UWAGA!

Pani od czytania stóp (Zawody znane i nieznane, odc. 10)

 
Elbląg, Katarzyna Laskowska
Katarzyna Laskowska (fot. Michał Skroboszewski)

Pomaga osobom cierpiącym na migreny, bezsenność, bóle stawów czy kręgosłupa. Zgłaszają się do niej pacjenci z depresją, trądzikiem a nawet z problemami z poczęciem potomstwa. Według Katarzyny Laskowskiej, elbląskiej refleksolożki, cała tajemnica tkwi w ludzkich dłoniach i stopach. To właściwe ich odczytanie zmniejsza ból w ciele i odczuwany dyskomfort już w trakcie zabiegu. Aż w końcu przynosi pożądany efekt.

- Dominika Kiejdo: Jest Pani refleksologiem, czym zajmuje się refleksologia?
       - Katarzyna Laskowska: Refleksologia jest nauką, w której bada się powiązania i wzajemne oddziaływania określonych miejsc na stopach, dłoniach czy twarzy z narządami, organami i częściami ciała człowieka. Stopy są miniaturą ciała człowieka. Znajduje się na nich ponad 7200 zakończeń nerwowych. Refleksolog, dzięki tej wiedzy, może w taki sposób pobudzać refleksy, aby uzyskiwać pozytywny wpływ na organizm, jego prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie stanu równowagi biologicznej.
      
       - Czy refleksologia ma coś wspólnego z masażem?
       - Podczas refleksoterapii korzystamy z niektórych technik masażu wykorzystywanych w celu rozluźnienia stopy, jej połączeń stawowych. Jednak sam zabieg refleksoterapii polega na zastosowaniu charakterystycznej dla tej terapii techniki drobnego „chodzenia” kciukiem i palcami dłoni po refleksach. W trakcie pracy należy zadbać o to, aby milimetr po milimetrze rozpracować całą powierzchnię stopy. Dzięki temu możemy uzyskiwać tak pozytywne efekty.
      
       - Co to są te refleksy?
       - Refleksy są to miejsca zlokalizowane m.in. na stopach korespondujące z każdą częścią naszego ciała. Jeżeli w naszym ciele coś niedomaga, jest rozregulowane w swej pracy, przeciążone lub rozleniwione, wówczas możemy znaleźć na stopach miejsca wrażliwe, a niekiedy wręcz bolesne. Ich właściwe rozpracowanie zmniejsza ból w ciele i odczuwany dyskomfort już w trakcie zabiegu.
      
       - Czy znajdują się one tylko na stopach, dłoniach i na twarzy?

       - Są to podstawowe miejsca wykorzystywane do pracy w refleksologii. Podobnym mikrosystemem naszego organizmu są również uszy, na których pracuje się w trakcie zabiegu refleksologii twarzy i głowy. W refleksologii możemy wyróżnić także tzw. miejsca odpowiadające i równoległe. Pracując na nich jesteśmy w stanie wzmacniać efekty terapii.
      
       - Co powoduje ich pobudzenie?
       - Poprzez odpowiednią pracę kciuka i palców na refleksach, wyzwalamy impuls nerwowy, który dociera do określonego miejsca w ciele dając odpowiednią reakcję. Organizm sam reguluje te przemiany i w razie konieczności wzmaga lub osłabia działanie narządów i organów.
      
       - Jak zabiegi refleksoterapii wpływają na stan zdrowia?

       - Ten wpływ zawsze jest korzystny i pozytywny. Poprzez zabiegi refleksoterapii działamy przeciwbólowo, poprawiamy krążenie krwi i limfy, zmniejszamy stres, przeciwdziałamy depresji, usprawniamy pracę układu hormonalnego i nerwowego, korzystnie wpływamy na pracę jelit, regulujemy zaparcia i wiele innych. Niekiedy efekty możemy zauważyć bardzo szybko, jak w przypadku mężczyzny, który zgłosił się do mnie z bólem kciuka i nadgarstka występującym w obu dłoniach. Problem pojawił się ponad rok temu, a obecnie zaczął się nasilać uniemożliwiając wykonywanie prostych czynności. Pacjent już po pierwszym zabiegu zauważył znaczną poprawę. Po trzech zabiegach stwierdził, że problem niemalże całkowicie ustąpił. Takich przykładów z mojej praktyki jest więcej.
      
       - Jakim osobom zaleca się tego rodzaju zabiegi?
       - Zabiegi refleksoterapii adresowane są do tych osób, które w sposób bezpieczny i nieinwazyjny chcą wpływać na stan swojego zdrowia. Skuteczność tej terapii potwierdzona została licznymi badaniami, a na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie niesie ona ze sobą negatywnych skutków ubocznych. Może być stosowana zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Refleksologia jest unikalną metodą poszukiwania we własnym ciele dobrego zdrowia, a nie choroby.
      
       - Czy jest to popularna dziś metoda leczenia?
       - W ostatnim czasie zyskuje ona coraz większą popularność. Ludzie poszukują alternatywnych metod wspomagania zdrowia. W ofercie gabinetu znajduje się wiele ciekawych propozycji, ale to właśnie zabiegi refleksoterapii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Refleksologia jest metodą, która coraz częściej zaczyna wspierać medycynę konwencjonalną. W wielu krajach (m.in. w Anglii, Szwajcarii, Danii) działanie na „refleksy” zostało uznane przez oficjalną medycynę za doskonałą technikę wspomagającą leczenie wielu chorób. Zaletą tej metody jest to, że możemy wykorzystać ją w każdym momencie.
      
       - Z jakimi problemami zgłaszają się do Pani pacjenci?

       - Do gabinetu trafiają osoby z różnymi problemami. Migreny, stres, trądzik, bolesne miesiączki, problemy natury psychicznej, bezsenność, bóle stawów i kręgosłupa, kłopot z poczęciem potomstwa, to tylko nieliczne z nich. Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie. Pierwszy zabieg połączony jest z czytaniem stóp. Poszukiwaniem tego, co w ciele człowieka niedomaga i jaki ma to związek z objawami, z którymi się do mnie zgłosił. Nasze ciało, umysł i duch stanowią jedną nierozerwalną całość i tak też powinniśmy postrzegać wszystko to, co się z nami dzieje.
      
       - Leczenie jakich chorób wspomaga refleksologia?

       - Zakres działania refleksologii jest bardzo szeroki, może być stosowana m.in. u dzieci z kolkami, alergiami, moczeniem nocnym, problemami z koncentracją. U osób z chorobą nowotworową, SM, przy problemach trawiennych, chorobach układu krążenia i oddechowego, nadmiernej potliwości, zaburzeniach hormonalnych, bólach kostnych i stawowych, migrenach czy bólach kręgosłupa.
      
       - Czy jest to dziedzina medycyny?
       - Refleksologia zalicza się do działu medycyny niekonwencjonalnej. Pierwsze informacje na temat refleksologii pochodzą z przed 2300 lat p.n.e. W piramidzie egipskiej, zwanej grobowcem lekarza, odkryto malowidło ścienne przedstawiające starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Tłumaczenie hieroglifów mówi "Tylko mnie nie skrzywdź", na co wykonujący zabieg odpowiada "Ja muszę postępować tak, żebyś mnie wynagrodził". Refleksolog nie diagnozuje, nie przepisuje leków, ale poprzez swoje działanie wspiera pracę całego organizmu.
      
       - Jak to się stało, że zainteresowała się Pani tą właśnie dziedziną nauki?
       - Od zawsze interesowałam się tematami związanymi ze zdrowiem, funkcjonowaniem ciała i przemianami, jakie w nim zachodzą. Jako fizjoterapeutka miałam możliwość rozwijania swoich zainteresowań i stosowania ich w praktyce. Ukończyłam wiele dodatkowych kursów z zakresu fizjoterapii, a szukając nowych rozwiązań i możliwości efektywnej pracy z pacjentami trafiłam na refleksologię. Przeszłam pełen cykl szkoleń i warsztatów objętych programem nauczania w Polskim Instytucie Refleksologii. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że moja praca to moja pasja, która daje mi satysfakcję i ogromną radość.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama