UWAGA!

Pięćdziesiąt lat minęło!

 
Elbląg, SP 21 będzie świętować jubileusz 50-lecia działalności
SP 21 będzie świętować jubileusz 50-lecia działalności (fot. AD)

Już 12 października 50 lat swojego istnienia świętować będzie Szkoła Podstawowa nr 21 im. Mikołaja Kopernika w Elblągu. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 uroczystą mszą świętą odprawioną w katedrze św. Mikołaja. Od godz. 11 w budynku szkoły przy ulicy Zbyszka Godlewskiego 1 nastąpi część oficjalna uroczystości.

Z historii szkoły
       Szkoła Podstawowa nr 21 swoje funkcjonowanie rozpoczęła we wrześniu 1962 roku w budynku przy ulicy Powrotnej. Kierownictwo szkoły spoczywało w pierwszych latach jej istnienia w rękach Jadwigi Witomskiej. Pod koniec lat 70-tych władzę z jej rąk przejęła Irena Zielińska. W 1992 roku dyrektorem SP 21 była Barbara Jakubowska, a od 2006 do dnia dzisiejszego szkołą zarządza Edward Pietrulewicz. W 1962 roku szkoła liczyła 25 oddziałów, a pracowało w niej 27 nauczycieli, zaledwie dwoje z wykształceniem magisterskim. Wraz z upływem lat zwiększała się liczba oddziałów klasowych oraz nauczycieli. Liczba oddziałów klas I - VIII wahała się od 20 do 30, a liczba uczniów między 600 a 900. Liczba zatrudnionych nauczycieli zaś w granicach 30 - 50 osób. Z powodu wyżu demograficznego w latach 1988 - 1992 wzrosła liczba oddziałów klas I – VIII. Liczba uczniów wzrosła do 1100, a liczba nauczycieli do 65 osób.
       W szkole funkcjonuje obecnie świetlica, do której uczęszczają dzieci z klas I-III. Na świetlicowych zajęciach prowadzone są zabawy ruchowe, zajęcia żywego słowa, plastyczno-techniczne, umuzykalniające. Organizowane są różnego rodzaju konkursy. Na terenie szkoły działa także świetlica popołudniowa prowadzona pod patronatem Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego - KARAN. Opieką objęte są dzieci klas I - VI z SP 21 pochodzące z rodzin patologicznych, niewydolnych wychowawczo.
       Jedną z podstawowych form pracy pozalekcyjnej z uczniami są także koła przedmiotowe i koła zainteresowań.
       Na przestrzeni lat uczniowie z powodzeniem brali udział w zawodach sportowych zarówno miejskich, jak i wojewódzkich, a także ogólnopolskich. Zajęli I miejsce w mieście i zdobyli puchar w turnieju piłki nożnej, I miejsce w mini koszykówce chłopców, I miejsce w konkursie "Zamieniamy boiska na lodowiska". Duże sukcesy na swoim koncie mają również siatkarze, którzy zajęli dwukrotnie I miejsce w województwie oraz III miejsce w mikroregionie. Przez cały okres istnienia szkoły uczniowie szkoły odnosili także sukcesy w konkursach przedmiotowych, a w szczególności w konkursach matematycznych.
       Od 1984 roku szkoła jest miejscem stałych praktyk pedagogicznych dla elbląskich szkół kształcących przyszłych nauczycieli.
      
       Osiągnięcia i sukcesy
       Szkoła może pochwalić się wieloma osiągnięciami i sukcesami. Należą do nich m.in. dobre wyniki testów uczniowskich przeprowadzanych w klasach szóstych. Dobre imię szkoły rozsławiają laureaci i finaliści konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich. Szczególnie duże osiągnięcia szkoła odnosi w matematyce.
       - Szkoła jest miejscem przyjaznym dla ucznia, pozbawionym przemocy. Cała kadra chętnie bierze udział w realizacji programów unijnych czego efektami są : plac zabaw, miejsce zabaw w szkole, wyposażenie klas w pomoce dydaktyczne i inne – mówi dyrektor placówki, Edward Pietrulewicz. - Szkoła jest „nowoczesna”, wyposażona w najnowsze pomoce: dwie pracownie komputerowe, tablice multimedialne, projektory, regulowane ławki i krzesła. Szkoła bez obaw korzystająca z najnowszych trendów. Na wszystkich zajęciach nauczyciele używają narzędzi TOC – dodaje. – W życie szkoły angażują się także rodzice. W tym celu utworzyliśmy stowarzyszenie nauczycieli i rodziców wspomagające pracę szkoły.
       SP 21 dostosowała również gabinety do potrzeb dziecka sześcioletniego. Pozostałe sale zostały wyposażone w nowoczesne środki audiowizualne z dostępem do Internetu, gwarantujące dzieciom i rodzicom najwyższy poziom wykształcenia. SP 21 jest pierwszą i jak dotychczas jedyną podstawówką w Elblągu, w której utworzono klasy pierwsze złożone z dzieci sześcioletnich. Placówka jest też widoczna na zewnątrz. W tym roku jako jedyna z województwa uczestniczyła w dniu święta flagi u Prezydenta RP. Zdobyła też tytuł Szkoły Łowców Talentów.
      
