UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pięćdziesiąt lat minęło...

 
Elbląg, Absolwenci PG w Elblagu rocznik 1974 dziekanem doc.Olgierdem Olszewskim
Absolwenci PG w Elblagu rocznik 1974 dziekanem doc.Olgierdem Olszewskim (fot. nadesłana)

W niedzielę, 6 października w Hotelu Młyn odbyło się trzecie spotkanie absolwentów Zamiejscowego Studium Wieczorowego Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej w Elblągu - rocznik 1974. 

Istniejące w latach 1954-1968 r. punkty konsultacyjne Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie dawały rocznie w tych latach od 18 do 36 inżynierów i ekonomistów. To nie zaspokajało rosnących potrzeb zakładu, który zwiększając produkcję i wchodząc na rynki zagraniczne potrzebował dużo większego dopływu kadry z wyższym wykształceniem. Nie tylko ambicje, ale przede wszystkim potrzeby wiodącego w Elblągu zakładu, zatrudniającego wówczas ponad siedem tysięcy pracowników, a także potrzeby miasta i regionu elbląskiego były motorem utrzymania i rozwoju różnych form kształcenia. Działania podejmowane przede wszystkim przez „Zamech”, władze społeczno-polityczne Elbląga oraz Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich, doprowadziły do podpisania w dniu 20 maja 1969 roku umowy pomiędzy Politechniką Gdańską a Zakładami Mechanicznymi im. Gen. K. Świerczewskiego w Elblągu „w przedmiocie obowiązków z zakresu świadczeń obydwu stron na rzecz Zamiejscowego Studium Wieczorowego Politechniki Gdańskiej w Elblągu.” Umowę ze strony uczelni podpisał Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr inż. Stanisław Rydlewski, a podpisy w imieniu „Zamechu” złożył Jan Bińko, zastępca Dyrektora ds. Kadrowo-Bytowych wraz z Edmundem Sokołowskim, Głównym Księgowym. Dziś można uznać, że podpisana wówczas umowa zapoczątkowała, trwający nadal, proces rozwoju szkolnictwa wyższego w Elblągu.” (H. Miłosz; Rocznik Elbląski 2006 Numer specjalny; strona 239)

 

Pierwszy okres rozwoju Zamiejscowego Studium Wieczorowego PG charakteryzowało silne wsparcie władz lokalnych i regionalnych, a w szczególności Zakładów Mechanicznych „Zamech”. Zaadaptowane na czwartym piętrze budynku A10 sale wykładowe i dziekanat wraz z pokojem nauczycieli akademickich tworzyły odpowiedni klimat uczelni. Sprzyjał on również studentom, którzy po pracy zawodowej zasiadali w ławach wysłuchując wykładów, by po kilku godzinach zajęć wrócić późnym wieczorem do domu. Autor opracowania, będąc studentem pierwszego rocznika przyznaje, że zapał i motywacja w zdobywaniu wiedzy pracujących studentów w tamtych latach nie daje się przyrównać z zaangażowaniem, dzisiejszych studentów. Dla nas była to wówczas ogromna szansa zdobycia wiedzy, uzyskania awansu, dla wielu początkiem kariery zawodowej. To my byliśmy pierwszymi beneficjentami istnienia uczelni w Elblągu. Zdobyta wiedza, kontakt z profesorami, adaptacja zdobytej wiedzy w swoich miejscach pracy, sprawiło, że miastu przybywała corocznie grupa dobrze wykształconych inżynierów, którzy swoją pracą przyczynili się do znaczącego rozwoju potencjału kadrowego przedsiębiorstw i instytucji, a w ostatecznym rachunku wzbogacali miasto.” (H. Miłosz; Rocznik Elbląski 2006 Numer specjalny; strona 241)

 

Pięćdziesiąt lat minęło gdy 4 października 1969 roku na pierwszej uroczystej inauguracji roku akademickiego, w sali wykładowej znajdującej się na czwartym piętrze budynku A10 na terenie ówczesnych Zakładów Mechanicznych „Zamech” w Elblągu, 60 osób otrzymało wymarzone indeksy. Tylko ten ”rocznik”, przez pięć lat nauki, miał zajęcia w tych salach. Studenci który rozpoczęli studia rok później zakończyli studia już w nowym budynku Zespołu Oddziałów Politechniki Gdańskiej w Elblągu, który został oddany do użytku w 1974 r.

 

W budynku A10 prowadzone były wykłady i ćwiczenia natomiast laboratoria prowadzone były na terenie „Zamechu” i w uczelni macierzystej w Gdańsku.

28 czerwca 1974 r na czwartym piętrze zamechowskiego budynku „A10” - 39 studentów Zamiejscowego Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej w Elblągu w 100% składzie zdało pomyślnie egzamin dyplomowy.

Ostatnia inauguracja w Oddziale Politechniki Gdańskiej odbyła się 11 listopada 1999 r., i zamknęła 30-letnią działalność „filii” Politechniki Gdańskiej w Elblągu.

15 lat temu, z inicjatywy absolwentów, odbyło się pierwsze spotkanie absolwentów „Rocznik 1974”. W roku 2014 r. absolwenci spotkali się po raz drugi w 40 rocznicę ukończenia studiów W tym roku odbyło się kolejne, trzecie spotkanie. Tym razem „świętowaliśmy” przede wszystkim 50-lecie naszej immatrykulacji.

Gościem spotkania był - ówczesny dziekan - doc. dr inż. Olgierd Olszewski, który przez 15 lat kierował Oddziałem Politechniki Gdańskiej w Elblągu.

Henryk Miłosz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama