UWAGA!

Teraz ja - Perspektywy (nie)zatrudnienia w Elblągu

Elbląg, Perspektywy (nie)zatrudnienia w Elblągu
fot. AD (archiwum portEl)

W 2016 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu sukcesywnie spada, nie liczmy jednak na cud w kwestii znalezienia wymarzonej pracy.

Wśród ofert pracy przeważają te dla kierowców, elektromonterów, szwaczek, sprzątaczek, pracowników budowlanych, kucharzy czy przedstawicieli handlowych. A gdzie jest miejsce na rynku pracy dla młodych ambitnych osób z wyższym wykształceniem i chęcią rozwoju osobistego? Po skończeniu studiów większość z nich niestety zderza się ze smutnymi realiami, które czekają na nich w Urzędzie Pracy. Dla niektórych jedyną deską ratunku i szansą na zatrudnienie może okazać się stanowisko kasjera czy osoby przygotowującej posiłki typu fast-food. Pozostałe osoby albo są trwale bezrobotne albo decydują się w ostateczności na wyjazd za granicę, a przecież chyba nie o to powinno chodzić.
       Sytuacja na obecnym rynku pracy jest nieciekawa, momentami nawet paradoksalna, bo zdarza się, że wyższe wykształcenie zamiast pomagać, czasem wręcz przeszkadza. Zdarza się, że absolwenci studiów wyższych w podaniach o pracę ukrywają ten fakt, tylko po to, aby ktoś chociaż rzucił okiem na ich cv, w sytuacjach, gdy szuka się osób z wykształceniem średnim.
       Drugą grupą osób mających duży problem ze znalezieniem zatrudnienia (niejednokrotnie jakiegokolwiek) są osoby po 50-tym roku życia, zwłaszcza kobiety. Pracodawcy wolą stawiać na młodych ludzi bez wygórowanych wymagań finansowych, których można odpowiednio „uformować” wedle własnych potrzeb, niż na osoby starsze z własnym zdaniem, poglądami, bagażem doświadczeń i znające swoją wartość.
       Sytuacja na elbląskim rynku pracy jest jaka jest. Pozostaje nam jedynie wierzyć, że może kiedyś zmieni się na lepsze...
      
rozczarowany01
Liczba publikacji: 5
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.4 7 36

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Smutna prawda!!!!!
 • Co z tego, że taki młody człowiek skończy studia- to tylko papier. Jeśli był na studiach dobry to znajdzie zatrudnienie w swoim zawodzie. A jak był średniakiem, to szuka pracy "na pośredniaku". Często studia to strata czasu. Młodzi studiują, bo trzeba studiować- nie mając pomysłu na siebie. Potem wychodzi taki byle jaki absolwent z przerośniętym ego i lamentuje, że nie ma dla niego dobrej pracy w wyuczonym zawodzie. Ale przecież nie po to ktoś kończył studia, żeby teraz pracować w sklepie lub sprzedawać usługi. Z całym szacunkiem, ale największy lament podnoszą niezaradne miernoty, a absolwenci z wysokimi wynikami od dawna robią kariery w swoich zawodach. Absolwent absolwentowi nie równy, a tych słabych nie ma co żałować. Pracy jest dużo, często dobrze płatnej - wystarczy przejść się po CH Ogrody. Tylko trzeba chcieć pracować, a nie czekać aż ktoś się zgłosi z super ofertą.
 • @Sib102 - Dobrze płatna w Ogrodach daj mi namiar to z chęcią pójdę i sprawdzę. Chyba że 7,20 netto/h to dobrze płatna praca
 • zostaje tylko 3-miasto - co skutecznie juz widać na trasie Elbląg- Gdańsk w godzinach porannych
 • PyskSkill - przejdź się, poszukaj, pogadaj. .. Zbierz fakty, a nie kieruj się własnymi przypuszczeniami. Praca sama nikogo nie znajdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  17
  Sib102(2016-09-28)
 • Ujnia z patatajnią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Decker(2016-09-28)
 • Bo jesteście mentalnie tak nastawieni, że tylko praca na etacie Wam przyniesie dochody. Banda nieudaczników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  16
  Spust_krokodyla(2016-09-28)
 • A ja uwazam ze powinien byc zakaz robienia studiow przez facetow. Roczniki gimnazjum czyli ludzie juz prawie 30 letni czesto sluchali swoich ,,madrych" rodzicow i poszli na studia obojetnie jakie byle tylko studia, byle przed rodzinka sie pochwalic.Siedzial taki na wikcie u starych do 26 roku wszystko podane pod gebe, zycia nie zna, ciezkiej roboty tez nie ale aspiracje ma jakby niewiadomo co skonczyl. I dziwic sie ze mamy bezrobotnych mgr ...no to do niczego sue nie nadaje. Zero kreatywnosci, ambicji itp.Jak na to patrze a widze w swojej pracy to rece mi opadaja. Klienta obsluguje jak mucha w smole, nie kuma pytan jak mu nie piwiesz co ma robic sam w zyciu sie nie domysli. Porazka zyciowa Ci co niektozi co niektozi wspolczesni mezczyzni. Mlotka w reku trzymac nie umie. Fajtlapy zyciowe. Powinno wojsko wrocic i wycisk. A jak studia to tylko techniczne a reszta do zawodowek i uczyc sie zawodu a nie po liceum pomyslu na zycie nie maja ..brak slow.
 • Bezrobocie i wyjazd za granicę to raczej skrajne sytuacje. Można jeszcze ruszyć tyłek i poszukać w Gdańsku albo innych polskich metropoliach. Otóż samo nic się nie zrobi, sama praca nie zastuka do drzwi, trzeba po nią wyjść. Z drugiej strony nie należy od początku oczekiwać gaży dyrektorskiej, bo mam wyższe wykształcenie. Umówmy się, elbląskie uczelnie raczej nie są oznaką prestiżu. Rada osoby doświadczonej - nie czekajcie na zmianę, sami zacznijcie zmieniać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  redlum(2016-09-28)
 • Do Arrivy zapraszam, dobrze płacimy, aż 1650zł na rączkę. Przyjdziesz dwa razy z wolnego to aż 1850zł. Uwaga, bardzo ważna informacja ! Dajemy umowę o pracę ! Jesteśmy wyjątkowi w Elblagu, uczciwi. Zapraszamy.
 • Bzdury!!! Praca w Elblągu jest. Ale jak się jej nie szanuje to potem się pisze durne artykuły do gazety,ze trodno znaleźć pracę. Przykład : przychodzi nowy pracownik do firmy,przeszkolony. A gdy ma się stawić do pracy...olewa to i nie przychodzi. Potem przez to rizpieprza cały grafik kolegom,bo za durnia trzeba szukać zastępce. BRAK SAMODYSCYPINY ! nie m znaczenia,czy ktoś po studiach czy nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  DurnowatyArtykół(2016-09-28)
 • Nie,no. Hrabia już na starcie by chciał 10 tysi,nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  8
  WdupachOddobrobytuSiewamPoprzew(2016-09-28)
Reklama