UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od dziś złożysz wniosek o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko

 
Elbląg, Zdjęcie jest ilustracją do tekstu
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu (fot. arch. AD)

Od 1 lipca 2019 roku program Rodzina 500+ objął wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Programu: istotne terminy, miejsce składania wniosku, zmiany, które weszły w życie od 1 lipca br.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego składa się w Urzędzie Miejskim w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej 11 (dotyczy osób zamieszkałych na terenie miasta Elbląg oraz dotyczy dyrektorów domów pomocy społecznej położonych na terenie miasta Elbląg).
       Ze względu na uproszczoną formę wniosku zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej za pośrednictwem następujących kanałów:
       - bankowość elektroniczna
       - Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia
       - PUE ZUS
       Warto złożyć wniosek przez internet w dogodnym dla siebie czasie bez konieczności udawania się do Urzędu i oczekiwania w kolejkach.
       Ważne! Wysyłając wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego on-line należy wybrać organ właściwy: Urząd Miejski w Elblągu, ul. Łączności 1.
      
      
       Terminy skadania wniosków o świadczenie wychowawcze
       od 1 lipca 2019 r. – tylko drogą elektroniczną
       od 1 sierpnia 2019 r. – drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty
      
       Miesiąc złożenia wniosku, a wypłata świadczenia
      
       Miesiąc złożenia wniosku                                                           Termin wydania informacji oraz wypłaty świadczenia
       od 1.07.2019 – tylko elektronicznie                                             do 31 października
       od 1.08.2019 do 31.08.2019 – w wersji papierowej
      
       od 1 września do 30 września                                                     do 30 listopada
      
       od 1 października do 31 października                                        do 31 grudnia
      
       od 1 listopada do 30 listopada                                                   do 31 stycznia
      
       od 1 grudnia do 31 stycznia                                                         do 28 lutego
      
       Najważniejsze zmiany od 1 lipca 2019 r.:
       - Od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500+ obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.
       - Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października br na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.).
      
       Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko:
       - matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca (z zastrzeżeniem opieki naprzemiennej),
       - opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego,
       - opiekunowi prawnemu dziecka,
       - dyrektorowi domu pomocy społecznej.
      
       Prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach ustala się do dnia 31 maja 2021 r.
       - Prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.
       - Przyznanie przez organ właściwy świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia jest przesyłana na adres poczty elektronicznej. W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskaże adresu poczty elektronicznej będzie mógł odebrać informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej 11. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
       - Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji.
       - Jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, prawo to ustala się od miesiąca odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka.
       - W przypadku śmierci rodzica (opiekuna prawnego albo opiekuna faktycznego dziecka), któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku zostanie zachowana ciągłość wypłaty świadczenia drugiemu z rodziców dziecka (opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka), jeżeli wniosek zostanie złożony przez drugiego rodzica (opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego dziecka) w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci rodzica (opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego).
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama