UWAGA!

Pieniądze nie na boisko (aktualizacja)

 Elbląg, Pieniądze nie na boisko (aktualizacja)
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Radny niezależny Bogusław Tołwiński pyta władze miasta o dalsze losy boiska przy SP nr 23. Dodajmy, że w imieniu Teresy Nowak, mieszkanki miasta zaangażowanej w tę sprawę. Powracającą kwestię tego boiska, a obecnie raczej parkingu, można już chyba zacząć określać mianem elbląskiej "Niekończącej się opowieści"...

Przywoływane książka, film i związana z tym drugim piosenka wykonywana przez Limahla pojawia się na początku tekstu nieprzypadkowo. O sprawie boiska, które z czasem stało się parkingiem, pisaliśmy już wiele razy na naszych łamach. Wiele prób zmiany sytuacji podejmowali już mieszkańcy, także wspomniana Teresa Nowak. Elblążanie przygotowali swego czasu nawet obywatelski projekt uchwały, o którym pozytywnie wypowiadali się niektórzy radni miejscy – ta próba zmiany sytuacji również nie przyniosła efektu mimo wyrazów uznania dla "oddolnych działań" itp.,itd. I tak wczesną wiosną boisko przy szkole nr 23 znów powraca na nasze łamy. W skrócie: mieszkanka pyta, radny pytanie przekazuje, władze odpowiadają, nie zmieni się chyba nic.

- W związku z tym, że miasto sprzedało działki na Wyspie Spichrzów za kwoty kilkukrotnie większe niż zakładano, a zatem pozyskano kilkanaście milionów złotych dodatkowych dochodów, które zasilą bądź już zasiliły budżet Elbląga, a nie były ujęte w budżecie proszę o przeznaczenie części na wybudowanie boiska – proponuje za pośrednictwem radnego Tołwińskiego elblążanka. - Przypominam, że wiceprezydent Nowak obiecywał kilkukrotnie, że "jak miasto pozyska dodatkowe środki to boisko powstanie. Obiecywał to też prawie każdy radny, Pan również. Jest teraz okazja, żeby te obietnice spełnić, są dodatkowe środki więc proszę dotrzymać słowa – apeluje Teresa Nowak.

W piśmie przygotowanym przez radnego Tołwińskiego pada też konkretne pytanie: Czy w związku z dodatkowymi dochodami Urząd Miasta planuje realizację boiska przy Szkole nr 23 w Elblągu w roku 2022?

Na zapytanie odpowiedział wiceprezydent Janusz Nowak, wskazując na początku, że "na rok 2022 w budżecie Miasta Elbląg po stronie dochodowej zaplanowano sprzedaż mienia komunalnego w wysokości 21 mln złotych".

- Plan dochodów, z uwzględnieniem przyszłej wpłaty ze sprzedaży wskazanej przez Panią Teresę Nowak działki, w tym zakresie nie jest wykonany – podkreśla wiceprezydent. - Środki uzyskane ze sprzedaży mienia mogą być przeznaczone jedynie na inwestycje i spłaty rat kredytów. Remont wskazanego boiska jest wydatkiem bieżącym, obecnie nie ma możliwości prawnych i finansowych na zwiększenie tych wydatków – zaznacza Janusz Nowak.

Wydaje się więc, że ta "Niekończąca się opowieść" faktycznie pozostanie bez zakończenia...

 

Aktualizacja, godz. 18:45

 

Od redakcji: Po publikacji tego materiału napisała do nas pani Teresa Nowak, która za naszym pośrednictwem chce zwrócić się do wiceprezydenta Janusza Nowaka. Poniżej korespondencja od niej:

 

Dziękuję za odpowiedź, ale ona mnie nie satysfakcjonuje. Przedstawiam poniżej fakty, które są całkowicie odmienne od Pana stanowiska:
       Sprzedane nieruchomości to:
       1. Nieruchomość przy ulicy Warszawskiej przy moście, cena netto 2370 tys., brutto 2.915,1 tys.
       2. Nieruchomość przy ul. Warszawskiej, Kupieckiej i Szańcowej, cena netto 14700 tys., brutto 18081 tys.
       3. Nieruchomość przy ul. Św. Ducha, cena netto 1620 tys., brutto 2915,1 tys.
       Łącznie 22.988.700 zl
       Według zapisów w budżecie 21 mln zł, wartość sprzedanych nieruchomości przekracza wskazaną kwotę już prawie o 2 mln zł. Są ponadto wystawione na sprzedaż kolejne nieruchomości, co pozwoli na dodatkowe dochody miasta. Według informacji Pana Prezydenta środki te mogą być przeznaczone wyłącznie na inwestycje i spłatę raty kredytów, a remont boiska jest wydatkiem bieżącym. Sprawdziłam, jakie zapisy są w budżecie tegorocznym i
       wcześniejszych. Wymienię tylko kilka:
       - Przebudowa boiska lekkoatletycznego przy ul. Krakusa - inwestycja,
       - 5 figurek Piekarczyka - inwestycja,
       - modernizacja Zespołu Szkół Mechanicznych - inwestycja,
       - zaplecze sali gimnastycznej przy I LO - inwestycja,
       - magiczny park światła - inwestycja,
       - boisko przy szkole 18 - inwestycja,
       - boisko przy szkole 21 - inwestycja,

Proszę zatem o wyjaśnienie, dlaczego przebudowa boiska przy szkole 23 jest remontem, a nie inwestycją? Czy dlatego, że chcą tego mieszkańcy i wyrazili jasno swoje zdanie, a władze miasta tego nie chcą? Czy nie należy w końcu pomyślnie załatwić ten temat, a nie wyszukiwać kolejnych wymówek jak wcześniej słynną hierarchię potrzeb oświatowych, w której wiele punktów wymienianych jest jako inwestycja, tylko nie boisko przy szkole 23

Jeśli budowa tego boiska zostanie zakwalifikowana jako inwestycja, a taką jest, to można wykorzystać nadwyżkę ze sprzedaży miejskich nieruchomości na te modernizację, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, tylko potrzeba trochę dobrej woli. Pieniądze się znalazły, Panie Prezydencie. Czy mieszkańcy muszą walić głową o beton, by dzieci miały boisko?

 

Nowak Teresa

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Z jakiego komitetu ten radny dostał się do rady miasta?
 • Centrum miasta w Europie a syf jak w ubogiej wiosce, boisko, obok śmietniki bez wiaty wszędzie dookoła śmieci, butelki, kapsle, ludzie spożywający trunki wysokoprocentowe załatwiające swe potrzeby fizjologiczne i śmieciowe gdzie popadnie. Brak jakiego kolwiek oświetlenia po zmroku, drogi dziurawe podczas gdy sucho kurz a podczas deszczu błoto i kałuże - i to wszystko przy granicy z UM ponad 100 000 miasta, ale pieniędzy nie ma dla mieszkańców, natomiast pieniądze na remont parkingu przed UM dla urzędników i postawienie szlabanu się znalazły, ale też nie dla wszystkich urzędników bo "Ci gorsi" wjeźdżają za znak zakaz wjazdu i parkują na dziurawym dojeździe do garaży. Tak władza dba o dzieci i innych obywateli.
 • a może pan radny powalczy o punkt widokowy na modrzewinie ??? taki jak jest we Wieżycy, nasze piękne miasto odwiedzało by więcej turystów. A widoki z takiej wieży zapewne byłby nie zapomniany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  8
  jaaaaaaaaaaaaaaaaa(2022-04-03)
 • Pan Radny ma odwagę mówić o potrzebach mieszkańców, rodziców i dzieci chodzących do SP 23.Zgłoszona inicjatywa obywatelska mieszkańców dotycząca remontu tego boiska musi poczekać na lepsze czasy..... tylko dzieci szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25
  5
  100% Elblążanin(2022-04-03)
 • Nadwyżkę w budżecie z tytułu sprzedanych działek należy przeznaczyć na pomnik! pomnik nieudolności tej władzy !
 • Jak byś zobaczył ich pensje, to dopiero byś zrozumiał, kto tu jest nieudolny, taka niby starcza, ułomna geriatrja a grabi pod siebie, aż przykro na to patrzeć I pomyśleć że to dzięki nam, których tak olewają!!! A tak pięknie śpiewają, ze to wszystko dla nas, kościół przy nich gdzie też ładnie śpiewają, to dziecinna igraszka, jasełka w ktorych ululają Cię do snu.
 • Dajcie temat do ogólnopolskich mediów. Na WP, do Uwagi TVN itp. Centrum miasta, a dzieci nie mają odpowiednich warunków do rozwoju, wstyd!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28
  8
  Nie wiecie co zrobić(2022-04-03)
 • Czy na teren boiska szkolnego nadal wjeżdżają samochody? Przecież to jest niedopuszczalne. Takie rzeczy to tylko w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  1
  Tak to widzę.(2022-04-03)
 • @okoniowaty - Już niedługo Kaliningrad będzie należał do Polski możesz tam wyjechać i zaznać pełnej demokracji jak ci się tu nie podoba baranie.
 • najciemniej pod latarnią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  nagrody i awanse(2022-04-03)
 • Szczerze? Ta historia nadaje sie do mediow ogolnopolskich. Na bzdurne pomniki maja a na szkole nie. Zwroccie sie do tvn czy innych programow.
 • A na pomnik Odrodzenia pieniądze są i to nie małe. Na co to komu??? Z boiska przynajmniej by dzieci skorzystały.
Reklama