UWAGA!

Pieniądze od „Pegaza”

Do 28 lutego osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą składać wnioski o dofinansowanie montażu oprzyrządowania samochodu, sprzętu komputerowego lub wózka o napędzie elektrycznym. Pieniądze można uzyskać w ramach programu „Pegaz 2003”.

Program ten ma pomóc w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidowanie barier transportowych i w komunikowaniu się. W roku 2007 będzie realizowany w następujących obszarach: A - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania samochodu, B - pomoc w zakupie sprzętu komputerowego oraz C - pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.
     Adresatami programu w obszarze A są pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, wykonujące pracę zarobkową lub uczące się, w przypadku osób poszukujących pracy - zarejestrowane w urzędzie pracy; posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz legitymujące się prawem jazdy.
     Obszar B stanowią pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, niepełnosprawne z powodu braku lub znacznego niedowładu obu kończyn górnych, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18 z brakiem lub znacznym niedowładem obu kończyn górnych, posiadające aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności; osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, które są: uczniami szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczami kolegiów i studentami oraz niepełnosprawne dzieci i młodzież z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, z ubytkiem słuchu na poziomie od 90 decybeli, realizujące obowiązek szkolny lub przygotowania przedszkolnego.
     O dofinansowanie w ramach obszaru C mogą ubiegać się pełnoletnie osoby niepełnosprawne, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także niepełnosprawne dzieci i młodzież do lat 18, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
     Wnioski o dofinansowanie w ramach „Pegaza” można składać do 28 lutego w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie, 110-959 Olsztyn, ul. Kopernika 46A, tel./faks 089 534 91 51. Szczegółowych informacji udziela Wydział Społeczny Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Kosynierów Gdyńskich 42, tel. 055 239 30 25. Tam można pobrać również druki wniosków.
     O szczegółach mówi Jaromir Brekau z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych:
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Piszący ten artykół ma nieprawdziwe informacje nie ma czegoś takiego jak dofinansowanie na zakup samochodu tylko na zakup oprzyrządowania pomoc w zakupie i montarzu oprzyżądowania do samochodu, a to wielka różnica. Chyba że przez "samochód" autor rozumie wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym. Najpierw sprawdżcie póżniej piszcie!!!!!
 • Duża frajda obsługiwać komputer bez dwóch kończyn górnych, Ci co nie mają nóg mogą iść do urzędu sami załatwić sprawy zamiast zrobić to przez internet z domu. Ciekawe kryteria !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwatoe(2007-01-20)
 • do obserwatora. Dla ludzi bez dwóch rąk istnieje specjalne oprzyrządowanie do obsługi komputera. Ludzie bez dwóch nóg także mogą się starać o komputer, tyle tylko że muszą się uczyć. Poza tym dla ludzi bez dwóch nóg PFRON ma specjalne programy, w których mogą uzyskać dofinansowanie na np. protezy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niepełnosprawny(2007-01-20)
 • Do "niepełnosprawnego" prosze przeczytać kryteria. Są bzdurne !!! Łatwiej iść do np. urzędu z brakiem kończyny górnej jak dolnej. Ponadto jeżeli się uczysz to wystrczy grupa jak pracujesz określona grupa, to jest równość w traktowaniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwer(2007-01-24)
Reklama