UWAGA!

OWIES dla bezrobotnych

Elbląg, OWIES dla bezrobotnych

Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej zaprasza osoby bezrobotne na spotkanie dotyczące zakładania spółdzielni socjalnej. Zagadnienie przedstawi specjalista w tym zakresie –Emil Słodownik. Zainteresowane osoby OWIES zaprasza jutro (29 grudnia) o godz. 11.00 do swojej siedziby, znajdującej się przy ul. Zw. Jaszczurczego 17 w Elblągu.

Czym jest spółdzielnia socjalna? Najprościej rzecz ujmując, to pewna forma przedsiębiorstwa. Zatrudnienie w niej znajdują sami członkowie-założyciele. By stworzyć spółdzielnię, potrzebnych jest minimum 5 osób, z których każda należy do jednej z grup społecznych – bezrobotnych, niepełnosprawnych, uzależnionych, chorych psychicznie, byłych osadzonych, uchodźców. Środki na jej założenie (nawet kilkanaście tysięcy złotych) można otrzymać chociażby w Urzędzie Pracy. Wtorkowe spotkanie będzie okazją do bliższego poznania zagadnienia, a także uzyskania szerszej informacji przez osoby zainteresowane założeniem spółdzielni socjalnej.
       Możliwość tworzenia tej formy przedsiębiorstwa w polskim prawie istnieje od niedawna – wprowadziła ją Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a aktualną podstawą prawną dla funkcjonowania spółdzielni jest Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych. Twór nie tak stary, a już doczekał się kilku wzorców funkcjonowania w Polsce. Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych można zaliczyć krakowski pensjonat „U Pana Cogito”, prowadzony przez osoby niepełnosprawne, które samodzielnie dbają o czystość i standard jego funkcjonowania.
       OWIES - Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu powstał jako działanie projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. OWIES prowadzi Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
      
Jola Prokopowicz, ESWIP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Spółdzielnie Socjalne są wytworem przedwojennych socjalistów. Czyżby elbląscy Socjaliści mieli konkurencje w ESWIPie?
Reklama