       Absolwenci
       Absolwentami SP 21 są m.in. proboszcz parafii św. Brunona Janusz Kawęcki, nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Piotr Lichociński oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Dariusz Targoński.
       -Spędziłam w SP 21 zaledwie dwa lata, ale sporo z tego czasu pamiętam – mówi była uczennica szkoły. – Zapamiętałam ją oczami dziecka. Miałam bardzo miłą wychowawczynię, fajną klasę. Pamiętam, że zadawałam się wtedy tylko z chłopakami. Z jednym z nich siedziałam w ławce. Uczyłam się bardzo dobrze – dodaje. - Jednak pamiętam, jak raz dostałam dwójkę z matematyki. Pamiętam, że pomyliły mi się znaki większości i mniejszości, dlatego wyszły mi złe wyliczenia. Pamiętam, że poszłam wtedy do pani z płaczem i prośbą jednocześnie, żeby mi postawiła chociaż trzy z minusem. Dwójka była wtedy najgorszą oceną. To było dla mnie straszne przeżycie, bo spodziewałam się dobrej oceny. Wiadomo, że dziecko zawsze wszystko wyolbrzymia. Był to rok 1987 lub 1988. Pamiętam też stołówkę szkolną, w której jadłam obiady i świetlicę, w której często przebywałam, naszą salę lekcyjną na drugim piętrze. Pamiętam też sklepik, w którym kupowałam bułki. Przed oczami przelatują mi obrazy, jak biegałam na czas po szkolnym boisku. Był to bardzo fajny czas. Po skończeniu drugiej klasy, mama zabrała mnie na lody i oznajmiła, że od nowego roku będę chodziła do nowej szkoły, bo się przeprowadzamy.
      
       Jubileusz
       Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 serdecznie zapraszają na obchody Jubileuszu 50 –lecia szkoły. Uroczystość rozpocznie się 12 października o godz. 9.30 uroczystą mszą świętą odprawioną w katedrze św. Mikołaja. Od godz. 11 w budynku Szkoły Podstawowej 21 przy ulicy Z. Godlewskiego 1 nastąpi część oficjalna uroczystości.
      
       Program uroczystości
       godz. 9.30 – msza św. w katedrze św. Mikołaja, po mszy przemarsz uczniów, rodziców i nauczycieli do szkoły
       godz. 11 – 12.30 – uroczysta akademia
       godz. 12.30 – zwiedzanie szkoły i udział w atrakcjach przygotowanych przez uczniów.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Do prezydenta Nowaczyka pytanie : dlaczego nauczyciele na emeryturach pracują w szkołach ?, natomiast gdy nie byli na emeryturach to bardzo chętnie korzystali z rocznych urlopów rentowych bo byli bardzo chorzy. Tak się dzieje w wielu szkołach, a młodzi nauczyciele nie mają pracy.
 • Dlaczego każdy jubileusz szkól PUBLICZNYCH rozpoczyna się mszą? Szkoła katolicka - proszę bardzo, ale publiczna???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Magda....(2012-10-08)
 • Ciekawe czy było zliwywanie bitej smietany :D
 • Oby na mszy św. w dniu jubileuszu ławki nie świeciły pustkami, jak to miało miejsce w ubiegłą sobotę podczas uroczystości 65-lecia I LO. Serdeczne życzenia dla kadry pedagogicznej i uczniów. Absolwentka z 1964r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ~e-nka(2012-10-09)
Reklama