UWAGA!

Osoby starsze muszą zadbać o swoje interesy!

Elbląg, Stanisław Puchalski, rzecznik osób starszych, poddał pod dyskusje kwestię dotyczącą miejsca osób w wieku poprodukcyjnym w świecie gospodarki i biznesu
Stanisław Puchalski, rzecznik osób starszych, poddał pod dyskusje kwestię dotyczącą miejsca osób w wieku poprodukcyjnym w świecie gospodarki i biznesu (fot. AD)

W poniedziałek (25 października) w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Toruńskiej odbyła się debata nad utworzeniem w Elblągu Towarzystwa Geriatrycznego. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele elbląskiego biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych.

Geriatria jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami wieku podeszłego. Znana również pod nazwą medycyny wieku podeszłego, jest niestety w naszym kraju dziedziną niepopularną. Źródła podają, że w Polsce wyspecjalizowanych jest zaledwie 174 geriatrów (stan na lipiec 2007). W samym Elblągu zatrudnionych jest dwóch lekarzy tej specjalizacji. Na wczorajszym spotkaniu debatowano więc nad utworzeniem Towarzystwa Geriatrycznego, mającego zajmować się analizą potrzeb osób starszych w naszym mieście.
       - Musimy myśleć o przyszłości osób starszych, więc głównym celem spotkania powinno być utworzenie Towarzystwa Geriatrycznego, które zrobiłoby analizę potrzeb w zakresie opieki nad osobami starszymi w aspekcie medycznym i społecznym – powiedziała Anna Szyszka, która przez długie lata kierowała Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej w Elblągu.
       Prowadzący spotkanie Stanisław Puchalski, rzecznik osób starszych, poddał pod dyskusję ważną kwestię dotyczącą miejsca osób w wieku poprodukcyjnym w świecie gospodarki i biznesu.
       - Czy istnieje w świecie gospodarki i biznesu miejsce dla osób w wieku poprodukcyjnym, dla ludzi, którzy nie chcą spocząć na laurach, a którzy nadal chcą być aktywni, nadal chcą się rozwijać i pracować? Dla ludzi mających duże doświadczenie, reprezentujących często inne wartości niż ludzie młodzi? Moim zdaniem potencjał takich ludzi, a w szczególności ich doświadczenie należy wykorzystać! – apelował.
       Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski podkreślił, że sprawy ludzi starszych są często spychane na margines: – Jest taka mądra sentencja dotycząca ludzi starszych: “Starszy człowiek siedząc widzi więcej niż młody stojąc”. Prawo Unii Europejskiej zakazuje segregacji pod wieloma względami. - kontynuował - Jednym z tych zakazów jest zakaz segregacji pod względem wieku. Każdy człowiek i ten najmłodszy i ten najstarszy ma identyczne prawa. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że często spotykam się szczególnie w środowiskach młodych biznesmenów z tym, że poszukują oni pracowników w określonym (młodym) wieku. Nagminnym zjawiskiem jest również ograniczanie ludziom starszym ich praw konstytucyjnych. Jeśli idzie o poddaną pod dyskusję sprawę utworzenia Towarzystwa Geriatrycznego, to trzeba przyznać, że w Polsce geriatria w zasadzie nie istnieje: brakuje specjalistów, nie ma oddziałów geriatrycznych w szpitalach. Wiadomym jest, że choroby wieku podeszłego są specyficzne, dlatego zasadnym byłoby powołanie takich oddziałów w szpitalach. - po czym dodał: – Po pierwsze rządzący powinni zabiegać o to, żeby ludzie starsi mogli w pełni korzystać ze swoich praw obywatelskich i honorowych. Po drugie każdy (a w tym osoby starsze) powinien mieć prawo do wykonywania władzy publicznej, swojego zawodu, do realizowania samego siebie. Po wtóre nie wolno tolerować jakiejkolwiek segregacji, szczególnie segregacji ze względu na wiek. Wszyscy są równi wobec prawa.

 


       – Jest w Elblągu kilkanaście podmiotów skupiających seniorów. - powiedział Arkadiusz Jachimowicz, przewodniczący Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. - Niestety, nie ma takiej organizacji, która działałaby przede wszystkim na rzecz seniorów, organizacji lobbystycznej, organizacji rzeczniczej Dlatego taka organizacja jest jak najbardziej potrzebna. Osoby starsze muszą zadbać o swoje interesy.
       Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, kandydat na prezydenta Elbląga, Grzegorz Nowaczyk podkreślił, że osoby starsze powinny mieć poczucie, że są potrzebne w naszym mieście. Podkreślił również, że powinny mieć one w hierarchii samorządowej swojego przedstawiciela, który i na tym szczeblu reprezentowałby ich interesy.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • w koncu doczeklismy sie spokojnej starosci przy suchym chlebie i zupy z kosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tandeta(2010-10-26)
 • Szkoda, że to tylko typowe spotkanie przedwyborcze, z którego nic nie wyniknie.
 • Tak, to PRAWDA !Nie tylko w Elblągu ale i calej Polsce kreuje się spoleczeństwo "zdrowe, piękne i bogate ". Ludzie starsi, nie koniecznie emeryci, ale Ci po 40stce, 50siatce, są NIEPOTZREBNI. .I taka jest "politykapaństw aopiekuńczego ", który propaguje "ukrytą eutanazję ".
 • Jesteś starszym człowiekiem; dbaj sam o siebie. Państwo Ci NIE POMOZE, a jeszcze zabierze to co masz !
 • Czy Toruńska zaczyna przyjmować pacjentów?
 • Vo z budynkami po hospicjum przy Chopina ?Jeden stoi juz pusty i "zaczyna straszyć ", w drugim jeszcze są pacjenci
 • Kto był organizatorem spotkania ? Czy aby to nie następny hit wyborczy. Tak nawiasem teraz sobie przypomniał Pan Jachimowicz czego nie ma w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z polski(2010-10-26)
 • Fajny tytuł - w głównej mierze dotyczy mężczyzn. ..
 • Mam pytanie czy prowadzący te spotkanie zainteresował się kiedykolwiek tymi pracownikami którzy swego czasu pracowali w Meblarskiej Spółdzielni z ul. Warszawskiej, którą to spółdzielnią wówczas on kierował i w bardzo krótkim czasie swoimi nieudolnymi działaniami doprowadził do bankructwa i upadłości. Może na te pytanie zechce odpowiedzieć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lakiernik(2010-10-26)
 • starsi ludzie jak są sprawni na umyśle mogą liczyć na siebie a jak nie to mogą liczyć na innych że wyd. mają ich bez mydła
 • chory kraj i chora demokracja wystarczy spojrzeć jak w innych krajach urzędnicy i pracodawcy podchodzą do człowieka nie wspominając o zarobkach
Reklama