrzygać, to jest moje zadanie.

Przypomnijmy, że dotychczasowym biskupem gdańskim był abp Sławoj Leszek Głódź, który zgodnie z obowiązującymi w Kościele normami złożył rezygnację z urzędu w związku z ukończeniem 75 roku życia.

- Jako administrator przychodzę po odejściu biskupa gdańskiego na emeryturę, moim zadaniem jest troska, by niczego w archidiecezji nie uszczuplić, nie zepsuć, a także przekazać ją nowemu zarządcy diecezji, który zostanie po pewnym czasie wskazany przez Stolicę Apostolską. Moja odpowiedzialność skupia się na sprawach bieżących, które wpłynęły i wpływają w tym czasie i tych, które należy podjąć z natury rzeczy. Mój poprzednik nie podlega mojej ocenie ani mojej jurysdykcji – zaznacza jednocześnie biskup elbląski.

Bp Jezierski został też przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.

- Istnieje wspólna komisja Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego, są to spotkania o charakterze ekumenicznym (dotyczące dialogu między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi – dop. red.). Polska Rada Ekumeniczna reprezentuje inne kościoły i one spotykają się z Kościołem rzymskokatolickim poprzez tę komisję. W ramach jej pracy programuje się głównie Tydzień modlitw o jedność chrześcijan czy uroczystości i rocznice ekumeniczne, które można podjąć i przeprowadzić wspólnie.

Bp Jacek Jezierski przyznaje, że jego nowe zadania wymagają pogodzenia ich z tymi, które wynikają z bycia ordynariuszem diecezji elbląskiej.

- Trzeba je jakoś pogodzić, na pewno pracy jest więcej, ale trzeba ją wypełnić. Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie – mówi. Nie wiadomo jednak, kiedy archidiecezja gdańska doczeka się nowego biskupa. - Może to być kilka tygodni, kilka miesięcy, a może i dłużej. Trudno powiedzieć, myślę jednak, że Stolica Apostolska będzie starała się to w miarę szybko przeprowadzić – przyznaje bp Jezierski.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)