UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Posądzenie przesiedleńców o wandalizm nagrobkowy oraz antysemityzm przez panią Karolinę Manikowską to gruba przesada. Znawczyni cmentarzy żuławskich? może tak, ale ludzi i historii tamtych lat (po 1945 roku) to ona na pewno nie zna. Jestem oburzona!!! I proszę więcej nie nazywać tak moich rodziców i dziadków, którzy walczyli o wolną Polskę (wielu z nich z poświęceniem ratowało swoich sąsiadów-żydów) a w zamian zostali wypędzeni z własnej ziemi. Czy Pani nie wie, że po wojnie nic nie mogło odbyć się bez zgody lub na polecenie władzy? Pani stwierdzenie jest skandaliczne !!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    18
    Oburzona-przesiedlona(2013-11-15)
  • Rozumiem, że poniemieckie cmentarze uległy samozniszczeniu, pani Oburzona-przesiedlona?
  • Próbuję drugi raz, bo mi pierwszy komentarz gdzieś "wcięło". Szanowna Pani Oburzona-przesiedlona. Można i należy piętnować władze PRL-u za jej postępki, ale to nie I sekretarz KC kazał wykładać przesiedleńcom grunt pod chlewikami nagrobkami, nie aktyw partyjny wyrywał żeliwne krzyże na złom, tylko sąsiedzi. Niestety, prawda jest taka, jaka jest i trzeba ją umieć przyjąć z pokorą, mając świadomość tego, że ludzie nie są biali ani czarni. Antysemickiego podłoża dewastacji nagrobków nie wyssałam z palca, a usłyszałam o tym od mężczyzny, który jako smarkacz niszczył mennonickie stele, uważając, że to żydowskie nagrobki. Nie oznacza to, że jego rodzice np. wydawali Żydów. Przesiedleńcy, wyrwani ze swojego świata, nie czuli się na "poniemieckiej" ziemi dobrze, pamiętali zbyt dobrze krzywdy, których dokonali Niemcy, drażniły ich niemieckie napisy na nagrobkach. Dziś ich potomkowie dbają o te same cmentarze, porządkując je i tym samym dają świadectwo wrośnięcia w małą ojczyznę, a także spłacają niejako dług przodków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    3
    KarolinaManikowska(2013-11-15)
Reklama