UWAGA!

Pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę po raz trzydziesty

 Elbląg, Pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę po raz trzydziesty
(fot. Mikołaj Sobczak)

W czwartek rano spod Katedry św. Mikołaja wyruszyła kolejna, trzydziesta już, pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Bierze w niej udział około 300 pątników. Zobacz zdjęcia.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Chcemy ujrzeć Chrystusa”. Po porannej mszy uczestnicy wyruszyli spod katedry w trasę, na Jasną Górę mają dotrzeć 11 sierpnia. Po drodze przejdą przez takie miejscowości jak Dzierzgoń, Susz, Biskupiec, Włocławek, Lubień Kujawski, Grabów, Poddębice, Zduńska Wola, Rusiec czy Ostrowę nad Okszą.

- Dziennie pokonujemy do 40 km - mówi ks. Marek Sadłocha, prowadzący pielgrzymkę. - Każdego dnia mamy zaplanowanych od czterech do sześciu postjów. Ilość przerw zależy od różnych czynników, np. od pogody.

Mimo długiej wędrówki, chętnych do wzięcia udziału w pielgrzymce nie brakuje, chociaż okres pandemii koronawirusa odcisnął mocno piętno na frekwencji.

- Przed ograniczeniami pandemicznymi co roku w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę uczestniczyło średnio 400 - 450 osób. Obecnie po okresie pandemii odbudowujemy pielgrzymki w całej Polsce - mówi prowadzący.

Jak wspomina, zainteresowanie pielgrzymką coraz bardziej przypomina to sprzed pandemii; najlepiej świadczy o tym fakt, że w tym roku uczestników jest więcej niż w ubiegłym – w sumie około 300 osób.

Na pielgrzymkę "chyba 13 raz" idzie Ania. Jakie ma powody, by znów iść do Częstochowy?

- Idę, bo pielgrzymka jest jubileuszowa, idę, bo mam dużo modlitewnych intencji i chcę je zanieść do Matki Bożej – odpowiada.

- Na pielgrzymce byłam wiele razy, ale szłam wtedy z całą grupą. W tym roku dostałam propozycję innego zadania, bycia kwatermistrzem – mówi Dorota. - To całkiem inna forma pielgrzymowania, inna forma rekolekcji. Zadaniem kwatermistrza jest zadbać o grupę. O posiłki na trasie, noclegi, sprzątanie, czasem gotujemy czy po prostu robimy zakupy. Cały czas jesteśmy pod telefonem i do dyspozycji naszych pielgrzymów. Wstajemy przed wszystkimi pielgrzymami i zasypiamy jako ostatni, a o sferę duchową musimy dbać sami.

Mateusz Podwalny, TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama