Od środy trwają Dni Grunwaldu – największe święto współczesnych rycerzy i sympatyków średniowiecza. Najważniejsze uroczystości zaplanowano na piątek (15 lipca) i sobotę (16 lipca). Obchody 606. rocznicy wielkiego starcia z Krzyżakami zostaną oficjalnie otwarte symbolicznym przekazaniem wici w piątek o godz. 12.
Wcześniej, bo o godz. 11.20, marszałek wraz z ambasadorem Republiki Litewskiej złożą kwiaty pod pomnikiem grunwaldzkim. W sobotę, 16 lipca o godz. 10 na placu przed recepcją marszałek posadzi Dąb Grunwaldzki. W korzeniach drzewka umieszczona zostanie kapsuła czasu z pamiątkami z 2016 roku. O godz. 12.30 odbędzie się Apel Grunwaldzki na wzgórzu pomnikowym, a o godz. 15 inscenizacja bitwy.
Program
piątek, 15 lipca
godz. 10 – VI Średniowieczne Mistrzostwa Polski w Szachach Klasycznych (sala kinowa muzeum)
godz. 10 - msza święta w oprawie średniowiecznej – obóz wielkiego mistrza
godz. 11.20 – złożenie kwiatów pod pomnikiem grunwaldzkim
godz. 12 - "Grunwaldzkie wici"
godz. 13.30 - turniej łuczniczy "Efendi" – pole bitwy - (chorągiew mazowiecka ks. Janusza)
godz. 13.30 - turniej bardów - scena "U Rycerzy"
godz. 14 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - turniej bojowy 2vs2 - "Samoczwart”
godz. 17 - próba generalna inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
godz. 18 - koncert zespołu - scena "U Rycerzy"
godz. 19 - V Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
II Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– Eliminacje
godz. 20 - koncert zespołu - scena "U Rycerzy"
godz. 21 – VI Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - II Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– finał
sobota, 16 lipca
godz. 9 – II Grunwaldzki Turniej Puszkarzy (artyleryjski) - (pole bitwy)
godz. 9 - msza De Divisione Apostolorum - msza św. trydencka (wg. formularza z 1410)
godz. 9 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - IV Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
godz. 10 - uroczyste sadzenie Dębu Grunwaldzkiego wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego (plac przed recepcją)
godz. 11 - Polowa msza święta u harcerzy
godz. 11 - Bule (Pétanque) – finał (plac turniejowy)
godz. 12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
godz. 14 – wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
godz. 15 – Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki
godz. 16 - koncerty zespołów - scena "U Rycerzy"
godz. 19 – 23 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich
Program
piątek, 15 lipca
godz. 10 – VI Średniowieczne Mistrzostwa Polski w Szachach Klasycznych (sala kinowa muzeum)
godz. 10 - msza święta w oprawie średniowiecznej – obóz wielkiego mistrza
godz. 11.20 – złożenie kwiatów pod pomnikiem grunwaldzkim
godz. 12 - "Grunwaldzkie wici"
godz. 13.30 - turniej łuczniczy "Efendi" – pole bitwy - (chorągiew mazowiecka ks. Janusza)
godz. 13.30 - turniej bardów - scena "U Rycerzy"
godz. 14 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - turniej bojowy 2vs2 - "Samoczwart”
godz. 17 - próba generalna inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
godz. 18 - koncert zespołu - scena "U Rycerzy"
godz. 19 - V Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
II Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– Eliminacje
godz. 20 - koncert zespołu - scena "U Rycerzy"
godz. 21 – VI Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - II Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– finał
sobota, 16 lipca
godz. 9 – II Grunwaldzki Turniej Puszkarzy (artyleryjski) - (pole bitwy)
godz. 9 - msza De Divisione Apostolorum - msza św. trydencka (wg. formularza z 1410)
godz. 9 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - IV Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
godz. 10 - uroczyste sadzenie Dębu Grunwaldzkiego wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego (plac przed recepcją)
godz. 11 - Polowa msza święta u harcerzy
godz. 11 - Bule (Pétanque) – finał (plac turniejowy)
godz. 12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
godz. 14 – wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
godz. 15 – Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki
godz. 16 - koncerty zespołów - scena "U Rycerzy"
godz. 19 – 23 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego