UWAGA!

Odwiedź dawny kościół mennonitów w Elblągu

Elbląg, (kadr z materiału filmowego)
(kadr z materiału filmowego)

W najbliższą niedzielę, 16 lutego, warto wybrać się do kościółka przy ul. Warszawskiej.

Budynek, który kiedyś był świątynią mennonitów (holenderskich osadników i ich potomków, wyznania protestanckiego, którzy przez wieki mieszkali na Żuławach i w Elblągu), obecnie należy do Kościoła Polskokatolickiego. W niedzielę będzie można go zwiedzić i poznać jego historię.
       - Z inicjatywy księdza Kazimierza Klabana zapraszamy na spotkanie w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza. Ksiądz Klaban wygłosi słowo wstępne, o historii i architekturze obiektu opowie dr Jerzy Domino, zaś o mennonitach - dr Dariusz Piasek - mówi Marta Ciechanowska z Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim.
      
       Początek: godz. 12. Wcześniej - o godz. 11 zostanie odprawiona msza. Kościół mieści się przy ul. Warszawskiej 9.
      
       **
       Warto obejrzeć reportaż o mennonickich śladach na Żuławach z 2008 roku - tutaj.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Proponuję też pójść do tego kościoła nie tylko 16 lutego, ale i w każdą niedzielę o godz 11.Ks Kazimierz jest naprawdę bardzo przystępnym duchownym. Zawsze wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka i służy radą w każdej sprawie. W październiku ubiegłego roku poprosiliśmy o pochówek naszego dziadka, ceremonia była przepiękna. Ksiądz proboszcz nie ma też żadnych cenników - po prostu " co łaska" . Poprosiliśmy też księdza na kolędę. Wizyta ta nie była " tradycyjna" , tzn. trwająca 5 min. , ale mogliśmy porozmawiać znacznie dłużej i poruszyć różne tematy. Chciałoby się mieć takich księży we wszystkich parafiach w Elblągu, ale. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  4
  wierny(2014-02-13)
 • Popieram poprzednią wypowiedź. Sama dość często chodzę do tego kościoła, bo można tam naprawdę autentycznie przeżyć mszę św. Miła atmosfera, żadnej polityki ani czytania listów biskupów, a liturgia taka sama. Ksiądz proboszcz jest wspaniały, mówi bezpośrednio do ludzi i zawsze stara się pomóc czy choćby tylko porozmawiać. Również organista p. Henryk pięknie gra i śpiewa. Dodam też, że kościół jest ogrzewany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  3
  jrk85(2014-02-13)
 • To prawda. Jedziemy z mężem do tego kościółka od czasu do czasu. Szkoda, że to dla nas tak daleko. W święta Bożego Narodzenia byliśmy sporo czasu przed Mszą św. Ksiądz widząc, że zmarzliśmy trochę zaproponował nam ciepłą herbatę. Czas na oczekiwanie Mszy minął bardzo sympatycznie. Jeszcze nigdy nie słyszałam aby Ksiądz wołał o jakieś pieniądze, tylko z zadowoleniem ogłasza co zostało już zrobione. Bardzo nam odpowiada klimat, który tam panuje, spowiedź ogólna dla dorosłych. Proboszcz zawsze zadowolony, wesoły, uśmiechnięty, witający wiernych przed kościołem. Już zdecydowaliśmy z mężem, że jak tylko zdrowie pozwoli to zawsze właśnie tam będziemy uczęszczać na Mszę świętą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  sympatyczka(2014-02-13)
 • Szczerze mówiąc, nawet nie wiedziałem, że odbywają się tam regularne msze. W niedzielę zajde na spotkanie, bo nie bylem nigdy w tym Kościele.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  wielbicielElbinga(2014-02-14)
 • Nawiązując do wspomnianych mennonitów, to co oni fachowcy zaznaczam fachowcy w dziedzinie melioracji zrobili to teraz głupi rolnicy wieśniaki niszczą bezpowrotnie zasypując na polach rowy odprowadzające wodę i wycinając drzewa i w ten sposób jak dojdzie do częstych opadów deszczu to prędzej czy później dojdzie do zalania i ciekawe co wtedy zrobią rolnicy? Zapewne zwrócą się do Państwa o odszkodowanie, zresztą tak jak zawsze. .Jest takie przysłowie " co jeden głupi narobi to dziesięciu nie naprawi" , ale oczywiście będą pretensje do garbatego, że proste dzieci ma !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  fachura(2014-02-16)
Reklama