UWAGA!

O zdobyciu Elbląga w SP 19

 
Elbląg, O zdobyciu Elbląga w SP 19
fot. nadesłana

12 lutego, w Szkole Podstawowej Nr 19, odbył się ciekawy apel poświęcony zdobyciu Elbląga.

10 lutego 1945 r. Armia Czerwona po ciężkich, dwutygodniowych walkach zdobyła Elbląg. Długotrwała i zażarta obrona miasta doprowadziła do setek ofiar i wielkich zniszczeń- całkowitemu zniszczeniu uległo nowe miasto, natomiast Stare Miasto zostało zniszczone w niemal w 95 proc. Na tym terenie od wielu lat trwają zakrojone na szeroką skalę prace archeologiczne. Jest to największy poligon archeologiczny w Europie. Od roku 1984 trwa też odbudowa Starego Miasta, gdzie częściowo lub całkowicie odtwarzana jest dawna zabudowa. Na starych fundamentach, przy zachowaniu historycznego układu ulic, powstają obiekty przypominające lata świetności Starego Miasta.
       Dzień 10 lutego oznaczał również dla miasta powrót do Polski po 173 latach. Tyle historii…
       Dzisiejszy dzień był niezwykły za sprawą zaproszonego przez Violettę Wąsowicz gościa, którym była Alicji Gronek - Przewodnik PTTK. W bardzo interesujący sposób przedstawiła naszym uczniom historię Elbląga - opowiedziała o jego założeniu, dziejach oraz o zimowych dniach 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona zdobywała miasto. Opowieść pani Alicji była urozmaicona prezentacją multimedialną z fotografiami dawnego Elbląga. Zdjęcia, zwłaszcza te ukazujące zniszczenia miasta dokonane podczas szturmu, poruszyły uczniów do głębi.
       Po pierwszej części prezentacji historii miasta przyszła pora na część artystyczną, którą przygotowała klasa VIc pod okiem Agnieszki Brockiej. Uczniowie recytowali wiersze o Elblągu, napisane przez młodych poetów z SP 19.
       W drugiej części prezentacji pani Gronek opowiadała o ciekawostkach dotyczących naszego pięknego miasta. Nie obyło się też bez konkursu wiedzy o Elblągu. Nagrodami były oczywiście gadżety związane z Elblągiem - mapki, przewodniki, breloczki itp. Dla wszystkich nas dzisiejsza podróż do przeszłości była okazją do poznania bogatej historii naszego miasta.
      
      
Violetta Wąsowicz, Agnieszka Brocka z SP19
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama