UWAGA!

Pacjenci zabrali głos

 Elbląg, 11 lutego Światowy Dzień Chorego
11 lutego Światowy Dzień Chorego (fot. Anna Dembińska)

Przypadający 11 lutego Światowy Dzień Chorego to bardzo dobra okazja do porozmawiania o kwestiach związanych ze zdrowiem i leczeniem różnego rodzaju chorób. A problemów związanych z leczeniem jest całe mnóstwo. By je sukcesywnie rozwiązywać, Ministerstwo Zdrowia spotyka się co roku w stolicy z liderami organizacji pacjentów z całej Polski w celu omówienia najbardziej istotnych, wymagających udoskonalenia kwestii związanych z służbą zdrowia. O przebiegu tegorocznego spotkania opowiada nam elblążanka, prezes Stowarzyszenia Amazonek, Alicja Tomczyk.

- Takie spotkania są bardzo ważne, bo wtedy głos pacjenta kierowany jest bezpośrednio do decydentów – mówi Alicja Tomczyk. - Na takich spotkaniach poruszane są problemy, o których rządzący nie zdają sobie sprawy. Podejmuje się bardzo interesujące tematy związane z organizacją zdrowia, omawianych jest wiele spraw. Wiele z nich zostaje rozwiązywanych.
       Organizatorem corocznych spotkań liderów organizacji pacjentów z ministrem zdrowia jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Forum Liderów Organizacji Pacjentów czyli organizacji zajmujących się różnego rodzaju chorobami, odbywa się co roku w dniach 10-11 lutego. Tym razem na spotkaniu, które odbyło się w kancelarii premiera, oprócz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, obecny był także prezes Rady Ministrów Donald Tusk.
       Podczas tegorocznego forum dyskutowano o dostępności leków, finansowaniu chorób niezwykle rzadkich, kwestiach związanych z onkologią, geriatrią i profilaktyką zdrowia.
       - Rozmawialiśmy o wadach i zaletach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wprowadzonego w 2011 roku, który obejmuje wszystkie problemy związane z onkologią: wyposażanie szpitali w odpowiedni sprzęt, tworzenie centrów związanych z leczeniem onkologicznym, opiekę nad chorym pacjentem i jego rehabilitację – mówi elblążanka. - Mówiliśmy o objęciu lepszą opieką osób starszych, o konieczności stworzenia w szpitalach nowych oddziałów geriatrycznych, o zwróceniu większej uwagi na tę dziedzinę naukową jaką jest geriatria na Akademiach Medycznych i poszerzeniu wiedzy przyszłych lekarzy geriatrów, których jest ciągle za mało.
       Niewiele osób wie, że na terenie każdego województwa działają tzw. Komisje Odwoławcze, których zadaniem jest orzekanie o zdarzeniach medycznych. To do nich, a nie do sądu, można się zwrócić w sprawie dochodzenia pacjenta swoich praw związanych z leczeniem i błędami lekarskimi.
       - Komisje te powstały, by pomóc pacjentowi wskazać winnego, powstały z myślą o pacjencie – mówi Alicja Tomczyk. – Decydują o tym, kto jest winien błędu i kto powinien za to zapłacić. Proces ten trwa o wiele krócej niż w sądzie. Podczas spotkania mówiliśmy także o niedoskonałościach tych komisji, czyli o tym, że nie decydują one o kwocie odszkodowania, jaką należy wypłacić poszkodowanemu.
       Poruszano także kwestie dostępności leków, wysokości ich cen, mówiono o lekach zastępczych, o finansowaniu leczenia chorób bardzo rzadkich, o skuteczniejszym leczeniu stwardnienia rozsianego i o profilaktyce zdrowia. - Mówiliśmy, że od najwcześniejszych lat należy uczyć nasze społeczeństwo świadomości swojego ciała, profilaktyki – mówi elbląska Amazonka. - Powstała więc propozycja, by wprowadzić w szkołach przedmiot wychowanie dla zdrowia, w ramach którego uczniowie otrzymają wiedzę na temat swojego ciała, zdrowego trybu życia, profilaktyki zdrowia – dodaje. - Człowiek wchodzący w życie powinien wiedzieć o sobie jak najwięcej, by w razie czego o siebie walczyć. Rząd ma pomyśleć nad tym pomysłem i nawiązać w tej sprawie współpracę z Ministerstwem Edukacji. Mówiliśmy także o tym, że profilaktyka w Polsce jest wciąż na niskim poziomie, że należy wydatkować na nią więcej pieniędzy. Rozmawialiśmy o przywróceniu w szkołach opieki pielęgniarskiej, o złym odżywaniu się dzieci i młodzieży i zbyt łatwym dostępie do niezdrowej żywności w szkole. Stąd pomysł, by zakazać w przyszłości sprzedaży w sklepikach szkolnych fast foodów, słodyczy czy chipsów.
       - Szkoda, że o sprawach związanych ze zdrowiem tak mało mówi się publicznie, że nie informuje się ludzi o wielu rzeczach – kończy Alicja Tomczyk. - Poruszaliśmy tak wiele ważnych tematów, o których media nie zawsze informują, a są to sprawy, o których my pacjenci powinniśmy wiedzieć.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama