11:56
Od 1 lipca 2019 roku program Rodzina 500+ objął wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Programu: istotne terminy, miejsce składania wniosku, zmiany, które weszły w życie od 1 lipca br.
Ze względu na uproszczoną formę wniosku zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej za pośrednictwem następujących kanałów:
- bankowość elektroniczna
- Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia
- PUE ZUS
Warto złożyć wniosek przez internet w dogodnym dla siebie czasie bez konieczności udawania się do Urzędu i oczekiwania w kolejkach.
Ważne! Wysyłając wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego on-line należy wybrać organ właściwy: Urząd Miejski w Elblągu, ul. Łączności 1.
Terminy skadania wniosków o świadczenie wychowawcze
od 1 lipca 2019 r. – tylko drogą elektroniczną
od 1 sierpnia 2019 r. – drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty
Miesiąc złożenia wniosku, a wypłata świadczenia
Miesiąc złożenia wniosku Termin wydania informacji oraz wypłaty świadczenia
od 1.07.2019 – tylko elektronicznie do 31 października
od 1.08.2019 do 31.08.2019 – w wersji papierowej
od 1 września do 30 września do 30 listopada
od 1 października do 31 października do 31 grudnia
od 1 listopada do 30 listopada do 31 stycznia
od 1 grudnia do 31 stycznia do 28 lutego
Najważniejsze zmiany od 1 lipca 2019 r.:
- Od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500+ obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.
- Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października br na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.).
Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko:
- matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca (z zastrzeżeniem opieki naprzemiennej),
- opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego,
- opiekunowi prawnemu dziecka,
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach ustala się do dnia 31 maja 2021 r.
- Prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.
- Przyznanie przez organ właściwy świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia jest przesyłana na adres poczty elektronicznej. W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskaże adresu poczty elektronicznej będzie mógł odebrać informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej 11. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
- Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji.
- Jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, prawo to ustala się od miesiąca odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka.
- W przypadku śmierci rodzica (opiekuna prawnego albo opiekuna faktycznego dziecka), któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku zostanie zachowana ciągłość wypłaty świadczenia drugiemu z rodziców dziecka (opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka), jeżeli wniosek zostanie złożony przez drugiego rodzica (opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego dziecka) w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci rodzica (opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego).